11.9.2015
Daniel Langer, Jan Hrabal

Dynamo drželo remízu, inkasovalo 9,4 sekundy před koncem

MLADÁ BOLESLAV — Hokejisté Pardubic prohráli v prvním extraligovém utkání letošní sezony 1:2 v Mladé Boleslavi. Dynamo poslal ve 13. minutě do vedení Tomáš Marcinko, Středočeši dokázali v polovině hrací doby vyrovnat a v samotném závěru strhnout zápas na svou stranu.

Tipsport extraliga, 1. kolo, pátek 11.9.2015, ŠKO-ENERGO Aréna

Mladá Boleslav

2:1
0:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 29:22 Výborný (5/5), 59:50 Urban (Bárta; 5/5) – 12:06 Marcinko (Divíšek, Rolinek; 4/5). Rozhodčí: Souček, Šindler – Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:7 (4:3, 0:2, 1:2). Využití: 0:1. Diváci: 3920. Střely na branku: 47:20 (11:8, 22:4, 14:8). Srážky: 16:8. Vhazování: 31:36. Blokované střely: 24:11. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Martin Látal – Robert Kristan.
Mladá Boleslav: Rittich – Trončinský, Holub, Stříteský, Voráček, Kočí, Ovčačík, Robar – Látal, Hruška, Klimenta – Žejdl, Výborný, Bárta – Hyka, Urban, Pacovský – Kotala, Lenc, Pabiška. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Ščotka, Gregorc, Štajnoch, Šeda, Roupec, Bokroš – Rolinek, Divíšek, Sýkora – Tybor, Nahodil, Svoboda – Kolář, Marcinko, Havlík – Starý, Poulíček, Moučka. Trenéři: Miloš Říha a Václav Baďouček.

Hokejisté Pardubic dlouho drželi v Mladé Boleslavi naději na bodový zisk, ale opět inkasovali branku v samotném závěru utkání.

Tomáš Marcinko využitou přesilovkou poslal do Dynamo do vedení

Úvod nesl příznaky zahajovacího utkání sezony. Boleslavští byli o něco aktivnější, Kristana ale ohrozil až po samostatném průniku do útočného pásma Hruška. Neujala se však ani jeho střela, ani následná dorážka Látala. Nerozehranost byla patrná i na přesilovkové kombinaci obou mužstev. Neprosadil se Trončinský, na druhé straně vyprášil jen výstroj bránícího hráče Sýkora.

Skóre otevřeli hosté, po ubojované a jednoduché akci v početní převaze. Tomáš Divíšek vyhrál vhazování a postrčil kotouč na Tomáše Marcinka, ten si vybruslil do ideální střelecké pozice a na bližší tyči prostřelil Ritticha – 0:1.

Inkasovaný gól byl pro Bruslaře studenou sprchou, domácí hokejisté jen těžko hledali cestu k ohrožení pozorně chytajícího Kristana. Pardubičtí tak celkem bez obtíží jednobrankové vedení uhájili až do sirény oznamující konec první třetiny.

Mladá Boleslav vysoko hosty přestřílela

Po návratu z kabin se hra opět vyrovnala, na hřišti se začal hrát hokej ve vyšším tempu, než jaké bylo k vidění v úvodním dějství. Šanci k vyrovnání promarnil Pabiška, když pobídku zpoza branky usměrnil pouze do rozložité hrudi slovinského gólmana. Naopak navýšit mohl Svoboda, jenž se ocitl zcela sám mezi kruhy, místo razance měl ale spíš raději volit techničtější zakončení.

Středočeši se k vyrovnání dostali jako blesk z čistého nebe, když David Výborný vytáhl další poklad z krabičky geniálních myšlenek. Boleslavský kapitán zmátl tělem celou defenzivu Pardubic a poslal puk do brankoviště, odkud za přispění hostujícího obránce doputoval za brankovou čáru – 1:1.

Rázem bylo Bruslařů plné kluziště, Kristan ale svůj tým podržel jak proti průniku Urbana, tak agilního Látala a do závěrečné třetiny tedy oba celky vstupovaly za vyrovnaného stavu.

Dynamo inkasovalo v čase 59:50,6

A ani po návratu aktérů pátečního střetnutí na led nic nenaznačovalo, že by se měly rozpoutat gólové hody. Obě mužstva, vědoma si důležitosti dobrého vstupu do nové sezóny, pečlivě bránila a divák tak musel v nárocích na předváděný hokej přeci jen malinko slevit.

V jedné z ojedinělých příležitostí se od mantinelu prosmýkl Jakub Svoboda, jeho střela se ale naneštěstí pro hosty odrazila pouze od brankové konstrukce směrem zpět do hry.

Ztracené vedení si mohl vzít zpět Lukáš Nahodil, jenž dostal ideální přihrávku mezi obránce a řítil se sám na Ritticha, ten ho ale parádně vychytal. Závěr patřil Východočechům, kteří kroužili kolem domácí svatyně jako dravec kolem své kořisti, k zakončení se ale dostávali spíše sporadicky.

Když už to vypadalo, že utkání nezadržitelně směřuje k prodloužení, vybruslil si kolem kruhu Martin Látal a vypálil. Před Kristanem stál jako věž Tomáš Urban a deset sekund před koncem utkání díky šikovné teči vstřelil svou první a hned vítěznou branku za Mladou Boleslav – 2:1.

Hosté to v samotném závěru ještě zkusili bez brankáře, obětavá obrana už ale žádný kotouč na branku nepustila a celek z města automobilů tak po hektickém závěru může slavit první tři body do extraligové tabulky.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): „Věděli jsme, že Pardubice jsou vynikající soupeř, v přípravě nás dvakrát porazily. Mají za sebou navíc těžká utkání ve skupině Ligy mistrů. Čekali jsme, že budou rozehranější. Výhru jsme si ale zasloužili. Bylo to ale hodně těžké utkání a počítám, že soupeř bude hrát (v tabulce) nahoře. O to je pro nás výhra cennější.“

Miloš Říha (HC Dynamo Pardubice): „Logicky nemůžeme být spokojeni, s výsledkem ani předvedenou hrou. Boleslav známe z přípravných utkání, připravovali jsme si něco úplně jiného, než jsme nakonec předvedli. V první třetině to nebylo ještě úplně špatné, od té druhé už nás ale protivník přehrával. V závěrečné třetině to dlouho vypadalo, že díky obětavosti tlak ustojíme, Boleslav ale zápas pro nás krutě urvala v poslední minutě. Obětavost, blokování střel a oslabení jsou jedinými pozitivy v naší hře.“