7.1.2017
Petr Pavlík

Junioři neudrželi na Spartě dvoubrankové vedení

PRAHA — Důležitý duel v boji o postupovou osmičku se juniorům Dynama nepovedl. Svůj zápas na ledě pražské Sparty rozehráli slibně – po první třetině vedli po trefách Jakuba Martince a Ondřeje Trejbala o dvě branky. Domácí ale v prostřední části hry srovnali a v 52. minutě vstřelili rozdílový gól.

DHL extraliga juniorů, 32. kolo, sobota 7.1.2017, Tipsport arena (Praha)

3:2
0:2, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 29:23 Maršoun (Kern), 29:49 Janda (Pejchal, Safin), 51:45 Kern (Maršoun) – 2:26 Martinec (Rohlík, Faltys), 19:58 Trejbal (Hoskovec). Rozhodčí: Jílek – Hynek, Krátký. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 53. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Sparta Praha: Nahodil – M. Jandus, Janda, Eliáš, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Vandas – Kern, T. Jandus, Svoboda, Seniov, Maršoun, Safin, Kulda, Pejchal, T. Krátký, Dubský, Wojnar.
Dynamo Pardubice: Klouček – Rudy, Trejbal, Klinecký, V. Faltys, Šklíba, Zukal – Roubal, Zadina, Hoskovec, Martinec, Dušek, Voženílek, Rohlík, Kubišta, Štefka, Zídek.

V první třetině tohoto utkání byl k vidění vcelku svižný hokej, nejprve byli u puku hosté, poté zase sparťané. Na první gól se však nemuselo čekat dlouho, jelikož už ve třetí minutě otevřel skóre zápasu Jakub Martinec, který dokončil práci útočníků Faltyse a Rohlíka. První jmenovaný si najel do prostoru před brankou z druhé vlny, kde se chopil osamoceného puku, následně jej nabral na svoji čepel a poslal do sítě za ležícího Nahodila – 0:1.

Domácím byla poté nabídnuta první přesilová hra, kterou však hráči z hlavního města zužitkovat nedokázali. Poté se celý herní systém obrátil, v početní převaze si tentokrát zahráli Východočeši. Ale ani oni nebyli úspěšní, domácí první oslabení zvládli na jedničku, a tak zahrozili právě sparťané. Martin Jandus si jel před branku, kde také tečoval nabídku jednoho ze svých spoluhráčů, ale svůj pokus namířil těsně mimo pardubickou svatyni.

Necelých šest minut před koncem první periody šli hosté znovu do čtyř a Sparta mohla pomýšlet na vyrovnání. Blízko gólu byl Duben, který ale v dobré šanci před brankou promáchl. V momentě, kdy už byli Perníkáři v plném počtu, se do pásma vřítil Klinecký, který v přečíslení tři na dva volil přihrávku na svého spoluhráče Hoskovce. Mladičký forvard byl ale pečlivě střežen domácí defenzivou, a tak z této zajímavé akce sešlo. Hned po této gólové příležitosti následoval rychlý kontr Sparty dva na jednoho, puk měl v pravém kruhu na čepeli Safin. Sparťanský útočník vzal všechnu zodpovědnost na sebe a střelou švihem ohrozil brankáře Kloučka. Pardubický gólman vytasil svoji lapačku a tuto střelu zneškodnil.

V závěru první části ještě domácí borci faulovali a museli se bránit. To se jim stalo osudným, jelikož pouhé dvě vteřinky před koncem úvodní dvacetiminutovky dostal puk na modrou čáru Ondřej Trejbal a svou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě – 0:2.

Do druhé části vstoupili aktivněji hráči s velkým „S“ na prsou, ve 25. minutě se navíc prezentoval krásnou akcí domácí Pejchal, který si ukázkově obhodil jednoho z pardubických zadáků. Jeho povedený výpad musel hasit až v hostující brance chytající Klouček. Až přišla 30. minuta a sparťané rozjeli svoji gólovou mašinu. Nejprve pokořil pardubického muže s maskou z prostoru před brankou Petr Maršoun – 1:2, o chvíli poté ho na listině střelců doplnil tak trochu šťastnou trefou Sebastian Janda – 2:2. Na sparťanské střídačce vypukla velká radost, ve tvářích hostujících hokejistů byl znát smutek.

Pardubický lodivod Richard Král si v ten samý okamžik vybral oddechový čas, aby mohl svým svěřencům naordinovat taktiku pro další vývoj tohoto klání. Z části se mu to povedlo, jelikož domácí Kern fauloval a za držení si musel odsedět dvě minuty. Tuto přesilovou hru hosté nevyužili, sparťané se v poklidu ubránili. Nicméně Pardubičtí zahrozili o chvilku později, když Zídek přebruslil takřka celé kluziště, následně se pokoušel najít hůl Duška, ten ale zakončil jen těsně vedle sparťanské klece.

Poté byl nehlídán před Nahodilem Hoskovec, ale oni on nebyl v koncovce zdařilý. To samé platí i o Zadinovi, kterému jeho svižnou ránu lapil domácí brankář. Po vážnějších příležitostech hostů do hry promluvila také Sparta, konkrétně Tomáš Jandus. Sparťanský útočník se dostal ke kotouči v mezikruží jako slepý k houslím a následnou prudkou dělovkou orazítkoval jen levou tyčku Kloučkovy svatyně. Do konce prostředního dějství se už nic podstatného neudálo, stav zůstal neměnný.

Třetí perioda se nesla ve znamení přelévavé hry ze strany na stranu. Dobrou možnost na obrat v utkání měl na holi Safin. Sparťanský forward se snažil dorážet u pravé tyčky, gólman Klouček mu to ale nepovolil, jelikož dříve přikryl kotouč pod svoji rukavici. Ve 45. minutě pláchli hosté do brejku dva na jednoho, Faltys však prováhal ten správný okamžik na přihrávku svému parťákovi, a tak se k němu sparťanský zadák stáhl včas.

Hosté to zkoušeli nadále, do samostatného úniku se procpal Dušek, ale jeho rychlou střelu zastavil Nahodil pomoci svých betonů. Další šanci však zaznamenali domácí. Kern nabral rychlost ve středním pásmu, poté přihrál z pravého kruhu na levý Filipu Eliášovi, který svou střelou zacinkal jen na tyčku Kloučkovy branky!

Pardubičtí na to ihned zareagovali, když se Zídek tvrdě opřel do svého projektilu. Střelu samotného pardubického forwarda vyrazil ramenem brankář Nahodil a podržel svůj celek. V 52. minutě nahodil do pásma hostí Jeřábek, sparťané dojeli puk, před branku se nachomýtl Jan Kern a právě díky jeho měře Sparta odskočila do jednogólového vedení. V posledních minutách hry se ještě do brejku hnal Safin, v rozhodující chvíli mu ale odskočil puk z čepele, a tak gólman Klouček měl trochu usnadněnou práci. V závěrečných minutách hry ještě hosté odvolali brankáře, ale domácí hokejisté si už utkání pohlídali a zvítězili 3:2.