Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF3, pondělí 20.3.2000, Zimní stadion města Pardubic

1:5
0:2, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 42:32 Novotný (Filip) – 0:58 Novák (Rebolj, M. Sýkora), 16:57 Zelenka (Novák, Ptáček), 21:53 Zelenka (Novák, Žemlička), 34:35 Nedvěd (Broš, Výborný), 47:24 P. Martinec (Výborný, Kučera). Rozhodčí: Rejthar – Český, Kostka. Vyloučení: 5:4, navíc S. Procházka (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 9374 (vyprodáno). Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5. Konečný stav série: 0:3.
Dynamo Pardubice: Barta – Mudroch, Pácal, Novotný, Mosnár, Kántor, Jančařík – Tvrdík, Blažek, Lubina – Kudrna, Filip, S. Procházka – Matějovský, P. Sýkora, Koudelka.
Sparta Praha: Bříza – M. Sýkora, Kučera, Ptáček, Rebolj, Nedvěd, Benýšek – Výborný, P. Martinec, Chabada – Zelenka, Novák, Žemlička – Kratěna (37. Havelka), Broš, Eiselt.

Minimální počet tří zápasů potřebovali ve čtvrtfinále extraligy proti Pardubicím hokejisté pražské Sparty, vítězové základní části. Po dvou domácích výhrách porazili Východočechy i na jejich ledě a jsou v semifinále. Pražský celek tak oplatil Pardubicím vyřazení z play off v sezoně 1993/1994, kdy prohrál sérii 0:3 na zápasy. V této sezoně vyhráli sparťané nad svým soupeřem ve všech sedmi vzájemných utkáních.

Sparta šla od úvodních sekund nekompromisně za postupovým cílem, k první brance potřebovala jen 58 vteřin. Z levé strany vypálil obránce Rebolj, gólman Barta jeho střelu jen vyrazil a dojíždějící Novák měl branku odkrytou. Vedení hosty uklidnilo, a přestože Pardubičtí dřeli a snažili se dohrávat všechny souboje až do konce, vyloženou šanci si nevypracovali.

Marnost úsilí Východočechů dokumentovala i přesilovka při Žemličkově vyloučení. Naopak hosté v době, kdy na trestné lavici seděl Mudroch, několikrát Bartu prověřili. Žemlička však puk za jeho záda neprotlačil a Kratěnovi střela nesedla.

Sparta i bez Hlinky a Vůjtka svoji převahu přece jen dokázala korunovat ještě v úvodní části hry druhým gólem poté, co akci na jeden dotek po ose Ptáček - Novák zakončil Zelenka. Stejný hráč využil na začátku druhé třetiny hrubou chybu domácí obrany, po které zůstali tři sparťané před Bartou zcela volní, a pohodlně zvýšil skóre na 3:0.

Ukolébáni dostatečným náskokem však hosté poněkud polevili v nasazení a Blažek s Jančaříkem jim připomněli, že utkání ještě není u konce. Sparta však má v brance Břízu, který obě možnosti spolehlivě zlikvidoval, ale domácí přece jen zavětřili příležitost. Přibylo emocí a nervozity, sparťanského obránce Sýkoru zasáhl hokejkou do obličeje Koudelka a vyfasoval dvakrát po dvou minutách. Pražané jeho provinění potrestali čtvrtým gólem, jehož autorem byl obránce Nedvěd.

Pardubickým slouží ke cti, že ani za téměř rozhodnutého stavu nesložili zbraně a ještě jednou zvedli hlavy. Slovenský bek Novotný prostřelil shluk hráčů před Břízou, který měl zakrytý výhled, a vstřelil alespoň čestný úspěch domácích. Také další dvě šance Procházky a Matějovského byly z kategorie vyložených, nicméně červené světlo se rozsvítilo popáté za Bartovými zády po kombinaci, kterou zakončil Martinec.

Pavel Hynek (HC Sparta Praha): „Hodně nám pomohl gól v první minutě. Soupeř pak musel otevřít hru a my čekali na jeho chybu. V první a druhé třetině jsme dali po dvou brankách a o výsledku nebylo pochyb. Pardubice vydaly v předchozích utkáních u nás hodně sil, když chtěly vyhrát alespoň jedno utkání. Našim hráčům bych chtěl poděkovat za výkony ve čtvrtfinále a za postup do semifinále.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Dneska jsme nehráli tak dobře jako v Praze. Bylo to dáno tím, že jsme hráli doma a museli jsme jít do utkání s jinou taktikou. Moc jsme chtěli vyhrát a prodloužit sérii. Trochu jsme to ale neunesli, zodpovědnost nás svazovala a po hrubých chybách ve středním pásmu jsme dostali dva rychlé góly, které Spartu postavily na nohy. Sparta pak postavila dobrý obranný val, přes který jsme se jen těžko prosazovali. I přes porážku jsme sehráli s favoritem dobrou sérii. Hráči ze sebe vydali všechno.“