20.10.2015

Dynamo nestačilo v Brně, Kometě podlehlo 1:6

BRNO — V dohrávce 12. kola prohráli hokejisté Dynama Pardubice na ledě Komety Brno 1:6. Jediný gól Východočechů vstřelil Jakub Svoboda.

Tipsport extraliga, 12. kolo, úterý 20.10.2015, DRFG Arena

Kometa Brno

6:1
2:0, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 4:46 Němec (Kováčik, Hruška; 5/4), 6:09 Burian (Čermák, T. Svoboda; 5/5), 27:07 J. Hruška (Ostřížek; 5/4), 39:17 Čermák (5/5), 43:14 Vondráček (Ostřížek, Kaberle; 5/5), 53:51 Burian (T. Svoboda, Čermák; 5/5) – 23:45 J. Svoboda (Havlík, Čáslava; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5 (4:3, 1:2, 0:0). Využití: 2:0. Diváci: 7245. Střely na branku: 32:24 (14:6, 8:11, 10:7). Srážky: 3:5. Vhazování: 28:31. Blokované střely: 9:8. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.
Kometa Brno: Čiliak – Spang, Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Malec, Stehlík, Štindl – Ostřížek, J. Hruška, V. Němec – J. Káňa, H. Zohorna, T. Vondráček – Burian, Čermák, T. Svoboda – R. Zohorna, Raška, Dočekal. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Pokorný a Karel Beran.
Dynamo Pardubice: Kristan (7:19 Maxwell) – Čáslava, Šeda, Havlík, Štajnoch, Ščotka, Bokroš, Nedbal – Rolinek, Redenbach, Sýkora – Poulíček, Marcinko, Tybor – Starý, Tomášek, Kolář – J. Svoboda, Nahodil, Havlík – od 40:00 navíc Voženílek. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.

Hokejistům Pardubic se utkání v Brně nepovedlo. Vyjma několika minut ve druhé třetině byli pasivnějším celkem. Kometa získala zcela po zásluze všechny body.

Nástup do utkání se domácím vydařil

Nepohoda Pardubic v letošní sezoně byla patrná v první třetině. Hanzlíkovo nahození od červené čáry směrem na brankáře Roberta Kristana orazítkovala v první minutě k překvapení všech brankovou konstrukci. V páté minutě už štěstí slovinského gólmana ve službách Pardubic nezachránilo. Kováčikovu střelu od modré usměrnil mezi tři tyče v čase 4:46 tečující Vojtěch Němec – 1:0.

O minutu a půl později se prosadili modrobílí znovu. Při rychlém brejku vyslal Čermák žabičku na dojíždějícího Viléma Buriana, od jehož brusle se kotouč se štěstím odrazil do brány – 2:0. Nový trenér Pardubic Richard Král si vzal oddechový čas a nejistého Roberta Kristana nahradil v bráně americký gólman Brandon Maxwell.

Domácí měli i po time outu soupeře mnohem více ze hry. Ostřížkova šance orazítkovala tyčku. Stejný útočník poté mohl dostat Kometu do trháku i o dvě minuty později. Po dobré přihrávce Kováčika ovšem z mezikruží přestřelil bránu. Hosté se dostávali do šancí jen sporadicky, což mohla změnit na začátku druhé periody 46 vteřin dlouhá přesilová hra pět na tři.

Brno navýšilo své vedení

Ta ovšem Pardubicím vůbec nevyšla. Byli to naopak hokejisté Komety, kteří mohli navýšit náskok dokonce o dvě branky. Burianovo vyhození z pásma našlo vracejícího se Hanzlíka z trestné lavice, který se tváří tvář Maxwellovi neprosadil. O minutu později při přečíslení dva na jednoho nahrál Ostřížek Kaberlemu, který netrefil odkrytou bránu. Podle otřepaného pravidla „nedáš, dostaneš“ se za malou chvíli prosadili hosté.

Čáslavovu tvrdou ránu od modré Čiliak neudržel, dorážející Jakub Svoboda nejprve napálil obětavého Kaberleho, který se vrhl do brankoviště, na podruhé už to bývalému útočníkovi Komety vyšlo a dostal Pardubice zápasu – 2:1. O čtvrt minuty později fauloval Kováčik a Dynamo bylo v následující přesilovce hodně nebezpečné.

Ve 27. minutě se nedovoleným zákrokem provinil Bokroš a početní převahu hráli domácí. Ta byla již po devatenácti vteřinách využita, když Ostřížek našel na pravém kruhu volného Jana Hrušku, který se trefil pod víko – 3:1.

Modrobílí v rozbouřené DRFG Areně mohli vzápětí přidat další branku, Káňův projektil mířil do tyče. Ve druhé polovině druhé třetiny se hra trochu uklidnila. Na závěr periody byli aktivnější hosté, největší šanci spálil tři minuty před koncem druhé části Černý, který se zblízka neprosadil, Čiliak si připsal parádní zákrok lapačkou.

V poslední minutě rázně zchladil namotivované hosty Leoš Čermák. Brněnský kapitán odstavil od kotouče Čáslavu, nabruslil před bránu, kde dílo bezděčně dokonal Šeda, který poslal kotouč nešťastně za vlastního brankáře.

Kometa jistila výhru dalšími dvěma brankami

Na úvod třetí třetiny navýšil už tak vydatné vedení Komety Tomáš Vondráček, který ve 44. minutě zakončil svůj průnik po pravé straně bekhendovou střelou k tyči – 5:1. Ihned poté mohl uštědřit další direkt východočeskému celku Hynek Zohorna, který se dostal až před Maxwella, jehož bekhendem nepřekonal.

Následně se utkání již spíše dohrávalo, modrobílí se přesto dokázali ještě jednou prosadit. V přečíslení tři na dva nahrál v 54. minutě Svoboda na osu Vilému Burianovi, který svým druhým gólem v klání ukončil brankový účet zápasu – 6:1.

Alois Hadamczik (HC Kometa Brno): „Rozhodli jsme se nastoupit se třemi útoky, protože nám čtvrtá řada mladých hráčů dvakrát po sobě prohrála minizápas. Měli jsme z utkání respekt, chtěli jsme s blížícím se koncem první čtvrtiny bodovat. První třetina byla z naší strany velmi dobrá. Možná jsme mohli vést i 4:0. Zkomplikovali jsme si ale situaci fauly a oslabeními. Nabídli jsme soupeři i přesilovku pět na tři. Měli jsme rychlý pohyb. Jedinou výjimkou byla naše hra v závěru druhé třetiny, kdy jsme nevyhodili puk z obranného pásma. Pardubice hrály v této fázi důrazně a měly i gólové šance. Odehráli jsme velmi dobré utkání.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Nepovedl se nám vstup do zápasu. První třetina byla hodně špatná. Chyběl nám pohyb i důraz v osobních soubojích. Snažili jsme hrát ze zabezpečené obrany. Hned v úvodu nás však dostal soupeř do přečíslení, ze kterého jsme dostali branku. To se nemůže stávat. První třetině hodně napověděla o průběhu zápasu. O přestávce jsme měli důraznější pohovor a naše hra se zvedla. Paradoxně v době, kdy jsme mohli vyrovnat, jsme dostali třetí branku v oslabení. A čtvrtý gól jsme si dali sami v okamžiku, kdy se soupeř natlačí před branku. To asi rozhodlo utkání. Brno je v laufu. Pro nás v naší situaci už byl závěr jen o tom důstojně dohrát a připravit se na další zápas.“