Staropramen extraliga ledního hokeje, ČF1, pátek 14.3.1997, Zimní stadion Třinec

1:4
0:0, 1:1, 0:3
Branky a nahrávky: 30:24 Machulda (Adamčík, Zajonc; 5/5) – 30:03 Hejduk (5/4), 42:05 Kábrt (Cypljakov; 5/5), 46:20 Kudrna (5/5), 59:15 Blažek (Kudrna, Lubina; 5/5). Rozhodčí: Kolísek – Bláha, Český. Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5011. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Stav série: 0:1.
Oceláři Třinec: Biegl – Jančařík, Sekeráš, Kuntoš, Zetek, Číhal, Hučko (46. Pavelec) – Kaděra, Štraub, Kontšek – Zadina, Král, Novotný (41. Folta) – Adamčík, Machulda, Zajonc (41. Kacíř). Trenéři: Alois Hadamczik a Aleš Mach.
Dynamo Pardubice: Barta – Augusta, Pácal, Jantovský, Blažek, Lubina, Malinský – Mudroch, Hejduk, Martinec – Koudelka, Píša, Cypljakov – Kábrt, Kudrna, S. Procházka. Trenéři: Miloš Říha a Josef Paleček.

I když domácí začali utkání lépe, odešli nakonec poraženi rozdílem třídy. Kontšek hned v úvodní minutě zápasu nastřelil pravou tyč hostující branky, jenže to bylo na dlouhé minuty vše. Poté převzali iniciativu agilní hosté a nejprve Hejduk a po něm Jantovský prověřili pozornost domácího brankáře Biegla.

I druhá třetina se nesla v nervózním duchu a strachu neudělat chybu. Tu vyrobili obránci obou mužstev v 31. minutě, kdy nejprve Hejduk otevřel skóre, ale vzápětí domácí Machulda vyrovnal. O dvě minuty na to mohli jít domácí do vedení, jenže Štraubova střela z kruhů Bartu příliš nepřekvapila.

Úvod posledního dějství vyzněl lépe pro hosty, kteří se Kábrtem ujali vedení. Na to mohl reagovat Král, který se ocitl sám před hostujícím brankářem, jenže ani on neměl střelecký den. Poté Kudrna prostřelil Biegla potřetí a zdálo se, že je utkání rozhodnuto.

Třinec však vsadil vše na jednu kartu, zvýšil úsilí v útoku a hostující tým zatlačil mnohdy pod drtivý tlak. Ti však se ctí odolávali a domácím nepomohla ani tři a půl minuty trvající hra bez brankáře. V té navíc pečetil výsledek do prázdné branky Blažek.

Alois Hadamczik (HC Železárny Třinec): „Viděli jsme kvalitní utkání, ale podle mého názoru nám chyběl pohyb. Z porážky neděláme tragédii, zítra je před námi druhý zápas a vše se může odehrát úplně jinak.“

Miloš Říha (HC Pojišťovna IB Pardubice): „Jsem přesvědčen, že se hrálo velice dobré utkání, jaké se má v play off hrát. Začali jsme velice dobře, ve druhé třetině jsme zbytečně polevili, ale závěrečné dějství bylo zcela v naší režii a musím poděkovat hráčům, kteří splnili taktické pokyny do puntíku.“