19.9.2004
Vladimír Gregor

Pardubice jedou z ostravské ČEZ Areny s prázdnou

Ani ve druhém zápase v letošním ročníku extraligy se pardubickým hokejistům nepodařilo bodovat, když stejně jako v úvodním duelu s Libercem prohráli hlavně kvůli nepovedené poslední třetině. Šanci na reparát dostanou hráči HC Moeller Pardubice již v úterý, kdy na domácím ledě přivítají od 18.00 hodin hokejisty pražské Slavie.

Tipsport extraliga, 4. kolo, neděle 19.9.2004, ČEZ Arena

Vítkovice

5:2
1:1, 1:0, 3:1
Branky a nahrávky: 4:17 Padělek (Šimíček), 21:00 Padělek (Seman), 49:41 Philipp (Turek, Moravec), 56:05 Hubáček (Padělek), 58:20 Padělek (Hubáček) – 13:32 Koukal (P. Sýkora), 48:20 P. Sýkora (M. Sýkora). Rozhodčí: Šindler – Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:4, navíc Štefanka (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 8097. Střely na branku: 31:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Vítkovice: Prusek – Černošek, Philipp, Seman, Hudec, Malík, Kumstát, Jurečka, Rimmel – Turek, Burger, Moravec – Padělek, Šimíček, Hubáček – Irgl, Štefanka, Varaďa – Köhler, Hulva, Tomášek. Trenéři: Ladislav Svozil a Aleš Tomášek.
Dynamo Pardubice: Kameš – M. Sýkora, Mudroch, A. Novotný, Čáslava, Snopek, Vyhlídal, Havíř, Pácal – A. Hemský, Blažek, Lubina – Hejduk, Dopita, Mikeska – P. Sýkora, Divíšek, Bulis – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: František Výborný a Jiří Šejba.

Záměr se nezdařil – Pardubice inkasovaly hned z úvodního tlaku

Začátek zápasu patřil jednoznačně domácím, kteří Pardubice od úvodních vteřin dostaly pod tlak. Trenéři východočechů připravili oproti očekávání přeci jen jednu změnu v sestavě a to dost zásadní. V brance se totiž namísto Lašáka objevil Jaroslav Kameš. A měl od začátku spoustu práce. Hned po 13 vteřinách hry se Philippova dělovka od modré čáry zastavila až o jeho masku. Na konci druhé minuty hry nabídl příležitost Varaďovi skvělou přihrávkou zpoza branky Irgl, ale pardubický brankář ještě odolal. Tolik štěstí již neměl o 2 minut později, kdy se poprvé měnilo skóre. Šimíček zatáhl puk do útočné třetiny, nabil napravo najíždějícímu Padělkovi, a ten střelou bez přípravy poprvé pohnul ukazatelem skóre – 1:0.

První střelu vyslal na Pruska ve vítkovické svatyni po hříchu až v polovině 6. minuty M.Sýkora, ale jeho střela z ostrého úhlu příliš nebezpečí neznamenala. To jeho bratr Petr se na počátku 8. minuty prezentoval tvrdým příklepem z pravého kruhu, ale Pruskův zákrok lapačkou byl excelentní. V čase 7:48 nabídl hlavní sudí zápasu Šindler našim hokejistům první přesilovku, když poslal Varaďu odpočinout na 2 minuty za vražení na hrazení. Výsledkem přesilovky byly však pouze střely Novotného a M.Sýkory od modré čáry, které k vyrovnání nevedly. Vítkovice si však dlouho hry v pěti mužích v poli neužily, hned po návratu Varadi byl příliš horlivý v osobním souboji mladý Kohler a v polovině utkání si i on musel jít nuceně odpočinout na trestnou lavici za nedovolené bránění. Ani druhá početní výhoda k vyrovnání nevedla, největší šanci měl v brankovišti operující Jiří Dopita, který se dostal k dvěma dorážkám z bezprostřední blízkosti, ale Prusek odolal.

Hosty zvedl Koukal

Dvě v rychlém sledu hrané přesilové hry Pardubice nabudily a dostaly do tempa a hosté se přeci jen vyrovnání dočkali. Kolářova střela ještě branková nebyla, ale jeho kolega z útoku Koukal se přeci jen dokázal prosadit a zblízka propasíroval puk za záda Martina Pruska – 1:1. Regulérnost gólu si pro jistotu rozhodčí ověřoval u videorozhodčího, ale po konzultaci s ním na svém verdiktu již nic nezměnil. Vyrovnání pardubické hráče nabudilo, a tak na sebe další příležitosti nenechaly dlouho čekat. Hned 30 vteřin po Koukalově brance se do dobré pozice dostal Blažek, ale jeho střela jen těsně minula tyč vítkovické branky. Hru Vítkovic pozvedl až kapitán Burger, když na začátku 15.minuty namířil svůj projektil znovu do Kamešovy masky. Každopádně tím probudil lehce tápající spolubojovníky, neboť hned o několik vteřin později se do slibné příležitosti dostávala dvojice Hubáček – Padělek, kterou druhý jmenovaný vyřešil prudkou střelou zápěstím, která však minula horní roh Kamešovy branky. Také domácí dostali výhodu přesilové hry, to když v čase 15:16 zatáhl za záchrannou brzdu Pácal, neboť důrazný Varaďa zle zatápěl hostující obraně. Pardubický bek situaci přesně vyhodnotil a stihl posunout branku ještě těsně před tím, než do ní Irgl uklidil volný kotouč. Vítkovická přesilovka přinesla dobré, ale nikoliv vyložené šance Moravce a Turka, ale na druhé straně se minutu před odchodem do kabin znovu skvěle prezentovala formace pardubických mladíků, která dostala domácí pod tlak. Samotný závěr třetiny pak přinesl tutovku Moravce, kterému chybnou rozehrávkou namazal Blažek, ale vítkovický exekutor byl z nečekané šance možná sám poněkud překvapený a tak svůj pokus namířil vysoko nad pardubickou branku.

Úvod druhého dějství Pardubice zaspaly

Diváci se ještě pomalu ani nestihli usadit zpět na svá sedadla, když znovu Padělek vrátil domácím vedení povedenou střelou z úhlu nad Kamešovo rameno – 2:1. O rychlou odpověď se prakticky pokusily všechny pardubické formace. Michal Sýkora těsně minul, při Kolářově teči Koukalovy střely zachránil Prusek domácí jen se štěstím. Obrovskou příležitost připravil ve 24. minutě Dopitovi Milan Hejduk, kdy našel pardubického centra zcela nekrytého před brankou, ale Dopita ani nadvakrát Pruska nepřekonal. Festival zahozených pardubických šancí nadále pokračoval, rychlonohý P.Sýkora ujel hned vzápětí vítkovické obraně, ale ani on neuspěl. Tlak Pardubic jen na chvíli otupila šance první formace Vítkovic, ale Moravec si tentokráte na Kameše nepřišel. To však bylo na dlouhou dobu ze strany domácích takřka vše. Tempo zápasu nadále diktovali pardubičtí hráči, o zteč Pruskovy svatyně se pokoušel Průcha, Dopita, Bulis i Blažek, ale posledně jmenovaný nakonec místo puku skončil v brance sám. Druhý samostatný nájezd neudržitelného P.Sýkory přišel v polovině utkání, kdy pardubický express i se Štefankou na zádech nebezpečně zakončoval. Vyústěním celé situace bylo vyloučení Štefanky za nedovolené bránění. Největší příležitost k vyrovnání se naskytla pardubickému matadorovi Lubinovi, který číhal u pravé tyče Pruskovy branky, ale ani 3 pokusy mu na přehození Pruskova betonu nestačily. Skvěle chytající Prusek nadále pokračoval ve fantastických zákrocích, které přiváděly pardubické útočníky k zoufalství. Jistý gól chytil Divíškovi, k vyrovnání stavu pak nevedla ani hezká Hejdukova individuální akce. Domácí se na ledě znovu osmělili až při pobytu Šimíčkovy formace, ale Kameš další změnu skóre naštěstí nepřipustil. V závěru druhé třetiny si ještě vykoledoval Mikeska 2 minuty za podražení, ale po 40 minutách se šlo do kabin za stavu 2:1 pro domácí.

Třetí samostatný nájezd Petr Sýkora proměnil

Na počátku třetího aktu se našim hráčům přeci jen podařilo vyrovnat – bohužel jen statistiku vyloučených, nikoliv skóre. Trest za vysokou hůl inkasoval Bulis. Ještě předtím si stihl sjet na přihrávku zpoza branky obránce Novotný, ale ani on si na Pruska nepřišel. V přesilové hře měl velkou možnost Hubáček po šikovném Šimíčkově přiklepnutí, ale Kameš odolal, stejně jako při následné šanci Irgla, který se za jeho záda snažil chytře zasunout puk zpoza branky. Pardubice kontrovaly šancí Havíře, který se proháčkoval až před Pruska, ale ještě neuspěl. O chvíli později se po přesném pasu Michala Sýkory na útočnou modrou dostal již potřetí v zápase do samostatného nájezdu Petr Sýkora a tentokráte již opakovanou střelou uspěl – 2:2.

Radost netrvala dlouho

Domácí znervózněli, což dokumentoval Štefanka podrážděnou reakcí směrem k rozhodčím na odpískané zakázané uvolnění a vykoledoval si 10 minutový osobní trest. Zničehonic ale udeřilo na druhé straně. Když už se zdálo, že by pardubičtí mohli převzít plně otěže zápasu a pokusit se o vedoucí gól, tak se k puku v útočném pásmu dostal Philipp, naznačil Kamešovi střelu, ale namísto toho obkroužil s pukem na holi celou branku a mazácky zasunul u druhé tyče – 3:2. Příležitost k vyrovnání dostaly Pardubice při vyloučení Irgla 7 minut před koncem třetí třetiny, ale ač nesehráli hosté přesilovku špatně, tak střely Novotného a P.Sýkory k vyrovnání nevedly. Těžký knock-out úder zasadil našim hráčům čtyři minuty před koncem Hubáček, kdy si v době sílícího závěrečného náporu Pardubic našel místo ke střele mezi kruhy a Kameš na jeho střelu po ledě nedokázal účinně zareagovat – 4:2. O tom, že Pardubice i ve druhém letošním zápase podlehnou svému soupeři o 3 branky, rozhodl přesně 100 vteřin před koncem zápasu Ivan Padělek, který po Hubáčkově vysunutí uklidil puk pod víko Kamešovy svatyně a zkompletoval tak svůj hattrick – 5:2. Pardubice tak ani ve druhém zápase v sezóně na žádný z bodů nedosáhly.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice): „Málem se nám vymstilo neproměňování šancí v první části, rozdíl mohl být větší než jen jeden gól. Pak nás Pardubice dostaly pod velký tlak, nestíhali jsme, ale podržel nás skvělý Martin Prusek. Za stavu 2:2 bylo jasné, že vyhraje ten, kdo dá gól. Povedlo se to nám a po dvou těžkých zápasech máme plný počet bodů, což je perfektní start do sezony.“

František Výborný (HC Moeller Pardubice): „Myslím, že o tři góly jsme horší nebyli, podle mě byl zápas vyrovnaný. Mrzí nás bohužel neproměněné šance. Obzvláště ve druhé třetině jsme si vytvořili velký tlak a mohli rozhodnout, ale bylo otázkou trpělivosti, jestli z něho dokážeme dát i branky. Gólman Prusek podal ovšem parádní výkon a byl zářným příkladem toho, jak velký vliv má dobrý gólman na sebevědomí celého manšaftu. My jsme našeho brankáře Lašáka šetřili, protože ráno přišel s teplotou a nechtěli jsme riskovat, že by se to protáhlo.“