12.4.2007
Vladimír Gregor

Moeller se nevzdává. Spartu doma přehrál a těší se do Prahy

AKTUALIZOVÁNO O NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY A FOTOGRAFIE! Mistr opět musel odložit oslavy své opětovné korunovace. Pardubičtí hokejisté totiž slaví druhou výhru v sérii! HC Moeller Pardubice v domácím utkání svého soupeře z hlavního z města jasně přehrál, zvítězil 5:1. Základ vysokému vítězství položili hráči Moelleru už v první třetině, kdy se během dvou a půl minuty prosadili Zdeněk Ondřej a Dušan Andrašovský. Po zásahu Jana Čalouna opustil Tomáš Duba branku Sparty. Dušana Salfického přivítala gólová akce Tomáše Rolinka, pak do černého mířila ostrá gólová střela Petra Sýkory. Sparta sice v závěru prostředního dějství snížila, ale Moeller v pohodě dovedl zápas před vyprodanou a bouřící ČEZ Arenou do vítězství.

O2 extraliga, F5, čtvrtek 12.4.2007, ČEZ Arena Pardubice

5:1
2:0, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 10:28 Ondřej, 12:53 Andrašovský (Ondřej), 30:55 Čaloun (Pucher), 35:10 Rolinek (Sýkora), 37:09 Sýkora (Čáslava) – 38:59 Benýšek (Vykoukal). Rozhodčí: Minář, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:0. Diváci: 9450 (vyprodáno). Střely na branku: 46:25. Průběh utkání: 5:0, 5:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, Čech, M. Šeda – Sýkora, T. Blažek, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský – Mrázek, Cetkovský, Koukal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Sparta Praha: Duba (30:55 Salfický) – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Benýšek, Tabaček – Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč – Ton, Langhammer, Kratěna – Netík, Sivek, Dragoun – Podlešák, Štrba, Rob. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

První třetina vyšla domácím

S uzdraveným Alešem Píšou v obranné řadě nastoupil Moeller do pátého finálového utkání s cílem vrátit sérii do Prahy. Hosté začali hodně aktivně a po minutě hry se do střelecké pozice prodral Kratěna. Pražané si aktivní hrou posléze vynutili faul, jenže Netíkova herecká dohra znamenala v konečném důsledku oboustranné vyloučení. Pardubice si vynutily nápor hned po návratu obou hříšníků a hned z toho profitovaly přesilovou hrou po zákroku Podlešáka.

Ale Sparta nejenže neinkasovala, naopak mohla udeřit. Pucher chyboval při zavážení puku do útočné třetiny a po výborně sehrané situaci 2 na 1 měl před sebou Hlaváč z půlky prázdnou branku. Svůj gólový úder ze druhého finále ale nezopakoval. Po osmi minutách hry dostali Pražené k dispozici první regulérní přesilovou hru po faulu Píši. Hosté v ní co do držení puku byli sice mnohem efektivnější, než domácí hráči, největší aplaus ale sklidil domácí útočník Pivko, jenž si dovolil efektní kličkovanou ve vlastním obranném pásmu proti dvěma Sparťanům.

Úvodní branka zápasu přišla jako blesk z čistého nebe. Zdeněk Ondřej si vybruslil na levý kruh a střelou švihem našel skulinku v Dubově výstroji – 1:0. Pardubice přidaly a zasypaly Dubu sprškou střel. Vykoukal navíc zbytečně napadl Rolinka a byl po zásluze vykázán na dvě minuty mimo ledovou plochu. Druhou přesilovku sehráli domácí na výbornou. Zatlačili Spartu a když Dubovi vyšťouchl kotouč Ondřej po tvrdé ráně Hlinky, měl dorážkou do prázdné branky snadnou úlohu Dušan Andrašovský – 2:0.

Mírně zaskočená Sparta se tlačila do zakončení a vytvářela si i šance. Hlaváčovu teč i Hromasovu ránu z mezikruží vytlačil pozorný Lašák. Na druhé straně si Duba pořádně oddychl, když další švih skvěle hrajícího Ondřeje těsně přeplachtil břevno. Závěr třetiny patřil opět domácímu celku, kdy musel své umění prokázat gólman Sparty zejména proti pokusům Rolinka a Puchera. Třicet vteřin před sirénou nejdřív fauloval sice Podlešák, jenže jen o devět vteřin později ho napodobil Blažek a třetina se dohrávala ve čtyřech na obou stranách.

Debakl Sparty ještě do přestávky

Druhá část pokračovala stále se čtyřmi bruslaři a děly se zajímavé věci. Nejprve se natlačil před Lašáka Kratěna a přestřelil, ale hned z protiútoku se dostal do zakončení po hezké kombinaci Snopek a zvonilo břevno! Velké šance neubývaly a diváci byli ve varu. Sparta mohla snížit, když zůstal sám mezi kruhy Sivek, ale prakticky vzápětí mohla znovu inkasovat. Čalounova přihrávka skrz brankoviště našla Pucherova hůl a Duba vyrážel puk reflexivně špičkou brusle.

Řihův celek byl i nadále střelecky aktivnějším týmem a dvakrát po sobě dostal prostor ke střele golfovým úderem Dušan Andrašovský. Z první rány pálil nad, po druhé švihla Dubova lapačka. Na začátku 28. minuty bylo vyrovnáno alespoň na vyloučené. Mrázek zahákoval soupeře a šel za katr. V oslabení zahrozila nejdřív dvojice Sýkora – Rolinek, pak si ale domácí celek řádně oddychl, když Vykoukalovu střílenou přihrávku tečoval J.Hlinka o chloupek vedle.

Pardubická Arena potřetí explodovala krátce za polovinou základní hrací doby. Pucher prostrčil kotouč před branku na volného Čalouna, ten si zkušeně potáhl puk, položil Dubu na led a zavěsil pod horní tyč – 3:0. To už bylo na Dubu moc, a tak poprvé v sérii přepustil své místo Dušanovi Salfickému. Hostům scházelo i potřebné štěstí v koncovce, což dokumentovala dorážka elitního střelce Tona proti rozhozenému Lašákovi.

V Pardubicích velmi populární bavič Dušan musel hned zkraje čelit závarům druhé pardubické řady a kombinace trojice Čaloun – Pucher – Pivko zvedaly diváky ze sedadel. Pražanům nevycházelo nadále vůbec nic a zdálo se, jako by si všechno štěstíčko vybrali v prvních třech zápasech. To domácí Moeller na ledě kraloval a když Salfického střelou po ledě z těžkého úhlu překonal ještě do přestávky Rolinek, nebylo co řešit – 4:0.

K dovršení všeho zlého pro Spartu fauloval Zelenka a s lehkostí hrající Pardubice znovu trestaly. Nádech debaklu dal utkání Petr Sýkora, jenž pohotově téměř okem nezahlédnutelným projektilem vrátil do sítě vyraženou ránu Čáslavy – 5:0. Čisté konto sebral minutu před přestávkou domácímu brankáři umnou střelou Benýšek, který od modré čáry umístil kotouč odrazem od horní tyčky za jeho záda – 5:1.

Moeller si výsledek pohlídal a vybojoval šestý duel

Do třetí části hry vstoupili domácí oslabeni o jednoho muže v poli, když se rozhodčím ještě na konci druhé třetiny nelíbilo zdlouhavé střídání Pardubic. Pražané si výhody příliš neužili, Tabaček holí způsobil krvavé zranění v obličeji M.Hlinkovi a nejmenší trest za tento přečin je zdvojený dvouminutový trest. Po minutě hry navíc stáhl Puchera v šanci Stehlík a Sparta šla do třech. Domácí však luxusní výhodu doslova promrhali, když po jediné hezké souhře neusměrnil kotouč za Salfického Rolinek.

Hosté se sice ubránili, jenže v pěti dlouho nehráli. Krosček Vykoukala byl natolik okatý, že nemohl zůstat nepotrestán. Hře domácích už za prakticky rozhodnutého stavu chyběla jiskra, a tak se hráči pokoušeli o hodně krkolomné kombinace místo důrazné střely. Sparta nadále nestačila a ačkoliv už sudí některé zákroky na domácí hráče pouštěli, přesto hrály přesilovou hru opět Pardubice po faulu otráveného tahouna Pražanů Hlinky na Tomáše Rolinka.

Sparťané mohli alespoň korigovat po faulu Cetkovského a málem se jim to podařilo, když si Hanzlík sjel k brance na perfektní přihrávku Jaroslava Hlinky. Po pádu Čáslavy pod nohy rozjetého Netíka dostali hosté výhodu přesilové hry proti třem, jenže na pouhé dvě vteřiny. Kompaktně bránící čtveřice Moelleru si následně pohlídala i zbylou část početní výhody Pražanů a v té chvíli již nebylo žádných pochyb, že série nekončí.

Závěrečné minuty už se nesly v exhibičním duchu za halasného pění oslavných chorálů domácích příznivců a tradičních mexických vln. Radost diváků nemohlo pokazit ani přísné vyloučení Cetkovského a konec konců ani neproměněné trestné střílení. V čase 56:46 totiž Sýkoru stáhl ve vyložené šanci Sivek a rozhodčí Šindler zkřížil ruce nad hlavou. S blafákem do bekhendu si ale Salfický poradil za pomoci své vyrážečky. Pražané mohli ještě snížit v další přesilovce proti třem v délce 42 vteřin, ale na výsledku 5:1 se už nezměnilo vůbec nic.