13.4.2012

Pardubice neudržely v Brně těsné vedení, Kometa v sérii vede

BRNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve třetím finálovém utkání 1:2. Východočechy poslal v polovině zápasu do vedení Radovan Somík využitou dvojnásobnou přesilovkou, Brňané ale za podpory natřískané Kajot areny zápas otočili.

Tipsport extraliga, F3, pátek 13.4.2012, Kajot arena

Kometa Brno

2:1
0:0, 0:1, 2:0
Branky a nahrávky: 46:10 Jakub Svoboda (Vašíček), 49:27 H. Zohorna (Koreis) – 29:00 Somík (Bartek, Sičák). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Blümel, Gebauer. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Jakub Svoboda – Václav Kočí. Stav série: 2:1.
Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec, Švrček – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda – Erat, Koreis, H. Zohorna – Balej, Polodna, Švaňhal – od 20:00 navíc Němec. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Somík – Cetkovský, T. Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubičtí hokejisté přijeli do Brna i s obráncem Janem Kloboučkem, který doplnil hostující celek z Ústí nad Labem. Do sestavy se vrátil Lukáš Nahodil.

Pardubice zahustily střední pásmo

Třetí finálové utkání obstaral úvodním vhazováním mistr světa v boxu Lukáš Konečný, který v první části hry sledoval hodně neurovnaný a rozháraný hokej. Střelecky aktivnější byla v první polovině třetiny Kometa, která dostala k dispozici hned dvě přesilovky v řadě, ovšem skvěle se prezentoval gólman Růžička, jenž pochytal střely Kováčika a následně Tomáše Svobody.

Poté chtěl překvapit Růžičku člen čtvrté brněnské formace Jozef Balej, ale opět byl hostující brankář ve střehu. Ani hosté však nezůstávali pozadu. Největší šanci měli ve vlastním oslabení, kdy ujela útočná dvojice Kolář – Koukal. Druhý jmenovaný vypálil těsně mimo.

Pardubice se dostávaly do hry postupem času, především v posledních šesti minutách první třetiny. Nebezpečným pokusem se prezentoval z prostoru mezi kruhy Václav Benák, který poslal na Trvaje nenápadnou střelu, dnešní brněnský oslavenec vše pozorně viděl. Čerstvý osmatřicátník Trvaj musel krýt i další pokusy, ale nebyly nikterak nebezpečné.

Pardubice využily přesilovku pět na tři

Začátek druhé třetiny byl podobně opatrný jako v případě první třetiny. Do poloviny utkání se mnoho neudálo a brankáři se museli nudit. Hosté každopádně zvyšovali tempo, ve druhé části hry přestříleli 12:8.

Změna přišla přesně v polovině zápasu. Za katrem seděla domácí dvojice Žižka – Vašíček a pro Kometu nastaly kritické chvíle. Nejdříve se zdálo, že Trvaj a jeho tři pomocníci Divíšek, Malec a Jakub Svoboda situaci zvládnou, leč Bartek přihrál před levou tyč na osamoceného Radovana Somíka, pro kterého nebyla žádná potíž dopravit kotouč do brány – 0:1.

Pardubice byly stále daleko nebezpečnější a důslednější v útočném pásmu, samozřejmě i díky svým přesilovkám. Kometa se dlouho hledala, stále se nemohla dostat do potřebného tempa.

Až v závěru zaměstnávali gólmana Růžičku domácí Koreis s Polodnou, dnes skvěle chytající brankář Pardubic byl na svém místě. Opora hostů se musela ohánět v poslední minutě druhé třetiny, kdy na něj pálili Žižka a posléze dorážející Němec, tutovky Komety zůstaly nevyužity.

Kometa otočila stav

V úvodu třetí třetiny musely Pardubice řešit brněnskou přesilovku poté, co Martin Bartek vyhodil kotouč mimo hrací plochu. Kometa zmáčkla hosty v jejich defenzívě, ti ale tomuto náporu odolali. Navíc sami mohli udeřit! V situaci dvou na jednoho ostře pálil Václav Kočí, neúspěšně však.

Naplněná Kajot arena explozivně vybuchla v čase 46:10, Jiří Vašíček poslal do jízdy Jakuba Svobodu, ten se přes dostal do zakončení a puk poslal k pravé Růžičkově tyčce – 1:1.

Vyrovnávací gól Brňany nakopl. O chvíli později mohl otočit Jaroslav Svoboda, po něm dvakrát nebezpečně zakončoval Jozef Balej. Martin Růžička v brance Pardubic zářil, ale v 50. minutě nemohl stačit a brněnský „papiňák“ praskl podruhé. Puk do branky doslova dotlačil Hynek Zohorna – 2:1.

V aréně to vřelo v 51. minutě, když se Tomáš Zohorna za brněnskou brankou srazil Jozefa Kováčika. Tento moment otupil brněnský nápor. Pardubice se do soupeře opřely, když Leoš Čermák vyhodil puk mimo mantinely. Neuspěly ale, Brno v tomto momentu pořádně podržel Jiří Trvaj.

Závěrečný nápor hostí přišel až poté, co se Východočeši ubránili brněnské přesilovce, když za hákování beka Žižky pykal Daniel Rákos. V čase 58:19 si trenéři Hynek s Lubinou vzdali oddechový čas. Osmdesát vteřin před koncem hrály Pardubice bez brankáře, svůj tlak ale neproměnily.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): „První třetina byla velice opatrná, asi po těch dvou utkáních v Pardubicích. Ve druhé jsme inkasovali gól, když jsme hráli ve třech. Chybělo snad patnáct sekund; kluci to dobře odbránili, ale soupeři se to povedlo v závěru přesilovky prolomit. Na konci druhé třetiny jsme tam ještě měli dvě tři dobré šance, ale neprosadili jsme se a zúročili jsme to až poté, když Kuba Svoboda ujel a srovnal na 1:1. Poté jsme měli další vyložené šance, až to Hynek Zohorna prakticky rozhodl gólem na 2:1. V závěru Trvaj vytáhl ještě parádní zákrok a nakonec jsme to vítězství vydřeli. Tak se mají hrát zápasy play off.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme dobré utkání, dostali jsme se do jednobrankového vedení, ale bohužel se nám nepodařilo z několika velmi dobrých příležitostí, které jsme měli, odskočit na dvougólový rozdíl. To si myslím, že o tom utkání rozhodlo.“