3.2.2013
David Záruba

Důležité tři body před pauzou! Trpělivá hra zlomila sérii Varů

PARDUBICE — Na devátý pokus dokázali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazit na domácím ledě Karlovy Vary a v tabulce jim odskočili na rozdíl pěti bodů. Východočechy poslal do vedení svým prvním gólem v Pardubicích Travis Gawryletz. Energie sice v polovině zápasu srovnala, ale třetí třetina opět patřila domácím. Jistotu tří bodů zařídil v oslabení a při power play soupeře Tomáš Zohorna.

Tipsport extraliga, 46. kolo, neděle 3.2.2013, ČEZ Arena Pardubice

Karlovy Vary

4:1
0:0, 1:1, 3:0
Branky a nahrávky: 22:20 Gawryletz (Rolinek, Zohorna; 5/5), 43:17 Tybor (Nosek; 5/5), 53:14 Somík (Bartek; 5/5), 59:36 Zohorna (Rolinek; 4/6) – 32:03 Pohl (Polák, Grman; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6 (2:2, 2:2, 1:2). Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 9112. Střely na branku: 38:28 (11:9, 10:10, 17:9). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči: Tomáš Nosek – Petr Pohl.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Marušák, Hudec – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Endál, Zohorna, Rolinek – Tybor, T. Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: Jaroslav Landsman a David Pospíšil.
Karlovy Vary: Závorka – D. Nosek, Prošek, Látal, Gulaši, Kloz, Grman, M. Rohan, Parýzek – Bicek, Roman Vlach, Zaťovič – Pohl, Skladaný, Polák – Zucker, Skuhravý, Košťál – Koblasa, Vachovec, T. Rohan. Trenéři: Richard Žemlička, Jaromír Kverka a Pavel Kněžický.

Punc maximálního významu mělo utkání mezi Pardubicemi a Karlovými Vary. Mezi oběma soupeři byl v tabulce před utkáním pouze dvoubodový rozdíl. Energie v pardubické ČEZ Areně vyhrála posledních osm zápasů.

Šance na obou stranách změnu skóre nepřinesly

Aktéři utkání hodily význam souboje za hlavu velmi rychle, žádné vyčkání nebylo vidět ani na jedné straně. Pardubice trávily v útočném pásmu hodně času, ale karlovarští hráči si připravili několik nebezpečných momentů. Dobrou pozici měl vyjetí z rohu připravil Jiří Bicek, který svou ránu schoval za clonící obránce, Růžička zabránil gólu vyrážečkou.

Domácí hokejisté pak odehráli výbornou pasáže, během které se z mezikruží neprosadil Endál a brankář Závorka poté likvidoval i střelu Tomáše Noska z podobné pozice. Dvojici šancí si následně připravila i Energie. Obrana Pardubic nejprve zapomněla na Pohla, který označkoval Růžičkovo rameno, o chvíli později marně dorážel zblízka Zucker.

Už v druhé polovině třetiny nahazoval od modré čáry Píša a kotouč se po odrazech v klubku těl vykutálel těsně vedle pravé Závorkovy tyče. Oba týmy dostaly během první třetiny k dispozici přesilovou hru, avšak ani jeden ze soupeřů se výrazněji neprosadil.

V závěru třetiny připravil Pohlovi kvalitní pozici Polák, avšak karlovarský forvard nedokázal na zadní tyči usměrnit kotouč do branky. Pardubice hlasitě odpověděly ranou Píši, kterou Závorka vyrazil hřbetem rukavice jen kousek vedle své svatyně. Velmi rušné a svižné periodě chyběly jen branky.

Na pardubický nástup odpověděla Energie vyrovnáním a neproměněným nájezdem

Ty začaly padat až po pauze. Nejprve sice v brejku trefil Kousal tyčku, ale v dalším střídání využil dobré práce Rolinka se Zohornou obránce Travis Gawryletz, který si sjel na brankoviště a zavěsil nad Závorkův beton – 1:0.

Energie v cestě za vyrovnáním dostala k dispozici přesilovou hru. Karlovarští hokejisté však dlouho hledali ideální rozestavení, za dvě minuty si připsali jen dva lehké pokusy obránci Grman a D. Nosek. To pardubický Nosek byl chvíli po ubráněném oslabení ve vážnější pozici. Prudkou ránu k tyči vyrazil Závorka betonem.

Vyrovnání stavu nastalo v čase 32:03. Po zaváhání v útočném pásmu pláchnul pardubickým bekům Petr Pohl a trefil se neomylně mezi Růžičkovy betony – 1:1. O dvě a půl minuty později propadli pardubičtí obránci opět a po dvojici faulů rozhodčí vyloučili Vašíčka a hlavně nařídili trestné střílení. Tomáš Polák však ani svůj druhý pokus neproměnil. Do třetice Růžička přelstil Poláka ve 37. minutě, kdy ramenem vyrazil jeho bombu z křídla.

Pardubice v druhé polovině třetiny opět místy mačkaly svého soupeře, ale do vážnějších šancí se dostávaly ztuha. V závěru při přesilovce nejprve Bartek promeškal ideální chvíli pro střelu, poté Zohornovo chytré nahození odrazil Závorka betonem.

Pardubická jízda se třemi údery ukončila karlovarskou sérii

Hostující hráči vstoupili do třetí části velmi dobře a hned při prvním střídání měl další velkou šanci Tomáš Polák. Tentokrát jeho střelu zastavila konstrukce branky. Tentýž hráč následně fauloval a nabídnul Pardubicím přesilovou hru. Největší šanci měl Rolinek, který se před prázdnou brankou natahoval po odraženém puku, ale o pár centimetrů nedosáhl.

Při hře 5 na 5 už Pardubice slavily. T. Nosek vyhrál buly přesně na hokejku Radoslava Tybora, který z hranice kruhu propálil Závorku – 2:1. Karlovy Vary mohly vzápětí odpovědět. To by ale musel Pohl po parádním pasu za obranu zvednout kotouč nad Růžičkův beton.

Pardubice poté hrály další přesilovou hru, avšak vážnější možnost měl až po jejím konci Endál, který po špatné rozehře soupeře sebral odražený kotouč, ale sám před Závorkou neuspěl. Za Energii reagoval rychlonohý Pohl, jehož dělovka se otřela o Růžičkovo rameno, ale cestu do branky si nenašla.

Klid na pardubické hokejky přinesl v 54. minutě Radovan Somík. Kapitán domácích donutil k chybě Gulašiho, vyměnil si puk s Bartekem a z hranice brankoviště prostřelil Závorku – 3:1.

V čase 57:24 zkusili karlovarští trenéři odvolat brankáře a poslali do útočného pásma šest bruslařů. Jejich šance navíc zvýšil faulem 78 vteřin před koncem Bartek. Hosté si sice vynutili tlak, Vašíček navíc ztratit hokejku, ale poté zachytil střelu od modré Rolinek, vyslal do brejku Tomáše Zohornu, který rozhodl – 4:1.

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Věděli jsme, že Karlovy Vary hrají v poslední době velice dobře. Chtěli jsme na domácím hřišti hrát aktivně hned od začátku a to se nám povedlo. Dostali jsme se pak do vedení, ale krizový okamžik pro nás přišel ve druhé třetině během trestného střílení a následné přesilové hře soupeře. To jsme ustáli a musím pochválit hráče za trpělivost. Dobře jsme bránili a to jsme potvrdili už několikáté utkání za sebou. Moc gólů nedostáváme, nicméně jich ale taky moc nedáváme. Jsme strašně rádi za to, že jsme utkání dovedli do vítězného konce a vážíme si toho.“

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): „Zápas jsme ke konci nezvládli. Přitom jsme ho měli poměrně dobře rozehraný. Škoda, že jsme ve druhé třetině nevyužili trestné střílení a následné vyloučení Vašíčka. Ve třetí třetině jsme se bohužel dopustili chyby při vhazování, z toho padl dost laciný gól. Pardubice pak daly ještě na 3:1, my jsme se sice snažili až do konce, ale bohužel to pro nás nedopadlo dobře. Domácí hráli velmi dobře a nedovolili nám to.“