18.11.2007
Michal Vilím, Jan Hrabal

Dvanáct gólů! V přestřelce nestačily Pardubice na Plzeň

To byl setsakramentsky bláznivý zápas! Pardubická ČEZ Arena byla svědkem neskutečného utkání. Pardubice se proti Plzni ujaly vedení, ale pak hosté šňůrou pěti branek zcela otočili stav! Jenže Moeller se nevzdal, dvěma (!) góly v jednom oslabení snížil na 3:5 a poté dokonce na 4:5! Gól Petra Vampoly v závěru druhé třetině se ukázal být rozhodující, ve třetí třetině Pardubice pouze snižovaly konečnou výhru Západočechů. O góly Moelleru se postarali dvojnásobně Tomáš Rolinek, Marek Posmyk, Petr Koukal a Michal Tvrdík.

O2 extraliga, 22. kolo, neděle 18.11.2007, ČEZ Arena Pardubice

5:7
1:1, 3:5, 1:1
Branky a nahrávky: 12:39 Posmyk, 30:26 Rolinek (Sýkora), 31:53 Koukal (Cetkovský), 35:15 Rolinek (Hlinka), 53:54 Tvrdík (Hlinka) – 18:34 Důras (Vampola), 21:55 Dvořák, 24:24 Vlasák (Adamský), 28:23 Divíšek (Matějovský), 29:10 Kracík (Cartelli), 37:25 Vampola (Jasečko), 52:03 Vampola (Fabuš). Rozhodčí: Homola – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 12:14, navíc Matějovský (Plzeň) 10 minut osobní trest. Využití: 3:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 8160. Střely na branku: 43:36. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 4:5, 4:7, 5:7.
Dynamo Pardubice: Lašák (24:24-37:35 Hylák) – Píša, Linhart, Snopek, Havíř, Posmyk, Táborský, Kolář II, Kučera – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Somík, Pucher, Tvrdík – Cetkovský, Koukal, Zohorna – Bláha, Rákos, Jindřich. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Plzeň: Málek – Cartelli, Čakajík, Benák, Dresler, Jasečko, Nikolov, Martinec, Dobrovolný – Dvořák, Divíšek, Matějovský – Fabuš, Kracík, Ludvík – Vlasák, Šindel, Adamský – Důras, Vampola, Laš. Trenéři: Jiří Kučera a František Černý.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Úvodní dějství přineslo vyrovnaný stav

Utkání začalo snahou Moelleru odčinit předchozí nezdary. Ta byla umocněna vyloučeními Plzně hned ve druhé, čtvrté, šesté a osmé minutě. Pardubice tak hrály poměrné dlouhou přesilovku pět na tři – ovšem mnoho šancí si nevytvořily. Výjimkou byly střely Tvrdíka a Sýkory. V dalším průběhu, již jednoduché převahy, se do nájezdu prosadil Cetkovský, jemuž při zakončení spadla helma a Havíř, který z jasné pozice mezi kruhy netrefil ani Romana Málka jistícího branku Plzně.

Akce domácích hráčů Píši a Hlinky a jejich opakované střely zblízka gólmana Plzně také z míry nevyvedly. To však neplatilo, když tuto ostřelovanou dohrál nepovoleným seknutím do Málka Píša. Plzeň tak rozehrála svou první přesilovku. Na jejím závěru bystře ukončil slovenský brankář ve službách Pardubic akci hostů hbitou rozehrávku adresovanou do jízdy Pucherovi. Ten ale svůj samostatný nájezd příliš přetáhl a již ho nestihl zakončit i kvůli nedovolenému zákroku hostujícího Vlasáka.

Ve 13. minutě ve hře čtyři na čtyři zachytil hosty vyhazovaný kotouč domácí obránce Marek Posmyk a poté co se rozhlédl a nenašel žádného ze svých spoluhráčů v pohybu, tak bez rozpaků vypálil a jeho tvrdý projektil z pozice dva metry před modrou čárou skončil nečekaně v brance – Moeller vedl 1:0.

V závěru úvodní pasáže byl vyloučen útočník Lasselsbergeru Důras, po chvíli jej následoval domácí Cetkovský a hrálo se znovu čtyři na čtyři. Do obranné třetiny Moelleru se snadno dostal rychlý útok Západočechů na jehož konci stál Michal Důraz a bekhendovou střelou nachytal Lašáka – 1:1.

Neuvěřitelnou třetinu vyhráli hosté

Druhá dvacetiminutovka odstartovala dohrávanou převahou Plzně. Lašáka otestoval pouze hostující Šindel. Na druhé straně nepřesně mířil Somík. Po skončení přesilovky však Plzeň vytěžila z minima maximum. Michal Dvořák nahodil puk na Lašáka, ten nešťastně vyrazil pouze do před brankou hlídkujícího obránce Moelleru Táborského. Od něj se puk odrazil přímo za šokovaného strážce domácí branky – 1:2.

Pardubice byly zaskočeny vývojem utkání a dále nebyly s to reagovat na útoky soupeře. Plzeň rozehrála vzorec v útočné třetině a několika střelami nebezpečně ohrožovala branku domácích. Poté se před Lašákem zjevil osamocený Tomáš Vlasák a pohodlně zvýšil vedení Plzně na 1:3. To už nevydržel strážce brány Východočechů a přepustil své místo Alexandru Hylákovi.

Plzeňští hosté převzali iniciativu a rychlými kombinacemi drželi puk na svých hokejkách. Sebejistý kapitán hostů Tomáš Divíšek dokonale zmátl domácí obranu a navýšil vedení svého týmu na 1:4. A to nebylo vše – Plzeň v této fázi zápasu jasně dominovala a ještě jednou navýšila své vedení. Jaroslav Kracík se dostal k puku a slabou střelou prostřelil Hyláka, kterému puk propadl – 1:5.

V tom okamžiku někteří diváci v rozhořčení začali opouštět ČEZ Arenu, ale museli se rychle vrátit, protože se po oddechovém čase kouče Pardubic Miloše Říhy a pohodlností hráčů Plzně začala karta obracet. Vyloučen byl střelec prvního gólu domácích Posmyk a hosté rozehráli svou přesilovku velmi ledabyle – do přečíslení se dostala sehraná dvojce domácích útočníků Sýkora, Rolinek a druhý jmenovaný dorazil volně ležící touš za Málka – 2:5. Ještě v tomtéž oslabení Pardubice udeřily podruhé – Koukal zblízka dorazil střelu Cetkovského za bezmocného Málka – 3:5.

Ve 36. minutě měl Moeller možnost znásobené přesilovky pět na tři. A prosadil se. První útok domácích tak dlouho motal hlavy bekům Lasselsbergeru až se nadvakrát prosadil zásahem ze vzduchu Tomáš Rolinek a svým druhým gólem večera snížil na 4:5.

Pardubice svůj obrat ve druhé třetině ovšem nedokončily – naopak. Kolem mantinelu spěšně projel plzeňský útočník Petr Vampola a střelou k tyči opět překonal Hyláka – 4:6. Tato akce měla za následek již druhé střídání domácích brankářů. Do branky se znovu vrátil Ján Lašák.

Plzeň si své vedení hladce pohlídala

Trenér Miloš Říha zamíchal před třetí třetinou se složením jednotlivých útoků. A měl možnost je hned otestovat při vyloučení plzeňského Dvořáka. Ovšem Somík, Hlinka ani Tvrdík se i přes vytrvalé obléhání obranné třetiny hostů neprosadili.

Plzeň pečlivě hlídala své pozice a její plány nepokazilo ani vyloučení Cartelliho, který zahákoval zakončujícího Rolinka. Pardubice však nabídnutou možnost snížení nezužitkovaly.

Lasselsberger mohl stvrdit své vedení ve 48. minutě, kdy byl vyloučen za sevření puku Snopek a chvíli po něm putoval na trestnou lavici za zdržování hry domácí kapitán Hlinka. Pardubice bránily toto oslabení tři na pět pozorně. Na jeho konci se ke střele navíc dostal Posmyk, navrátivší se Hlinka nebo na druhé straně Ludvík.

V 53. minutě však odevzdanost pardubických hráčů hosté z Plzně opět potrestali. Mezi několika hráči Moelleru svěže zamíchal pukem Petr Vampola a bekhendem našel skulinku mezi betony Jána Lášáka – 4:7.

Domácí se ještě pokusili zažehnout jiskřičku naděje. Hlinka vybídl pěknou přihrávkou od mantinelu ke skórování Michala Tvrdíka a ten tváří v tvář Málkovi snížil na 5:7.

V závěru zápasu byla k vidění ještě hromadná šarvátka, ve které hráli hlavní úlohu za domácí Sýkora s Koukalem a za hosty Dresler s Benákem. Všichni byli ocenění menším trestem za hrubost. Plzeň mohla své vedení ještě zvýšit, ale i přes laxnost domácích se ji to již nepodařilo a zaslouženě vyhrála.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Dostat doma sedm gólů je naprostá tragédie. Myslím si, že nás rozhodily nevyužité přesilovky na začátku zápasu. Pak jsme tam udělali fatální chyby v obraně, a proto jsme prohráli.“

Jiří Kučera (HC Lasselsberger Plzeň): „Byl to hodně divoký zápas a těžko k tomu něco říci. Viděli jsme hodně gólů na obou stranách. Samozřejmě jsme rádi, že jsme vyhráli, ale jinak těžko zápas hodnotit.“