30.9.2011

Pardubice dlouho prohrávaly, i tak vydřely dva body nad Mountfieldem

PARDUBICE — Těžký zápas odehráli hokejisté Pardubic proti Českým Budějovicím. Východočeši většinu zápasu prohrávali, ale nakonec urvali dva body. Corey Elkins v 53. minutě vyrovnal a Martin Bartek v čase 60:16 přihrál Východočechům bonusový bod.

Tipsport extraliga, 6. kolo, pátek 30.9.2011, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

2:1p
0:1, 0:0, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 52:14 Elkins (Benák), 60:16 Bartek (Sičák) – 8:18 Květoň (Gulaš, Novák). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Jindra, Kis. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 7764. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Vladimír Sičák – František Ptáček.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal – Starý, Koukal, Kolář I – Somík, Elkins, Bartek – Sim, Radil, Buchtele – Rákos, Zohorna, Kousal. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
České Budějovice: Kovář – Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Vráblík, Kolarz, Mikuš – Šimánek, Kašpařík, Martynek – Gulaš, Langhammer, Květoň – Burian, Mikeska, Marek – Kuchejda, Červený, Pšurný. Trenéři: František Výborný a Milan Kupka.

Hokejisté se chtěli rehabilitovat za úterní prohru se Spartou Praha 2:6, České Budějovice přijely do ČEZ Areny v pohodě, protože v kapse měly tři tříbodové výhry v řadě.

Pardubice pálily slepými

Nástup do zápasu se možná herně povedl Pardubicím, ale jejich optická převaha k brance nevedla. Českobudějovická obrana v čele s Jakubem Kovářem si se všemi akcemi domácích hokejistů poradila. V první pětiminutovce se právě strážce českobudějovických tyčí zaskvěl proti ostré palbě Daniela Rákose nebo po střele Roberta Kousala.

Mountfield využil ke skórování první možnou příležitost. Lukáš Květoň v 9. minutě spěšně najel do pásma a zpoza beka vypálil. Jeho střela měla potřebný směr i razanci, a tak zapadla přímo za gólmana Růžičku – 0:1.

Domácím mohly pomoci ke srovnání dvě přesilové hry za zdržování hry. Dvouminutovky pro Vráblíka i Mikesku však zůstaly nepotrestány i proto, že v 15. minutě vychytal tutovou Somíkovu šanci skvělý brankář Kovář. Slovenský forvard byl sám před ním, trefil jej však do napřaženého betonu.

Mountfield nevyužil střeleckou převahu

Zatímco první dějství se neslo ve znamení herní převahy Pardubic, které soupeře přestřílely 8:4, tak další část hry se odehrávala hlavně před Růžičkovou brankou. Hokejisté Mountfieldu na ni vystřelili osmnáct puků, žádný však nezapadl do kasy, i když jeden ji orazítkoval.

Ve 25. minutě měl velikou šanci domácích Martin Bartek. Ten po souhře s Radovanem Somíkem tečoval velmi nebezpečně, ale bleskový reflex brankáře Kováře zneškodnil tuto nebezpečnou situaci. O chvíli později mu proti témuž střelci pomohl obránce Jan Novák.

Jinak sledovala ČEZ Arena stále stejný obrázek: marnou snahu Pardubic, kterou zastavovala obrana Mountfieldu v samém zárodku a střelbu z každé pozice z českobudějovických hokejek. Ta Kuchejdova ve 29. minutě trefila horní tyč Růžičkovy klece.

Corey Elkins posunul zápas do nastavení, to hned rozsekl Martin Bartek

Mountfield měl obrovskou šanci navýšit své vedení na začátku třetí periody, ve 45. minutě dostal ideální puk do zakončení Jakub Langhamer, ve velké příležitosti ale přestřelil. Gólman Růžička pak musel řešit pokusy Nováka.

Naděje hostů na plný bodový zisk z pardubické arény dlouho držel gólman Jakub Kovář. Ten předváděl až neskutečné zákroky proti některým hráčům v červených dresech, ale v 53. minutě povolil. Corey Elkins si najel na modrou čáru, ostře vypálil a černá guma prošla brankáři do sítě – 1:1.

Pak měla obě mužstva výhody přesilových her. České Budějovice neztrestaly Píšovo nedovolené bránění v čase 55:39, Pardubice pak hrály v převaze posledních třiasedmdesát sekund po Gulašově podražení.

Prodloužení se hrálo ale jen chvíli, Vladimír Sičák v dohrávané přesilovce nahodil kotouč na branku Kováře, puk se pak odrazil k Martinu Bartekovi a ten jej pod gólmanem Mountfieldu nacpal do sítě – 2:1.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Nevyužili jsme úvodní šance a hosté hned tu první velkou šanci přetavili ve vedoucí gól. Musím ale říci, že Budějovice hrály výborně do obrany a my jsme se s tím nemohli vyrovnat. Paradoxně jsme srovnali střelou někde zpoza modré a nakonec se k nám přiklonilo štěstí v podobě druhého gólu. Dneska jsme ty body vyloženě vydřeli.“

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): „Domácí vstoupili do utkání aktivně, měli tam nějaké šance, ale neproměnili je, zatímco my jsme de facto z minima vytěžili maximum a šli do vedení. Od druhé třetiny se to srovnalo a nakonec to dopadlo, jak to dopadlo.“