6.9.2011

Pardubice doháněly marně, na ledě Plzně padly po tuhém boji

PLZEŇ — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili ve svém posledním utkání základní části European Trophy, v Plzni podlehli místnímu týmu 3:4. Východočeši doháněli náskok soupeře, góly Radovana Somíka, Václava Benáka a Jana Starého ale na bodový zisk nestačily.

European Trophy, 8. kolo, úterý 6.9.2011, ČEZ Aréna Plzeň

Plzeň

4:3
2:1, 0:1, 2:1
Branky a nahrávky: 8:27 Petruška, 8:57 Pitule (Dvořák), 45:55 Vlasák (Straka, Petruška), 53:40 Duda (Sýkora, Vlasák) – 11:49 Somík (Bartek), 37:34 Benák (Bartek, Elkins), 49:42 Starý (Koukal, Kočí). Rozhodčí: Šindler, Svoboda – Brejcha, Suchánek (všichni ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 2071. Střely na branku: 28:41. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: 1. Patrik Petruška, 2. Jaroslav Hlinka (oba Plzeň), 3. Petr Koukal (Pardubice).
Plzeň: Svoboda – Hanzlík, Jeřábek, Kaberle, Růžička, Frolo, Boháč, Mrázek – Vlasák, Straka, Duda – Mrňa, Hlinka, Kratěna – Petruška, Kovář, Sýkora – Johnson, Pitule, Dvořák – Jan Heřman. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Michal Straka.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nahodil, Nakládal – Starý, Koukal, Kolář – Somík, Elkins, Bartek – Rákos, Zohorna, Sim – Buchtele, Radil, Kousal. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

První zápas od konce minulé sezony odehrál za Pardubice Radovan Somík. Slovenský forvard se ve svém návratu po zranění hned trefil.

Pardubice doháněly dvoubrankovou ztrátu

První velkou šanci měl na svědomí Kratěna, který v mezikruží na chvilku nikým nehlídán vystřelil pěkně z otočky. Jenže to byli Plzeňští, kdo vzápětí čelil přesile soupeře. Pardubice sice většinu času strávily v pásmu, ale spíše se Východočeši naháněli po rozích nebo za brankou, odkud nebezpečí pro Plzeň neznamenali.

V 9. minutě se poprvé měnilo skóre. To Plzeňští svého soupeře vyškolili z důrazu. Patrik Petruška se natlačil před svého bránícího hráče, jeho první střelu ještě Růžička zlikvidoval, ale nezasáhl dostatečně jistě a mladý indián ještě snad vsedě skóroval – 1:0.

O půl minuty nato bylo na západě ještě veseleji. Domácí totiž po buly hned vlétli do pásma, Dvořák přihrál Tomáši Pitulemu a Růžička lovil puk ve své síti podruhé – 2:0.

Ale Pardubice zbraně nesložily a za necelé tři minuty korigovaly vývoj utkání střelou Radovana Somíka, který skóroval hned ve svém prvním utkání v nové sezoně – 2:1.

Mladý Mrňa pak ve dvanácté minutě sebral puk u levého mantinelu, našlápl na branku, prohodil si puk mezi nohama, ale ke své smůle byl moc rychlý a tah na branku nastartoval až vlastně na brankové čáře. Pardubice zahrozily znovu v 17. minutě, když Zohorna zachytil plzeňskou rozehrávku, puk se odrazil na modrou k Rákosovi, který jej poslal ještě před branku Simovi. Tam hosté tak dlouho osekávali Svobodu ve snaze vydolovat puk v jeho držení. O minutu později dokonce Koukal trefil z mezikruží břevno.

Východočeši srovnali stav, přes šance jej neotočili

Druhou část otevřelo vyloučení domácího Johnsona, Plzeňští však bránili svědomitě a soupeře k ničemu nepustili. Naopak, sami pak opět zahrozili. Petruška ujížděl ve 27. minutě v tandemu s Kovářem na jediného pardubického hráče, prvně jmenovaný puk napálil jen do Růžičky.

I další šance byla dílem Patrika Petrušky, který po nahrávce Petra Sýkory trefil břevno. Ve 37. minutě se tváří v tvář Růžičkovi objevil Kratěna, ale minul!

Nakonec se paradoxně radovaly Pardubice, které dvě a půl minuty před sirénou vyrovnaly šťastnou brankou explzeňského Václava Benáka – 2:2.

Závěrečný tlak k vyrovnání nevedl

Domácí ještě dohrávali třetinu v přesile o jednoho muže, ale v početní výhodě nic kloudného nevymysleli. Po necelých šesti minutách hry se ale Plzeň znovu vyhoupla do vedení, když křižná přihrávka Martina Straky z rohu našla přesně hokejku Tomáše Vlasáka číhajícího v mezikruží a ten s trochou štěstí procedil puk za Růžičku – 3:2.

Na sklonku 49. minuty Straka svou šanci neproměnil, a tak se o několik chvil nato radovali hosté. Zmatky v domácí třetině nahrály kotouč na hůl Jana Starého, který opět vyrovnal – 3:3.

Jenže nakonec to byli indiáni, kdo se radoval z výhry. To totiž v 54. minutě Radek Duda po půlminutce využil přesilovku – 4:3!

Hosté bušili do přivřených vrat plzeňské obrany i s podporou šestého hráče, když Růžička zůstal na střídačce, vší silou, ale domácí i se štěstím těsnou výhru uhájili.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): „První třetina byla z naší strany špatné, nezvládli jsme si rozebírat hráče a propadali jsme ve středním pásmu. Měli jsme štěstí, že soupeř neproměnil své šance, v těchto chvílích nás podržel gólman Svoboda. Po přestávce jsme srovnali hru a začali si vytvářet šance. Nakonec se štěstí přiklonilo na naši stranu.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vstup do utkání nám nevyšel, asi jsme se zapomněli v autobuse. Ve druhé třetině jsme se zvedli a zlepšili se. Bylo ale poznat na obou týmech, že mají postup zajištěný, takže ke konci duel sklouzl k tempu letních přáteláků. Je ale škoda, že jsme zápas nedovedli alespoň k remíze, protože jsme power play sehráli pěkně a vytvořili si šance. Plzni gratuluji k vítězství.“