3.2.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Nepříjemná série zlomena, Pardubice udolaly doma Plzeň

PARDUBICE — Po pěti porážkách ochutnali hokejisté HC Moeller Pardubice vítězný mok. Východočeši v domácí ČEZ Areně porazili hokejisty plzeňského Lasselsbergeru 3:1. Moelleru se povedl nástup do zápasu, po pěkné střele Tomáše Rolinka z voleje vedl 1:0. Západočeši sice ve druhém dějství vyrovnali stav, ale v jeho závěru vstřelil vítězný gól David Havíř při přesilovce. Plzeň se snažila vyrovnat, v závěru ale inkasovala při vlastní power play. Na Konečných 3:1 pro Pardubice zvýšil Jiří Cetkovský, čímž korunoval svůj povedený výkon dnes.

O2 extraliga, 48. kolo, neděle 3.2.2008, ČEZ Arena Pardubice

3:1
1:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 4:43 Rolinek (Nikolov), 39:13 Havíř (Pucher), 59:25 Cetkovský (Rolinek) – 31:58 Důras (Cartelli). Rozhodčí: Pešina – Čech, Dřínovský. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 7652. Střely na branku: 42:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Nikolov, J. Nakládal, Táborský, Linhart, Koma, M. Šeda – Sýkora, Rolinek, Blažek – Cetkovský, Pucher, Tvrdík – Kolář I, Koukal, Starý – Klejna, Zohorna, Bláha. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Plzeň: Málek – Benák, Redlihs, Posmyk, Čakajík, Jasečko, Dresler, Cartelli – Vlasák, Vampola, Adamský – Důras, Divíšek, Ludvík – Fabuš, Kracík, Matějovský – Stránský, Šindel, Dvořák – Laš. Trenéři: Miloslav Hořava a Radim Rulík.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Sympatický výkon poslal Východočechy do vedení

Na duel, ve kterém si chtěl domácí Moeller Pardubice vylepšit letošní extraligovou bilanci s Plzní a tím si připsat alespoň na čtvrtý pokus vítězství s tímto soupeřem, dorazil do ČEZ Areny poměrně menší počet diváků, než na jaký je tento hokejový svatostánek zvyklý. Na druhou stranu to byla návštěva sympatická s ohledem na poslední pardubické výkony.

Oba soupeři zvolili spíše vyčkávací hru, kdy se mnoho soubojů odbývalo ve středním pásmu. Proto se do první šance hokejového večera dostali až pardubičtí a to v čase 4:43. A tato šance hned pohnula skórem! Ve hře čtyři na čtyři byli za katr vykázáni Snopek a na druhé straně Vampola a v obranném pásmu Západočechů se nejrychleji zorientoval bek Nikolov a po dorážce sebral puk, který hned naservíroval jako anglickému králi Tomáši Rolinkovi, jenž výborně trefil horní růžek Málkovi kasy – 1:0.

V osmé minutě byl za nedovolený zákrok potrestán obránce hostů Benák. V přesilové hře si Moeller počínal poměrně dobře. Puk si vybojoval Cetkovský, ale švihem Málka nepřelstil a po něm se ke svému obávanému příklepu odhodlal Pucher, ale orazítkoval jen boční konstrukci svatyně soupeře.

Díky této přesilovce se z utkání rázem stalo ofenzivní představení, které okořenil samostatný únik plzeňského Dvořáka, ale Lašák, jeho záměr, trefit se mezi betony, překazil. Na druhé straně po spěšné kombinaci druhé řady domácích trefil Havíř bombou tyč za Málkem.

K prvnímu váženějšímu ohrožení branky domácích se dostali Plzeňané až ve dvanácté minutě, kdy ale táhlá střela Kracíka nepřekvapila gólmana Moelleru. Hned na to byl potrestán dvěma minutami kapitán domácích Snopek a Lasselsberger zasypal Lašáka sprškou střel. Jmenovitě šlo o neúspěšné pokusy pozičně výborně stojícího Divíška, Vampoly, či Fabuše.

Několik okamžiků před koncem třetiny se do obrovské příležitosti dostal Cetkovský, jemuž nádherně do tandemu přiťukl Sýkora. Cetkovský však zvýšením vedení pohrdl.

Plzeň zabrala a vyrovnala, ale do kabin poslal domácí s vedením Havíř

Symbolický dres s číslem deset získala před startem prostřední třetiny legenda pardubického hokeje Zdeněk Uher. Pak již mohla Plzeň dohrát svou převahu z předchozí třetiny. Ale mimo střely Benáka se hosté k ničemu nedostali. Naopak se o svou převahu faulem Vampoly připravili.

V dalším průběhu třetiny bylo k vidění celé spektrum střel na oba gólmany. Aktivnější však byli hráči Lasselsbergeru. Jejich aktivita byla umocněna vyloučením Šedy a akcí rychlonohých útočníků v bílém, kdy trefil tyčku Kracík. Pardubice zahrozily pumelicí Táborského, kterou Málek zahlédl, vzhledem ke klubku hráčů před sebou, až na poslední chvíli.

Rtuťovití útočníci hostů si svým pohybem vynucovali stále větší pozornost obranné fáze Pardubických. V jedné z jejich akcí musel před Ludvíkem až vypíchnutím puku před brankovištěm hasit požár Lašák.

Tento rychlejší pohyb hostů jim zajistil také vyrovnání. Po neproměněné přesilovce hostů nahodil na Lašáka touš Cartelli a jeho vedle mířící pokus usměrnil tečí do brány Pardubic důrazný Michal Důras – 1:1.

V závěru byl odeslán na trestnou lavici, dnes již plzeňský, bek Posmyk. V této převaze mohl úspěšně zakončit rychlou tečí Blažek, jenže tato akce skončila dalším trestem pro hosty. Konkrétně šlo o obránce Jasečka. Moeller tak dostal výhodu převahy pět ku třem. Hráči domácích však příliš akcí nevymysleli a tak došlo až na lahůdkovou přihrávku Puchera mezi kruhy. Tu si sebral David Havíř a vymetl pro změnu druhý roh Málkovi svatyně – 2:1. Pro Havíře to byl pátý přesný zásah do černého v této sezóně.

Pardubice si zajistily pohodlné tři body

První vhazování ve třetí třetině vyhrál první centr domácích Rolinek. A ten byl i smutným hrdinou dalšího přečíslení červenobílých hráčů. Ujíždějící Sýkora s Rolinkem si několikrát prohodili kotouč při průjezdu středním a útočným pásmem, ale poslední příhru poslal druhý z nich jen do Málkova ramena.

Ve 44. minutě chtěl zaskočit Málka z nulového úhlu bekhendovou střelou Cetkovský a hned po něm zaúřadovala Málkova lapačka při opakované šanci Puchera. Následně byl vyloučen domácí Koukal, ale Plzeň přesilovku příliš dobře nesehrála.

O několik minut později se dopustil chyby, jinak spolehlivě hrající, Blažek, ale kapitán hostí Divíšek si na Lašáka ostrou střelou z pozice mezi kruhy nepřišel. Na druhé straně se pěkně mířené střele z první dostal Kracík.

Ve 54. minutě si do rychlého přečíslení nabruslil Kolář a vynikající přihrávkou z otočky vyzval ke vsítění gólu Starého, jenž, k zármutku většiny diváků v ČEZ Areně, netrefil ani branku. Poté se ke dvěma střelám do tvrzeného skla dostali na jedné straně Adamský a hned po něm s ukradnuvším pukem obraně hostů domácí útočník Kolář.

Před závěrečným tlakem Plzně měl velkou příležitost Pucher, kterému zpoza branky přesně adresoval puk Cetkovský. Ale Málek se blýskl výborným semaforem. Pak si již hosté vyžádali oddechový čas, ale v následné power play si však domácí vítězství již vzít nenechali. Po nepodařené rozehrávce hostů získal puk Rolinek, poslal jej Cetkovskému a ten do prázdné upravil na 3:1. Moeller si tak poměrně pohodlně splnil přání a poprvé v sezoně Plzeň porazil.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Pro nás bylo dobře, že jsme konečně doma zase dali první gól a tím se naše hra trochu zklidnila. Utkání zlomila naše druhá branka. Potom jsme hráče nutili k tomu, aby po ztrátě kotouče obsazovali střední pásmo, kde jsme soupeře zachytávali. Ty šance, které jsme si z toho vypracovali, jsme nedokázali proměnit jen kvůli výborné formě Málka.“

Radim Rulík (HC Lasselberger Plzeň): „V první třetině byli domácí důraznější a lépe bruslili, od druhé třetiny se hra trošku srovnala. Tam jsme měli patnáct minut navrch, ale nedokázali jsme využít šance. Pardubice dobře bránily a rozhodující se ukázal ten druhý gól, který jsme dostali v oslabení. Tím se zápas zlomil na stranu domácích. Ve třetí třetině jsme se snažili dostávat do útočného pásma, ale domácí nám ujížděli. Podržel nás Málek, který chytal výborně. Dneska jsme v koncovce zklamali a v naší hře bylo dost nepřesností.“