29.9.2016
Robert Novotný

Junioři fantasticky otočili duel s Libercem z 2:4 na 5:4 v prodloužení

PARDUBICE — Pardubičtí junioři odehráli na domácím ledě první oficiální utkání pod novou kostkou a nejen ta byla svědkem nádherného boje. Mládežníci Dynama sice prohrávali ve třetí třetině 2:4, zápas ale dokázali strnout na svou stranu, do sirény vyrovnali a v prodloužení Dynamu výhru vystřelil Jakub Martinec.

DHL extraliga juniorů, 9. kolo, čtvrtek 29.9.2016, Tipsport arena

5:4p
2:1, 0:2, 2:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 4:10 Zadina (Trejbal), 13:08 Dušek (Petrus, Hoskovec), 48:02 Martinec (Rohlík), 53:45 Zadina, 64:01 Martinec (Zadina) – 11:26 Starosta (Wiencek, Nezbeda), 29:00 Jeník (Klinger), 38:41 Korecký (Pokorný), 43:28 Průžek (Burda, Beran). Rozhodčí: Barek – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 18:8. Využití: 1:3. Diváci: 79. Střely na branku: 24:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 5:4.
Dynamo Pardubice: Klouček – Rudy, Trejbal, Horyna, Kučera, Šklíba, Zukal, Mert – Roubal, Zadina, Hoskovec, Martinec, Dušek, Voženílek, Rohlík, Petrus, Kaut, Štefka.
Bílí Tygři Liberec: Polášek – Turek, Klinger, Benák, Kunst, Korecký, Kiss, Starosta – Pokorný, Průžek, Vlach, Rubeš, Beran, Wiencek, Jeník, Nezbeda, Jursa, Burda, Chlum.

Dynamo poslala do vedení Zadinova dělovka

Od úvodního vhazování se hrálo ve svižném tempu, a na první velkou šanci se tedy nemuselo dlouho čekat. Ondřej Trejbal vyslal do samostatného úniku Dominika Duška, ten zkusil bekhendový blafák, ale brankář Roland Polášek jeho úmysl skvěle přečetl a puk vyrazil.

Na začátku páté minuty už se pardubičtí junioři radovali z gólu. Ten padl hned v první přesilové hře tohoto zápasu, když Ondřej Trejbal nabil připravenému Filipu Zadinovi a ten poslal střelou z první puk do brány takovým způsobem, že skoro protrhl síť – 1:0.

Po libereckém vyrovnání přišla rychlá pardubická odpověď

Ve dvanácté minutě ale rozjeli svou přesilovkovou kombinaci i liberečtí hokejisté a velká snaha přinesla ovoce. Martin Starosta si všiml, že má Klouček zakrytý výhled, chytrou schovanou střelou puk otřel o břevno a vyrovnal – 1:1.

Pardubičtí hokejisté ale záhy odpověděli. Trojice Dušek-Petrus-Hoskovec předvedla krásnou tic-tac-toe akci, na jejímž konci stál první jmenovaný pardubický útočník s číslem 16, který zakončoval do zcela odkryté liberecké brány.

Martin Petrus poté předvedl, že se v něm skrývá i trochu házenkářského talentu. Přihrávka Dominika Duška se od hokejky jednoho z libereckých beků odrazila přímo nad Poláška a vzrůstem nejmenší pardubický útočník ani chvíli nečekal a rukou puk poslal do liberecké brány. Jenže to hokejová pravidla nedovolují, alespoň prozatím.

Liberecká převaha a pardubické protiútoky

Ve druhé třetině měl ze hry jednoznačně více Liberec, Milan Klouček musel likvidovat jednu hostující střelu za druhou. Nemohl ale odolávat navždy, přesně v čase 29:00 se puku zhostil Jan Jeník, který v přesilové hře trefil místečko pod vyrážečkou domácího gólmana – 2:2.

Dynamo občas zahrozilo spíše z rychlých protiútoků. Jeden takový přišel na konci čtyřiatřicáté minuty, kdy Filip Zadina našel v akci dva na jednoho bekhendovým pasem Dominika Duška, kterého ale skvělým pozičním zákrokem vychytal Roland Polášek.

Ale to nebylo všechno! O necelou minutu později vykouzlil Martin Kaut naprosto úžasný pas právě na Filipa Zadinu, který se dostal do samostatného úniku. Byl ale faulován a hlavní sudí nařídil trestné střílení. Pardubický šikula začal dobře, nabral dobrou rychlost, položil si Poláška, ale v zakončení puk pouze otřel o břevno.

A Liberečtí poté jen potvrdili nepsané sportovní pravidlo, které tvrdí, že když nedáš, dostaneš. Do konce pardubického oslabení zbývala pouze jedna sekunda, když z levého kruhu pro vhazování vystřelil Ivan Korecký, puk se následně otřel o jednoho z bránících hráčů, změnil směr a zapadl do pardubické brány – 2:3.

Martincova paráda nastartovala pardubický obrat

Na začátku třetího dějství se hrál docela opatrný hokej, a tak není divu, že hned první výraznější šance skončila gólem. Před bránou Dynama se vytvořila, jak by řekl jeden legendární československý komentátor, trma-vrma, v níž se nejlépe zorientoval Václav Burda, ten si ale všiml ještě lépe postaveného Jiřího Průžka, pohotově mu puk posunul a liberecký útočník bez potíží poslal svůj tým střelou do odkryté pardubické brány do dvoubrankového vedení – 2:4.

Liberec byl na koni, ale těžiště hry se přesunulo po gólové parádě Jakuba Martince, která jako by do žil pardubických juniorů vlila pořádné množství adrenalinu. Liberečtí obránci udělali obrovskou chybu v rozehrávce a k puku se dostal aktivně napadající Miroslav Rohlík. Pardubický kapitán poté našel před bránou připraveného Martince, který si nejdříve špičkou hole přehodil ležícího Rolanda Poláška a poté puk ze vzduchu baseballovým způsobem plácl do brány – 3:4.

Pardubičtí mládežníci najednou začali hrát úplně jiný hokej, aktivně napadali, dohrávali souboje, nevypouštěli souboje a převzali taktovku do svých rukou. A jejich snaha nezůstala bez povšimnutí. Hosté předvedli další chybu v rozehrávce, k puku se dostal Filip Zadina a mezi ním a brankářem Poláškem nikdo nestál. Pardubický útočník byl sice hákovaný vracejícím se obráncem, hlavní sudí také ihned zvedl pravici, ale Zadina přesto předvedl krásný bekhendový blafák a zařídil vyrovnání – 4:4.

V závěru třetiny se dostal do obrovské šance liberecký Jiří Průžek, který si krásně obhodil dvojici pardubických beků a zkusil bekhendový blafák. Ve velké rychlosti ovšem nedokázal puk nasměrovat mezi tři tyče, a tak se šlo do prodloužení.

Pardubický hrdina – Jakub Martinec

V prodloužení měli diváci v Tipsport areně pořádně namožené krky. Tam, zpátky, tam, zpátky, hrálo se ve velkém tempu, oba celky si vytvořily několik dobrých šancí, ale rozhodl až Jakub Martinec! Liberečtí nebyli dost důrazní ve vlastním obranném pásmu a domácí se dostali do přečíslení dva na jednoho, Filip Zadina si počkal na ten správný moment a poté poslal puk na hůl Jakuba Martince, který nedal Poláškovi jedinou šanci a vystřelil svému týmu bod navíc – 5:4.