Pardubice jsou třetí!

20.2.2005 | Vladimír Gregor

Důležitý boj o extraligové body svedli pardubičtí hokejisté na ledě Třince a zvládli jej úspěšně! Tři kola před koncem základní části extraligy je tak situace v boji s Libercem a Slavií o lepší startovní pozici v play off nadále otevřená.

49. kolo, neděle 20.2.2005 od 17:00 hodin, Zimní stadion Třinec
Oceláři Třinec

Branky a nahrávky: 22:37 Zbořil (Bordowski) – 14:56 Rozsíval, 28:34 Dopita, 34:12 Průcha (Čáslava, Snopek), 44:25 Mikeska (Bulis). Rozhodčí: Mikula, Husička – Chytil, Dědek. Vyloučení: 7:8, Snopek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 3350. Střely na branku: 37:43. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.
Oceláři Třinec: Biegl – Hunkes, J. Malinský (45. Kučný), F. Štefanka, Všetečka, Houdek, Křetínský – Pavelek, Melenovský, Míka – J. Svoboda (38. T. Pospíšil, 45. Škatula), Hebar, Mikšan – Bordowski, Zbořil, Martynek. Trenéři: Ľubomír Pokovič, Pavel Marek a Aleš Mach.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Pácal, Mudroch, Vyhlídal – Tvrdík, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Divíšek, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Skóre otevřela domácí brusle

S vědomím důležitosti utkání nastoupili pardubičtí hokejisté s cílem neudělat stejné chyby jako v Jihlavě a zvítězit. Utkání začalo dosti opatrně, Třinec se nikam nehnal, hosté pozorně bránili. Vážnější příležitost měl až na sklonku čtvrté minuty Bordowski, ale zaváhání Pardubic v rozehrávce nepotrestal. O odpověď se snažil Koukal, na druhé straně pálil agilní Bordowski znovu pouze do Lašáka. V polovině třetiny Dopita ideálně předložil puk najíždějícímu Snopkovi, jenže pardubický obránce si s Bieglem v koncovce poradit nedokázal. Tlak hostů pomalu narůstal, v signalizované výhodě dokonce Koukal v pádu nastřelil tyč. Třinec oslabení ještě přežil bez úhony, ale prakticky ihned po návratu vyloučeného Pavelka do hry rozehrál Rozsíval kotouč zpoza domácí branky a nešťastná domácí brusle poslala kotouč poprvé za bezmocného Biegla – 0:1. Závěr třetiny pak rozdrobila série vyloučení a první dvacetiminutovku dohrávali hosté pouze se třemi muži v poli.

Malinského „námaz“ zlomil remízu

Rozhodčí Pardubice rozhodně nešetřili. Jen co se jim do hry zapojil alespoň čtvrý hráč, pílil na trestnou lavici Snopek za zdržování hry a cestou mu sudí ještě přibalili osobní trest. Minutové dvojnásobné oslabení sice srdnatě bojující hosté ubránili, ale dvě vteřiny před vypršením klasické početní výhody přeci jen Lašáka prostřelil Zbořil – 1:1. Domácí branka hodně povzbudila a před Lašákem se začal vařit led. Z dorážky neuspěl Pavelek, sám před pardubickým mágem selhal Martynek. Poté však přišla velká chvíle obránce Malinského, který zavzpomínal na léta strávená v pardubickém dresu a bezelstně přihrál Dopitovi. Nikým neatakovaný hostující kapitán měl pak hodně času pohodlně zavěsit kotouč nad rameno překvapeného Biegla – 1:2. Vzápětí inkasoval menší trest Mikeska, ale vyrovnání se prořídlé tribuny dovolávaly marně. Naopak se stejnou výhodou naložili mnohem lépe hostující hráči, kdy kombinaci Snopka s Čáslavou proměnil v třetí branku ranou z mezikruží Průcha – 1:3.

Výhru potvrdil Mikeska

Jako uragán vtrhli hosté do závěrečné třetiny a lehce apatické třinecké hráče musel několikrát zachraňovat až výborný Biegl. Ten ještě stihl odolat kanonádě Divíškovy formace, ale v přesilové hře při vyloučení Křetínského se odraženého puku zmocnil Mikeska a bekhendem jej poslal do třinecké sítě – 1:4. O osudu utkání tak bylo prakticky rozhodnuto. Spokojení hosté se přeci jen trochu stáhli do obranné ulity a útoky Třince ztratily na výbušnosti. Zvýšit pardubické vedení mohl Hejduk, kterého u tyče krásnou přihrávkou hledal parťák Bulis, ale Biegl si výborným zákrokem trochu spravil chuť. Alespoň kosmetickou korekci měl posléze na holi technický Melenovský, ale Lašák si na něj zkušeně počkal a nedal mu šanci skórovat. V závěru již v poněkud uvolněné atmosféře branka i přes řadu šancí na obou stranách nepadla a Pardubice tak po zodpovědném a takticky výborně sehraném utkání vezou ze severu Moravy cenné tři body, které mohou v závěrečném účtování hrát nemalou roli.

Lubomír Pokovič (HC Oceláři Třinec): „Dostali jsme zbytečný gól, pak podařilo se nám vyrovnat a hráči si začali myslet, že s tak kvalitním soupeřem se dá hrát nahoru - dolů. Po několika minutách se ale přesvědčili, že to nejde. Nejdříve jsme zapomněli na Dopitu, a když pak hosté zvýšili na 1:3, bylo po zápase. Radost mohou mít jen mladíci, kteří opět dostali šanci a mohli si tak zahrát se zkušenými borci z NHL.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Zápas se mi hodnotí těžko, protože my když hrajeme s mužstvem z konce tabulky, jsou naše zápasy špatné. Hráči nedodržují to, co jsme si před utkání řekneme. Nedokážeme odskočit na dva, tři góly, a pak hrát v poklidu. Vždy musí o přestávkách zvyšovat hlas. Jsem rád, že jsme tentokrát nezklamali a utkání zvládli.“

Vzájemné zápasy 2004/2005
5.10.04 Dynamo Pardubice – Oceláři Třinec 4:2