Dukla nečekaně porazila Pardubice

15.2.2005 | Vladimír Gregor

Pardubice nestačily na poslední celek tabulky, když neproměnily řadu slibných příležitostí. Odvážejí si jednogólovou porážku, v průběžné tabulce tak vypadávají z první čtyřky.

47. kolo, úterý 15.2.2005 od 17:30 hodin, Horácký zimní stadion
Dukla Jihlava

Branky a nahrávky: 22:36 Vostřák (Ficenc, A. Padělek), 44:35 Šmarda (Vostřák) – 34:20 Hejduk (Bulis, Havíř). Rozhodčí: Venglář – Chytil, Dědek. Vyloučení: 5:8, navíc Mikeska, Bulis, Rozsíval (všichni PCE) všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2 640. Střely na branku: 31:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Dukla Jihlava: Masalskis – Zajac, Šmarda, Ficenc, Malena, Kuchyňa, Punčochář – Vostřák, A. Padělek, Klimt – Mareš, Hlouch, P. Altrichter – Jeslínek, Bakus, Čachotský – Kaděra, L. Říha, Rytnauer. Trenéři: Richard Farda a Kamil Konečný.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Vyhlídal, Mudroch, Pácal – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Divíšek, Pištek – Rolínek, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Útočná smršť se nekonala

Rozjeté Pardubice na ledě beznadějně poslední Jihlavy. Pro vášnivé sázkaře jasná záležitost ve prospěch hostů. Tomu ale úvodní minuty utkání příliš nenasvědčovaly. Dukla, která nastoupila bez expardubické opory Ladislava Lubiny začala pořádně zostra. Skóre utkání mohl otevřít Zajac, ale proti jeho ráně zasáhl Lašák bravurně betonem. Pardubice výrazněji zahrozily až v polovině třetiny, kdy nejprve Mikeska netrefil z otočky odkrytou Masalskisovu branku a posléze Hemský nezužitkoval jeden ze svých rychlých výpadů. Jihlava nehrála ani trochu zakřiknutě, její útoky nepostrádaly nápaditost a laik by jen těžko poznal, že se střetla mužstva z opačných pólů tabulky. Uklidňující první branku měl na své hokejce navrátilec v sestavě Východočechů Milan Hejduk, ale ani on z očí do očí výbornému Masalskisovi dobrou příležitost neproměnil. V závěru třetiny měli hosté k dispozici ještě 23 vteřin početní výhody proti třem jihlavským hráčům, ale chyběl důraz v zakončení.

Nervozita stoupala

S bezbrankovým stavem nemohli být pardubičtí trenéři rozhodně spokojeni, a tak po pověstném mytí hlav hosté na led doslova vlétli. Hned po minutě rozezvučel Bulis tyčku jihlavské svatyně, posléze v dalším ze série pardubických samostatných nájezdů vyhořel Sýkora. Dukla poslala důrazné varování Kaděrou, který se po vtipné kombinaci s Říhou ocitl až v gólové pozici, ale Lašák znovu skvěle zasáhl. To už mu bohužel nevyšlo při následující příležitosti domácích a neatakovaný Vostřák měl hodně času na přesnou teč Ficencovy střílené přihrávky – 1:0. Šokované domácí publikum, které nebylo v této sezóně zrovna zvyklé, že by jejich hráči v polovině utkání vedli, mohutnými ovacemi slavilo další skvělý zákrok Masalskise proti střele Vyhlídala a následné Divíškově dorážce. Branka Jihlavy jakoby byla zakletá, proměňovat se hostům nedařilo ani nejvyloženější příležitosti. Vyrovnání se Pardubice ale přeci jen dočkaly. V přesilové hře našel Bulis dobře postaveného Hejduka a vyhlášený kanonýr nechytatelnou střelou pod víko oslavil svůj návrat do sestavy – 1:1. Hosté se začali nadechovat k náporu, ale byl to domácí Jeslínek, který málem potrestal pardubickou chybu v rozehrávce. Na ledě pomalu přibývalo emocí, s nervozitou se hůře vyrovnávali hosté a Mikeska dokonce vyfasoval za protesty „panenku“.

Jihlava brala vše

Nečekaný průběh utkání pak ještě více okořenil obránce Šmarda, jenž si před utkáním zcela jistě posvětil hokejku. Po Vostřákově předchozí šanci se k němu dostal odražený kotouč až takřka na modrou čáru, ale Šmardův pohotový příklep přeci jen síťku za Lašákem rozvlnil – 2:1. Ještě hůř mohlo být s Pardubicemi hned po vhazování ve středovém kruhu. Kaděra šikovně našel před hostující brankou zcela zapomenutého Říhu, ten se však možnosti skórovat zalekl a nechal jen znovu vyniknout Lašáka. Pardubice se snažily, byly opticky lepším týmem, ale proti pozorné obraně Dukly se prosazovalo velice těžko. Další ranou byl desetiminutový osobní trest pro reprezentanta Bulise, který excelentního útočníka vyřadil prakticky po zbytek utkání. Skvěle rozchytaný Masalskis byl nadále spolehlivou stopkou proti kanonádě pardubických střel a čas rychle ubíhal. Definitivní K.O. mohl hostům zasadit Klimt vracející se z trestné lavice, kterému Vostřák ideálně předložil puk do samostatného nájezdu. Lašákova vyrážečka ale stihla pohromu ještě odvrátit. Dvě minuty před koncem třetí třetiny však inkasoval Hemský zbytečné dvě minuty za sekání a Jihlava tak měla cestu k tříbodovému vítězství doslova vydlážděnou.

Richard Farda (Jihlava): „Mužstvo podalo nejlepší výkon za dobu mého působení v Jihlavě. Dali jsme do hry srdce, bojovali jsme až do konce a zaslouženě jsme vyhráli.“

Vladimír Martinec (Pardubice): „Jeli jsme sem s tím, že Jihlavu snadno porazíme. Jenže to jsme se ošklivě spletli. Začali jsme hrát až moc pozdě, zasloužili jsme si prohrát.“

Vzájemné zápasy 2004/2005
1.10.04 Dynamo Pardubice – Dukla Jihlava 3:1