30.10.2009

Vydřené a o to cennější! Pardubice udolaly Kladno a zpevňují svou pozici

PARDUBICE — Sice promarnili dvougólové vedení, přesto hokejisté HC Eaton Pardubice doma poosmé v řadě nezaváhali a trpělivé Kladno udolali 4:2. Eatonu pomohla znovuobnovení spolupráce formace Kolář – Koukal – Starý, která vsítila oba góly v závěrečném dějství.

O2 extraliga, 21. kolo, pátek 30.10.2009, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

4:2
2:1, 0:1, 2:0
Branky a nahrávky: 2:45 Kolář I (Rákos), 12:04 Sýkora (Cetkovský), 49:28 Koukal (Kolář I, Nakládal), 58:31 Nakládal (Starý, Havíř) – 15:32 Horna (Kalla, Mudroch), 27:52 Kameš (Patera, Bělohlav). Rozhodčí: R. Svoboda, Šír – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:7, navíc Horna 10 minut a osobní trest do konce utkání, Kaberle (oba Kladno) 10 minut osobní trest. Využití: 2:2. Diváci: 9325. Střely na branku: 50:26. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Vladimír Kameš.
Dynamo Pardubice: Růžička – Jillson, Kočí, Nakládal, Havíř, Mocek, Kolář II, Drtina – P. Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Divíšek, Somík – Kolář I, Buchtele, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Rytíři Kladno: Cikánek – Kameš, Kabele, Mudroch, Šmach, Toman, Trončinský, Dlouhý – Frolík, Patera, Tomajko – Valský, Bělohlav, Diviš – Horna, Kalla, Bílek – Eberle, Stieler, Kuchler. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Kasík.

Pardubice nastoupily bez Dominika Haška, v obraně chyběl i Aleš Píša, jenž absentoval v minulém utkání v Karlových Varech, mimo hru byl i útočník Colby Genoway. Kladnu citelně chyběli brankář Miroslav Kopřiva a útočník Martin Procházka.

Načal Petr Sýkora další sérii?

Vstup do zápasu se domácím hokejistům náramně. Východočeši se dostali do vedení již ve 3. minutě. Na Rákosovu přihrávku si najel útočník Jan Kolář a svým prvním bodem v sezoně poslal Eaton do vedení – 1:0.

Domácí byli nadále aktivnější, v první třetině svého soupeře přestříleli 15:8. Na brankáře Cikánka létaly puky s železnou pravidelností, Eaton byl zpočátku jasně lepší a aktivnější. Do dvoubrankového vedení se dostal využitou přesilovkou. Nabito od Cetkovského dostal Petr Sýkora a z prostoru mezi kruhy ukázal svou parádní disciplínu – 2:0.

Hosté se postupem času osmělovali, do tempa jim pomohly i dvě hry v početní převaze, přičemž tu druhou využili. Domácí nejprve měli velkou šanci nadějným brejkem, stejnou zbraní však Pardubické potrestal Tomáš Horna po Kallově nahrávce v situaci dvou na jednoho – 2:1.

První třetina však přinesla i nepěkný moment. Radovan Somík dostal ránu pukem do obličeje, po níž musel být hned na ledě ošetřen a o chvíli později převezen do nemocnice.

Kladno srovnalo krok

První vážnou šanci ve druhé třetině měly Pardubice. Do rychlého brejku se vydala dvojice kanonýrů Petr Sýkora – Rastislav Špirko. Druhý jmenovaný dostal rychlý puk, který po jeho zásahu jen otřel puk o tyčku.

To hostům se jejich akce ve 28. minutě po vyloučení Václava Kočího vyvedla daleko lépe. Pavel Patera poslal puk na modrou Vladimíru Kamešovi a ten od modré trefil přesně prostor nad Růžičkovu vyrážečku – 2:2.

Chvíli na to mělo Kladno výhodu sedmatřicetisekundové hry pět na tři, ale neuspělo. Středočeši sice zamkli domácí v jejich obranné ulitě, ale nedokázali ji překonat. Na druhé straně Petr Sýkora překonal brankáře v modrém dresu, ale puk zastavila tyč.

K – K – S pospolu zařídili vítězství

Východočeši se snažili ve třetí třetině zlomit zápas ve svůj prospěch, oproti předchozí třetině byli o poznání aktivnější a Lukáš Cikánek musel řešit spoustu spletitých situací ve svém hájemství.

Dvakrát měl gól na své holi Jan Starý. Ve 43. minutě zakončil svůj brejk střelou nad, o pět minut později při přesilovce ve velmi nebezpečné pozici trefil jen obě tyče. Že puk neprošel přes brankovou čáru musel potvrdit videorozhodčí.

Snaha Východočechů nakonec našla gólovou odpověď. Kapitán Petr Koukal poslal Eaton do vedení , když v 50. minutě dorazil střelu útočníka Koláře. Spolupráce znovuobnovení formace Kolář – Koukal – Starý zafungovala – 3:2.

Janu Starému nebylo proti Kladnu souzeno dát gól. V 54. minutě ujel všem, v samostatném nájezdu však gólmana Cikánka nepřekonal. To jej však nemuselo až ta mrzet, zvláště když minutu a půl před koncem nabil Jakubu Nakládalovi, jenž ránou od modré uzavřel na 4:2. Pardubice dovedly v klidu zápas do vítězného konce, vyhrály doma poosmé v řadě za tři body.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Tento zápas byl pro nás velmi složitý. Prakticky se nám rozpadly dvě lajny. Před zápasem musel odstoupit Aleš Píša, pak dostal Radovan Somík nešťastně pukem do obličeje. Museli jsme silně improvizovat, Kladno nás i za našeho vedení 2:0 přehrávalo, lépe se pohybovalo i bruslilo. Těžko jsme se vyrovnávali s jeho napadáním. Soupeř zaslouženě vyrovnal, až od 35. minuty jsme hráli hokej, jaký chceme. Ve třetí třetině jsme se dostávali do gólových šancí a nakonec jsme právě díky tomuto tlaku zaslouženě vyhráli.

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Po dvě třetiny to byl vyrovnaný zápas, možná jsme byli i trochu lepší. V poslední třetině nás domácí přetlačili a zcela jasně přehráli.“