13.8.2011

I druhý švédský tým na kolenou, Pardubice doma zdolaly také HV71

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát i ve svém druhém utkání v European Trophy. Východočeši doma udolali tým HV71 Jönköping 3:2 a mají na svém kontě plný počet šesti bodů!

European Trophy, 2. kolo, sobota 13.8.2011, ČEZ Arena Pardubice

HV71

3:2
1:0, 0:0, 2:2
Branky a nahrávky: 6:54 Nosek (Bartek, Elkins), 41:48 Radil (Zohorna, Rákos), 45:11 Zohorna (Rákos, Bartek) – 40:34 Joensuu, 52:04 Thörnberg. Rozhodčí: Kalivoda, Smitka – Barvíř, R. Prchal (všichni ČR). Vyloučení: 10:11, navíc Bartek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 3528. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči: 1. Martin Růžička (Pardubice), 2. Jesper Thörnberg (HV71), 3. Tomáš Zohorna (Pardubice).
Dynamo Pardubice: Růžička – Sičák, Sokół, Píša, Kočí, Benák, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Nosek, Elkins, Bartek – Rákos, Zohorna, Radil – Buchtele, Nahodil, Kousal. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
HV71: Andersson – Trygg, Grillfors, Rahimi, Luoma, Almqvist, Welch, Karlsson – Joensuu, Falk, Thörnberg – Lindström, Sundh, Fasth – Voutilainen, Piroš, Ledin – Linnander, Fantenberg. Trenéři: Ulf Dahlén, Thomas Ljungbergh a Fredrik Olausson.

Hokejisté Pardubic nastoupili ke svému prvnímu domácímu zápasu v nové sezoně v domácí ČEZ Areně. Jejich soupeřem ve druhém utkání European Trophy byl přední švédský tým HV71 Jönköping.

Mladík Tomáš Nosek rychle otevřel gólové skóre

Pardubicím mohla pomoci do zápasu přesilová hra po vyloučení Daniela Rahima, Východočeši však nabídnutou početní výhodu nevyužili. Pardubice se přesto hned na začátku dostaly do vedení. Po Bartekově nepovedené střele se totiž puk dostal k Tomáši Noskovi a talentovaný junior si s nabídnutou šancí doslova pohrál, puk pověsil přímo pod víko Anderssonovy branky – 1:0.

Hostující celek mohl vyrovnat při početní výhodě, Švédové ale Drtinovo hákování nepotrestali. Celek HV71 dostal pardubickou obranu pod solidní tlak, Východočeši však všechno ustáli i s vydatnou pomocí brankáře Růžičky.

Ten pak sledoval akci Tomáše Noska, on se obratně proháčkoval do pásma, v zakončení však trefil tyč! Ta zazvonila o pár sekund později i na opačné straně kluziště. Exekutorem takřka gólové střely byl Kamil Piroš.

Závěr úvodního dějství se nesl ve znamení snahy švédského týmu srovnat stav. Hosté zvýšili svou aktivitu, pouštěli se do ofenzivních akcí a dostávali Pardubice pod tlak. Na konci úvodní dvacetiminutovky šel domácí tým na sedmasedmdesát sekund do třech, situaci však ustál. Těsně po úvodní siréně se sice prosadil Jesper Fasth, gólman Růžička ale moc dobře věděl, že klakson zazněl pro něj včas.

Hosté přidali, Pardubice však odolávaly

Úvod druhé třetiny přinesl dohrávanou přesilovku pět na tři pro HV71, obrana Pardubic však všemu náporu odolala. Pak se zapotila defenzíva Jönköpingu, ta však tři oslabení v řadě ustála bez větších obtíží.

Pardubice měly největší problémy ve druhé třetině po trestech pro Jana Starého a Aleše Píšu. Prvně jmenovaný šel za katr po sekání, obránce mazal po něm poté, co vyhodil puk z obranného pásma a trefil kostku nad ledem.

Martin Růžička v této fázi, kdy Pardubice hrály čtyřiapadesát sekund ve třech proti pěti, svůj celek notně podržel. Nejvíce se zaskvěl proti Andreasovi Falkovi. Ten byl sám před pardubickým gólmanem, jeho lapačka a rychlý přesun však udržely těsné vedení pro Pardubice.

HV71 sporně vyrovnalo, Lukáš Radil ihned vrátil Pardubicím vedení

Přestože návštěva v ČEZ Areně nebyla početně bohatá, tak každý divák hodně dával najevo svou nespokojenost v čase 40:34. Po Almqvistově pálil Andreas Falk pouze do brankáře Růžičky, který měl puk mezi betony. Už to vypadalo, že bude přerušená hra, ale poté Jesse Joensen najel do domácího brankáře a puk doslova dotlačil do branky. Čeští rozhodčí gól přes protesty domácích hráčů a fanoušků uznali – 1:1.

Pardubice si připravily ale nejlepší možnou odpověď. Do rychlého brejku dvou na jednoho totiž záhy unikla dvojice Tomáš Zohorna – Lukáš Radil a druhý jmenovaný po přesném pasu snad nemohl trefit přesněji – 2:1.

Domácí hokejisté využili momentální psychické výhody k navýšení cenného vedení. Po Bartekově střele se k puku dostal důrazný Tomáš Zohorna a protlačil za brankovou čáru – 3:1.

Švédský celek pak jen odrážel nápadité akce domácích hokejistů, těm pomáhaly i přesilové hry po faulech týmu HV71. Třeba útočník Jan Kolář v 51. minutě nádherně pálil z voleje z prostoru mezi kruhy, gólman Andersson těsně kotouč ramenem vyrazil.

Hosté pak vrhli všechny síly do útoku. V 53. minutě se dočkali snížení, když Jesper Thörnberg se trefil tak přesně, že pardubický brankář nemohl reagovat – 3:2.

Zatímco tým HV71 se snažil nadále útočit, ten pardubický vyčkával na brejky a chyby soupeře. Jedna z nich přišla v 56. minutě, to Lukáš Radil byl najednou sám před kasou, puk ale přestřelil.

Švédové hráli dlouho před třetí sirénou bez brankáře, Martin Bartek při power play soupeře trefil tyč! V čase 59:03 byl navíc vyloučen Tomáš Zohorna, tlak hostí kulminoval. Domácí obrana ale odolala!

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Byli jsme svědky vynikajícího utkání a jsem nesmírně rád, že jsme ho vyhráli. Nezlomila nás vyrovnávací branka v první minutě třetí třetiny, která byla podle mě neregulérní. Bylo perfektní, že jsme ihned odpověděli, dostali se potom do dvoubrankového vedení, které jsme i se štěstím ubránili. Dnešní zápas ukázal, v čem jsou přednosti švédského hokeje, taková utkání jsou pro naše hráče neocenitelná.“

Ulf Dahlén (HV71 Jönköping): „Hráli jsme proti velmi dobrému týmu. Byl to dobrý zápas, obě mužstva chtěla hrát nátlakovou hru plnou rychlého bruslení. My jsme byli bohužel neproduktivní v přesilovkách a power play. Měli jsme mnoho šancí, ale brankář Pardubic chytal výborně. V dalších zápasech se musíme víc tlačit s pukem do branky. V této fázi přípravy na sezonu jsme hráli dobře, po výhře v Praze se nám bohužel nepovedlo uspět v Pardubicích.“