Staropramen extraliga ledního hokeje, 16. kolo, neděle 19.10.1997, Zimní stadion města Pardubic

Vsetín

6:1
1:0, 3:1, 2:0
Branky: 11. Jantovský, 27. Jantovský, 38. Píša, 38. Plášek, 41. Martinec, 58. Kudrna – 30. Galkin. Rozhodčí: T. Svoboda – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 4:6, navíc Píša (Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7842. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.
Dynamo Pardubice: Barta – Augusta, Pácal, Kříž, Mudroch, Cypljakov, Píša – Musil (2. Jantovský), Hejduk, Blažek – Koudelka, Martinec, Kudrna – S. Procházka, Plášek, Kábrt, od 41. M. Pospíšil, Sýkora, Rozsíval.
Vsetín: Pešat – Stavjaňa, Srdínko, Jaškin, Zubíček, Tesařík, Divíšek – Padělek, Galkin, Beránek – Bělohlav, Dopita, Kapusta – Kratěna, Vlach, Broš.

Pardubičtí hokejisté připravili úřadujícímu mistru ligu nečekaný debakl a získali ve vzájemných ligových zápasech teprve třetí vítězství. V dresu domácích nastoupil i sedmdesátiletý Evženem Musilem, který po deseti sekundách pobytu na ledě "zahrál" s pukem a stal se tak nejstarším hráčem historie, který nastoupil v nejvyšší soutěži. Pardubičtí ohlásí tuto skutečnost pro zapsání do Guinessovy knihy rekordů.

Domácí celek začal velkým náporem a prakticky celou úvodní třetinu měl výraznou převahu. Hosté se před domácí branku dostávali jen z ojedinělých protiútoků a největší šanci měli v 19. minutě, kdy domácí Mudroch fauloval pronikajícího soupeře, ale Beránek nastřelil z trestného střílení jen tyčku Bartovy branky.

Druhá třetina nabídla vyrovnanější průběh, než ukazuje skóre utkání. Hosté důraznější hrou otupili pardubické akce a domácí se jen obtížně dostávali z tlaku Vsetína. Přesto ve 27. minutě zvýšili svůj náskok. Vsetínští v polovině utkání snížili a zdálo se, že vyrovnají, protože byli častěji v útočném pásmu, než domácí. Ve 38. minutě dostalo střetnutí nečekaný ráz. Dvě chyby brankáře Pešata totiž dostaly pardubické mužstvo znovu do sedla.

Na samém začátku závěrečné třetiny přidaly Pardubice další branku a utkání dohráli v naprosté pohodě. Navíc dvě minuty před koncem při vlastním oslabení skórovali pošesté.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Výhra nad mistrem těší o to víc, že to bylo po sérii tří porážek venku. Dnes jsme zahráli velmi disciplinovaně a výkon bychom měli potvrdit v dalších zápasech.“

Jan Neliba (HC Petra Vsetín): „Pro domácí to byl svátek, pro nás dost krutá porážka. Výsledek je krutý, ale nedá se nic dělat. Máme co zlepšovat, což se týká jak herní disciplíny, tak i koncovky.“