13.9.2005
Vladimír Gregor

Pardubice doma pokořily také Litvínov

S Petrem Sýkorou na soupisce, ale nikoliv na ledě, nastoupily Pardubice ke druhému domácímu utkání v ČEZ Areně. Domácím vyšel nástup a rychle se ujali vedení 2:0. Soupeř se sice snažil držet na dostřel, ale proti rozjetým a s chutí hrajícím Pardubicím neměl šanci. Takřka 8 000 diváků si tak po závěrečné siréně mohlo vychutnat děkovačku domácích hokejistů.

Tipsport extraliga, 3. kolo, úterý 13.9.2005, ČEZ Arena

5:3
3:1, 2:1, 0:1
Branky a nahrávky: 03:10 Rolínek (Lubina, Novotný), 07:48 Rolínek (Cetkovský, Lubina), 17:19 Kántor (Mikeska, Novotný), 22:31 Novotný (Blažek), 39:09 Mrázek (Čaloun, Čáslava) – 12:46 Hranáč (Reichel, Poživil), 32:17 Gombár (Branda), 50:49 Jánský (Šaffer). Rozhodčí: Šindler – Pešek, Šátava. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 947. Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3.
Dynamo Pardubice: Lašák (Hylák) – Snopek, Čáslava, Novotný, Kántor, Mudroch, Linhart, Havíř – Čaloun, Blažek, Hlinka – Kolář I, Mikeska, Korhoň – Tvrdík, Klouda, Koukal – Mrázek, Rolínek, Lubina – Cetkovský. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Litvínov: Jarina (41. Fiala) – Hranáč, Poživil, Prokop, Punčochář, Gýna, Řezníček, Szakál – Prorok, Reichel, Jeslínek – Šaffer, Benda, Trávníček – Gombár, Branda, Zadina – Sklenička, Balázs, Jánský – Heinisch. Trenéři: Václav Sýkora a Petr Fiala.

Skvělý nástup do zápasu

Pardubice předvedly parádní nástup do utkání. Jarina v brance Litvínova sice ještě stačil zasáhnout proti chytré střele Koukala a velké šanci Cetkovského, ale na počátku čtvrté minuty našla Lubinova dlouhá přihrávka najetého Rolínka a ten si lahůdkovým blafákem do forhendu vychutnal litvínovského gólmana – 1:0. O kontr se pokusil Trávníček, ale jeho šanci zmařil plavným skokem Lašák ještě v zárodku. Frustrovaný forward Litvínova vzápětí fauloval a šel si nuceně odpočinout k trestoměřičům. Pardubice svého soupeře zle svíraly, ale i přes řadu šancí se skóre neměnilo. Tím pohnul až střelecky naladěný Rolínek, který poslal pas od Cetkovského neomylně do pravého růžku Jarinovy svatyně – 2:0. Zmrazení hráči Litvínova se před Lašáka příliš nedostávali a pokoušeli se hrozit spíše střelami ze střední vzdálenosti. Na začátku 13. minuty se skóre vyrovnalo alespoň na vyloučené, to když menší trest inkasoval Korhoň za držení soupeřovy hokejky. Černožlutí se ale dočkali také gólového úspěchu. Reichel vypálil kotouč směrem na branku, kde ho těsně před Lašákem úspěšně tečoval Hranáč – 2:1. Divácky atraktivní podívaná pokračovala. Kolář v dobré pozici pálil nad, Bendovi na druhé straně chyběly pouze centimetry. Opravdovou lahůdku si schovali pardubičtí hokejisté na závěr třetiny. Mikeska se vřítil středem do obranného pásma Litvínova, napřáhl k dělové ráně, ale místo ní vyslal milimetrový pas na u tyče číhajícího Kántora, kterému stačilo už jenom nastavit hůl – 3:1. Hned po vhazování byl sice poslán za katr domácí Klouda, ale horko mohlo být opět spíše hostům, kterým upláchl Blažek. Obtěžován sice nemohl svůj nájezd gólově zakončit, ale vybojoval alespoň faul.

Trefil se i navrátilec Mrázek

Do druhé části hry nastoupili domácí s převahou jednoho muže v poli, při pokračující přesilové hře. V jejím závěru pálil nebezpečně z mezikruží Snopek, ale Jarina sklapl betony včas. Stejně povedeným zákrokem se prezentoval i domácí Lašák po „jedovce“ Punčocháře. Možnost snížit v přesilové hře dostal Litvínov po faulu Koukala, ale k nevoli hostů se konal pravý opak. Prorok se tak dlouho mazlil s pukem na holi v útočné třetině, až mu jej vypíchl Blažek, ten poslal pas Novotnému na útočnou modrou a pardubický bek prudkým příklepem málem protrhl síť – 4:1. Gól v oslabení nastartoval domácí eufórii a při Litvínovu stáli všichni svatí. Během minuty byli sami před Jarinou Klouda a hned po něm Lubina, ale neuspěli, stejně tak jako Rolínek, jenž měl dokonce tolik času, aby si litvínovského gólmana položil na led, ale vzápětí neuvěřitelně minul prázdnou branku! Po zákroku vysokou holí Punčocháře, který zranil v obličeji Hlinku, dostali domácí výhodu čtyřminutové přesilovky. Kombinace hrané převážně na krásu ale k rozmnožení brankové úrody nevedly. Obrana hostů však zdaleka nepracovala, jak by měla, po střele Kloudy z první zachytil Jarina kotouč až na brankové čáře. Ochozy se dobře bavily a kochaly útočnými kreacemi domácího celku, a tak přišel trest Litvínova jako blesk z čistého nebe. Gombár se nejlépe orientoval ve skrumáži před brankovištěm a snížil – 4:2. Hosté ožili a začalo se konečně hrát také před Lašákem. To se ale domácím harcovníkům pranic nelíbilo a byl to Linhart, který dvakrát pohotově pálil z prostoru mezi kruhy. Závěr hokejově povedené druhé třetiny ještě vyšperkovala staronová posila domácích František Mrázek, kterému přikopl kotouč do nájezdu Čaloun. Urostlý útočník si se zakončením hlavu nelámal a polovysokou střelou k tyči překonal Jarinu popáté – 5:2.

Vážné komplikace domácí nepřipustili

Do třetí třetiny vystřídal Jarinu v brance chemiků Fiala a hned v jejím úvodu ho mohl překonat Mrázek, ale neměl srovnaná mířidla. Hosté místy působili odevzdaným dojmem a po průniku Lubiny chyběly k další brance v jejich síti pouze centimetry. Šikovné ruce předvedl obránce Kántor, který se zbavil svého hlídače, ale střelou z mezikruží skulinku mezi betony hostujícího gólmana nenašel. Zápas plynul v poklidném tempu, černožlutí prakticky rezignovali na souvislý útočný tlak a pokoušely se spíše o překvapivé brejky. Po jednom z nich už zvedal ruce nad hlavu Zadina, ale radost mu zkazil skvělým zákrokem Lašák, který dokázal udržet kotouč na brankové čáře. Rozhodčí si pro jistotu ještě vyžádal konzultaci s videem, ani záznam však neprokázal, že kotouč brankovou čáru skutečně přešel. Vzápětí se Litvínov přesto dočkal snížení. Po nenápadné akci čtvrté řady hostů, zakončoval pohotovou dorážkou Jánský – 5:3. Inkasovaná branka byla domácím signálem znovu přidat a dostat hru co nejdále od Lašáka. Přesto se v dobré příležitosti ocitnul hostující Prokop, ale domácí brankář se překonat nenechal. Čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyfasoval menší trest kapitán hostů Reichel a prakticky tak sebral svému týmu naději na vyrovnání. V závěru Pardubice drama nepřipustily a nedovolily soupeři ani pokus o hru bez brankáře.

Jiří Šejba (Pardubice): „Vyšel nám začátek, kdy jsme rychle vedli a také hra tomu odpovídala. Pak jsme ale se dostali do útlumu a soupeř se zvednul, na štěstí jsme však dokázali dát góly, kterými jsme zvýšili vedení. Ukázalo se, že v utkání ztrácíme koncentraci, hrajeme složitě a vymýšlíme zbytečnosti. To by se nám jindy nemuselo vyplatit.“
Petr Fiala (Litvínov): „Chceme-li v takovém zápase uspět, tak musíme vycházet z dobré obrany. Když v šesté minutě prohráváme 0:2 s mužstvem jako jsou Pardubice, tak to je velký luxus. Nedostali jsme se v zápase do takového kontaktu, abychom je znervózněli a většinu hry jsme tahali za kratší konec. Představy, se kterými jsme jeli do Pardubic, se nám hned v úvodu nesplnily a to rozhodlo.“