26.11.2013
David Záruba

Kde je vůle, tam je cesta! Pardubice otočily duel s mistrem

PARDUBICE — Tak to byla těžká fuška, ale tři body zůstaly doma! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vydřeli v dohrávce 23. extraligového kola výhru nad Plzní 2:1. Západočeši sice v ČEZ Areně vedli, ale závěr patřil domácím. Nejprve Tomáš Nosek dokončil únik přesnou střelou bekhendem, obrat dokonal Robert Kousal spolu s Václavem Benákem, který se trefil při soupeřově power play. Svůj tým jistil výborným výkonem Július Hudáček.

Tipsport extraliga, 23. kolo, úterý 26.11.2013, ČEZ Arena Pardubice

Plzeň

3:1
0:0, 0:1, 3:0
Branky a nahrávky: 48:20 Nosek (Radil, Gregorc; 5/5), 55:27 Kousal (Radil, Vašíček; 5/5), 59:37 Benák (5/6) – 39:29 Hollweg (Jeřábek, T. Sýkora; 5/5). Rozhodčí: Šír, Mikula – Bryška, Lučan. Vyloučení: 2:6 (1:1, 1:3, 0:2). Bez využití. Diváci: 7254. Střely na branku: 23:15 (5:4, 7:7, 11:4). Srážky: 23:21. Vhazování: 29:30. Blokované střely: 12:8. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči: Tomáš Nosek – Ryan Hollweg.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Píša, Kočí, Benák, Zdráhal, Gregorc, Vašíček – P. Sýkora, Marha, Endál – Tybor, Zohorna, Somík – Radil, Kousal, Nosek – Moučka, Rys, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha ml.
Plzeň: Mensator – Hanzlík, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Boháč – J. Sýkora, Kašpařík, Lev – Kratěna, Vlasák, Pletka – Dvořák, T. Sýkora, Hollweg – Indrák, Pitule, Vlček. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Jaroslav Špaček.

Pardubice chtěly v souboji dvou posledních mistrů napravit nepovedený zápas na ledě Karlových Varů. Proti druhému západočeskému celku si svůj extraligový debut odbyl útočník Jaroslav Moučka. Pardubickým fanouškům se premiérově v ČEZ Areně předvedl brankář Július Hudáček

Dohromady jen devět střel. Pardubický Sýkora trefil tyč

Zápas začal velice opatrně a na vážnější momenty se čekalo až do druhé poloviny prvního dějství. Mensatora do provozní teploty uvedl Endál, který po pěkné otočce okamžitě pálil. Hudáčka zkoušel u bližší tyče nachytat Mozík, ale také neuspěl.

Tempo se pak slušně rozjelo a hrálo se dlouhé minuty bez přerušení. Ale i bez větších šancí. Statistici napočítali v první třetině dohromady pouhých devět střel (5:4). Paradoxně ta z nejnadějnější pozice, kterou vyslal Tybor, se od Hanzlíkovy brusle odrazila do ochranné sítě.

Oba týmy si během první části zahrály po jedné přesilové hře. Pardubice předvedly přece jen záživnější dvě minuty. Důvodem byl únik Petra Sýkory, který ale nedokázal přelstít Mensatorovy betony. Ještě před početní výhodou napálil pardubický kanonýr tyč poté, co se elegantní otočkou zbavil hned dvou protihráčů.

Domácí promarnili přesilovku pět na tři a v závěru inkasovali

Pardubice byly aktivnější i po pauze, velkou neplechu dělala v útočném pásmu Kousalova lajna. Jistý Mensator nejprve vychytal Radila v tutové šanci pár metrů od branky, poté si bravurně poradil i s nevyzpytatelnou tečí Kousala.

Neuspěl ani třetí člen formace Tomáš Nosek, který z mezikruží trefil přesně výstroj plzeňského brankáře. A hosté mohli trestat. Osamocený Pletka v přesilovce netrefil parádní přihrávku před branku, poté Kratěna kratičký nájezd zakončil do Hudáčka.

Domácí pak nevyužili sedmnáctivteřinovou přesilovku pět na tři, když se ani nedostali do útočného pásma. Plzeň toho dokázala využít v závěru třetiny. Gól Jakuba Lva kvůli posunuté brance ještě platit nemohl, ale v čase 39:29 si hosté křepčení zopakovali. Jeřábkovo nahození šikovně tečoval Ryan Hollweg – 0:1.

Famózní koncovka zajistila Pardubicím tři body

Plzeň začala třetí část přesně tak, jak tu druhou skončila. Hrála aktivně a připravila si i dvě obrovské šance. Tu první neproměnil Vlasák, když zakončil slabě přímo do brankáře. Neuspěl ani Pletka, na kterého obrana Pardubic rovněž zapomněla.

S přibývajícím časem byli domácí stále nebezpečnější, pomohly jim i přesilové hry, ve kterých dostávali soupeře pod tlak. Vyrovnání se však dočkali při hře pět na pět. Tomáš Nosek si zajel na přesný pas za obranu a bekhendem prostřelil Mensatora – 1:1.

Srovnání stavu však rozparáděným hráčům Pardubic nestačilo. Po další dobré práci třetí lajny přestali hokejisté Plzně na okamžik pozorně bránit, čehož využil Robert Kousal a na zadní tyči dopravil puk do poloprázdné branky – 2:1. Plzeň na obrat nedokázala zareagovat, naopak pojistku do prázdné branky přidal Václav Benák – 3:1.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hrálo se velice vyrovnané utkání, oba týmy dobře bránily. My jsme potřebovali napravit porážku z Karlových Varů, což se podařilo, hlavně ve hře dozadu jsme se zlepšili. Naopak v ofenzivě to bylo horší, protože Plzeň hrála velice důrazně a my se těžko prosazovali. Za stavu 0:1 to bylo jen o vůli a bojovnosti, jestli dokážeme výsledek otočit. Za to hráčům patří dík.“

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „V první třetině jsme měli problémy s obranou středního pásma, zejména Petr Sýkora nám dělal velké problémy. To jsme dokázali od druhé části zlepšit, a přestože jsme byli zbytečně vylučovaní, tak jsme dali vedoucí gól. Pak jsme bohužel neproměnili nějaké šance, a to rozhodlo. Hloupými fauly jsme domácí dostali do hry a ti pak otočili skóre. Při druhé brance prý hráči slyšeli písknutí z hlediště, a tak na chvíli přestali hrát.“