Pardubice jsou třetí!

2.3.2005 | Vladimír Gregor

Pardubický fanoušek se v neděli v Duhové aréně může těšit na Kladno! S definitivní platností o tom rozhodla až dohrávka 51. kola extraligy na ledě Znojma, kde s nadšením hrající Pardubice nadělily domácím hokejistům na rozloučenou s letošním ročníkem pořádný příděl branek.

51. kolo, středa 2.3.2005 od 17:30 hodin, Hostan arena
Znojmo

Branky a nahrávky: 21:40 R. Erat (Uram, Bičánek), 49:43 Vorel (Němeček), 53:53 Blatný (Bičánek) – 7:13 Čáslava (Snopek, Průcha), 12:46 Bulis (Dopita, P. Sýkora), 22:48 Hejduk (Mikeska, Mudroch), 25:35 Sýkora (Blažek), 29:14 Snopek (Čáslava), 35:21 Dopita (Blažek, P. Sýkora), 52:12 Bulis (Snopek), 53:11 P. Sýkora (Dopita). Rozhodčí: Mikula, Husička – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 4125. Střely na branku: 37:38. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:6, 2:6, 2:8, 3:8.
Znojmo: Železný – Bičánek, Benák, Čakajík, Kuboš, Šmach, Toman, Němeček – R. Erat, Ludvík, Uram – Plášek, Vorel, Pucher – Mikulík (35. Blatný), Haman, Beroun. Trenéři: Miloslav Hořava a Jan Votruba.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Mudroch, Rozsíval, Linhart, Vyhlídal – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Předsevzetí začali naplňovat

Odvážná slova pardubických hráčů a trenérů, kteří před utkáním prohlašovali, že jedou do Znojma zvítězit, se začala naplňovat už zkraje utkání. Nejprve sice protáhl Lašáka v brance domácí Pucher, ale postupně se útočná aktivita přestěhovala na hokejky pardubických hráčů. Pokusy Bulise a Sýkory domácí gólman Železný ještě stačil vytěsnit, ale po rychlé akci po vhazování v útočné třetině se dostal kotouč k Čáslavovi a jeho projektil si našel cestu do znojemské sítě – 0:1. Gólový úspěch hosty povzbudil, a tak se hrálo spíše poblíž Železného branky. Přítomní diváci, kterým vedení znojemského klubu jako dárek věnovalo volné vstupné, se rozhodně nenudili. Hrál se pestrý a pohledný hokej, k vidění byla řada povedených akcí. Jednu z nich sehráli hosté v úvodní přesilové hře zápasu, kdy Sýkora našel před brankou volného Bulise a ten se již nemýlil – 0:2. Další branku mohl vzápětí připojit Hejduk, jenž se zbavil za znojemskou brankou efektní kličkou obránce, vybruslil si až před Železného, ale domácí brankář kotouč se štěstím vytěsnil na tyč. V závěru třetiny přeci jen Orli zvedli trochu hlavy a zaměstnali také trochu vychladlého Lašáka.

Branková smršť hned v úvodu

Diváci, kteří se o přestávce příliš zdrželi u stánků s občerstvením, mohli snadno přijít o dvě branky. Novotného vyloučení rychle potrestal Erat, po hezké kombinaci s Uramem a Bičánkem – 1:2. Radost domácích trvala ale pouhou minutu. Mikeska zatáhl kotouč podél mantinelu do útočné třetiny, nacentroval napříč brankovištěm a našel hůl Milana Hejduka, jenž neposedný puk lehounce usměrnil za Železného záda – 1:3. Nepříliš dobře bránící Orli pykali po chvilce počtvrté. Dopitův útok dostal v útočné třetině nevídaný prostor a po vyšachování Železného přidal Petr Sýkora další pojistku – 1:4. Po faulu Čáslavy a následných protestech Snopka se domácím otevřela možnost zkorigovat skóre v přesilové hře 4 na 3, ale Lašák si dobře postavil pravou tyč, která odrazila Tomanův pokus. Obránce Snopek, jako by chtěl napravit svůj předešlý hřích, se hned po návratu z trestné lavice zapojil do útočné činnosti a dělovkou od modré prostřelil znojemského brankáře – 1:5. Znojemské trápení dobře dokumentovala jejich další přesilová hra, při které nakonec mohli být spíše rádi, že udrželi aktuální stav. Průcha se totiž vřítil po brejku do útočné třetiny a jeho ránu zastavila až horní tyčka. Půltuctu branek se hosté přeci jen dočkali později v přesilové hře. Zmatek ve znojemské obraně potrestal po ideální přihrávce Blažka kapitán Pardubic Dopita, kterému se před blížícím play off začíná výrazně dařit i v produktivitě – 1:6.

Dohrávalo se v přátelském duchu

Do třetí třetiny nastoupili hokejisté již za rozhodnutého stavu, a tak se nebylo co divit, že vysoké tempo z předchozích minut notně opadlo. Trochu vzruchu přinesla až přesilová hra Pardubic při vyloučení Vorla a následné vyložená příležitost Mikesky, který dorážkou z brankoviště rozezvučel pouze tyč. Alespoň snížení se domácí dočkali deset minut před koncem, když se zblízka prosadil tečí Vorel – 2:6. Krátce na to měli Orli možnost hrát přesilovou hru 5 proti 3, ale co se nestalo. Krátce po návratu prvního potrestaného hráče Pardubic do hry totiž vybídl kolmou přihrávkou Snopek ke zteči Bulise a pardubický hráč si úspěšnou trefou zajistili bronzový stupínek v produktivitě soutěže – 2:7. Bulisův nájezd následoval jen o minutu později Petr Sýkora, který se zhlédl v zakončení svého spoluhráče a taktéž mezi betony nezadržitelně skóroval – 2:8. O kosmetickou úpravu krutého debaklu se zasloužil úspěšně provedeným blafákem Blatný a alespoň trochu pohladil srdce domácích fandů – 3:8. Ti ostatně na svůj tým i přes vysokou prohru nezanevřeli a dali mu svými hlasivkami i mexickými vlnami jasně najevo své sympatie. Utkání končilo v přátelské atmosféře, fanoušci obou klubů mohli být spokojeni s tím, že viděli slušný hokej se spoustou krásných branek, ti pardubičtí navíc potom faktem, že se podařilo realizovat cíl mise – probojovat se na třetí místo tabulky po základní části.

Miloslav Hořava (HC Znojemští Orli): „Chtěl bych poděkovat divákům, kteří byli výborní a nevypískali nás. Na druhou stranu se stydím za hráče, jak nepomohli našemu mladému brankáři Železnému. To byla hanba a hráči za to budou také patřičně odměněni.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Zápas byl pro nás velmi důležitý z hlediska umístění. Všechno jsme podřídili tomu, abychom vyhráli. Vím také, že soupeři už chyběla motivace, navíc byl hodně oslaben na místě brankáře. Chtěl bych ocenit výkon našich hráčů, kteří přistoupili k utkání odpovědně.“

Vzájemné zápasy 2004/2005
10.10.04 Dynamo Pardubice – Znojmo 2:1