Staropramen extraliga ledního hokeje, 2. kolo, pátek 5.9.1997, Zimní stadion města Pardubic

2:3
0:1, 0:2, 2:0
Branky: 42. P. Sýkora, 47. M. Sýkora – 12. J. Nedvěd, 24. J. Nedvěd, 38. P. Martinec. Rozhodčí: Rejthar – Brázdil, Halas. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 6852. Průběh utkání: 0:4, 2:4.
Dynamo Pardubice: Barta – M. Sýkora, Píša, Augusta, Mudroch, Cypljakov, Pácal – Malinský, P. Sýkora, Kábrt – Kudrna, Blažek, Jantovský – S. Procházka, Plášek (30. Rozsíval), M. Procházka.
Sparta Praha: Hnilička – Vykoukal, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Toužimský, Burda – Zelenka, Štefan, Žemlička – Bednář, Martinec, Hlaváč – M. Hlinka, Kverka, J. Hlinka.

Ani výborný výkon domácích v závěrečné třetině nestačil na první vítězství v soutěži, Sparta naopak dohnala bodovou ztrátu z domácí remízy s Plzní. Pardubičtí nastoupili bez zraněných Hejduka a Tomáše Martince, ale s obráncem Michalem Sýkorou, který v minulé sezoně oblékal dres Chicaga v NHL. Spartě chyběli před utkáním avizovaní Benýšek a Benda.

Citelněji ale absenci pocítili domácí, kterým Hejduk s Martincem chyběli zejména v útočné fázi. V úvodní třetině se hrál oboustranně důrazný hokej. Už ve 2. minutě měl velkou šanci hostující Patrik Martinec, ale pardubický gólman byl na místě a vyznamenal se i v dalších minutách při střelách Nedvěda a Zelenky.

Také domácí nezůstávali pozadu a brankář Hnilička se nenudil. Aktivitu domácích zbrzdila vedoucí branka hostí ve 12. minutě.

Po ní získala Sparta výraznou územní převahu, ale střelecky jí nevyjádřila. Svoje vedení zvýšila ve 24. minutě Nedvědovým druhým gólem, a pak na dlouhé minuty jasně přehrávala domácí. Pardubickému celku se přestalo dařit, domácí hráli hodně nepřesně, chyběla zejména lepší kombinace mezi obránci a útočníky.

O úrovni hry domácích v této fázi svědčí i to, že nevyužili ani přesilovku pět na tři, ve které jim ale byl velkou překážkou brankář Sparty Hnilička. V závěru třetiny dala Sparta třetí branku, ale do závěrečné části přeskupili domácí trenéři útočné formace a hra Pardubic rázem dostala jiné parametry.

Pardubičtí přidali na důrazu, vynutili si převahu a zvýšenou bojovností se jim podařilo během šesti minut snížit na rozdíl jediné branky. Postarali se o to bratři Sýkorové, ale ani závěrečný nápor a osmaatřicet sekund trvající power play vyrovnání nepřinesla.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to velmi kvalitní utkání, trochu nám chybělo štěstí a také psychická pohoda. Myslím si, že jsme si bod zasloužili, ale naším hráčům chybí i více agresivity a dnes nám chyběli také zranění Martinec, Hejduk a Koudelka. Sparta hrála disciplinovaně a na závadu utkání byla zase špatná kvalita ledu.“

Václav Sýkora (HC Sparta Praha): „Podle mého názoru to bylo atraktivní utkání, čekali jsme, že to v Pardubicích po jejich utkání s Třincem nebudeme mít lehké. Nejkvalitnější z našeho pohledu byla první třetina, i když jsme ji vyhráli pouze 1:0. Vyloženě nám nevyšla závěrečná třetina, ve které jsme chtěli hrát zcela něco jiného. Po vlastních chybách jsme dali soupeři šanci a inkasovali branky, ale v závěru to už bylo zase o něco lepší.“