Český Telecom extraliga ledního hokeje, 32. kolo, úterý 11.12.2001, Zimní stadion Znojmo

Znojmo

8:1
2:0, 3:0, 3:1
Branky a nahrávky: 6:15 Vorel (V. Král), 11:51 Plch, 20:25 Haman (Soudek), 21:26 Plášek (Jakeš, Vorel), 30:14 Haman (Uram), 43:49 Uram (Havíř, Haman), 57:35 Havíř (Uram, Soudek), 58:04 Vorel (V. Král) – 41:58 Mudroch (M. Sýkora). Rozhodčí: Husička – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:11. Využití: 4:1. Diváci: 3700. Střely na branku: 50:34. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1.
Znojmo: O. Svoboda (52. Kudrna, 53. O. Svoboda) – Soudek, Havíř, Jakeš, Pavel Kumstát, Klimeš, Benák – Pucher, Haman, Uram – Plášek, Vorel, Milan Procházka – Barus, Pazourek, Plch – V. Král.
Dynamo Pardubice: A. Svoboda (22. Barek) – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, A. Novotný, Malinský – Průcha, Janecký, Mikeska – J. Kudrna, T. Blažek, Lubina – Rolinek, D. Pospíšil, S. Procházka.

Přesnější koncovka podložená úspěšnou hrou při přesilovkách vynesla hokejistům Znojma nečekaně vysoké vítězství nad Pardubicemi 8:1. Hosté doplatili zejména na nepřesnou hru zadních řad a také vlastní nekázeň, která se projevovala častými vyloučeními.

Před zápasem trenér Znojma Pazourek svým svěřencům usilovně vštěpoval myšlenku, že pouze mimořádný výkon jim může zajistit v souboji s předním týmem tabulky úspěch. Trenérovo krédo si vzali domácí hokejisté k srdci, jejich výkon připomínal útok lačného dravce, který touží po kořisti. Orli vsadili na odvážnou nátlakovou hru podloženou pozornou obranou a soupeře nepustili k vážnějšímu ohrožení branky. Už v sedmé minutě po Králově přihrávce otevřel domácí Vorel skóre a o pět minut později přidal Plch druhý gól. Pak ještě Plášek a Pazourek neproměnili sólové nájezdy, které brankář Adam Svoboda kryl.

Do myšlení pardubických hokejistů vstupovala postupně nervozita, která se projevovala nejen v kombinačních nepřesnostech, ale hlavně ve ztrátě koncentrace. V závěru úvodní třetiny zasedl na trestnou lavici pardubický veterán Janecký a vzápětí neudržel nervy na uzdě bouřlivák Mikeska, jenž stačil hned dvakrát za sebou faulovat.

Už v úvodu druhé třetiny využil přesilovku pět na tři po Soudkově střele od modré čáry Haman a při hře proti čtyřem přidal Plášek za pouhých 61 sekund čtvrtý gól, po němž utekl poprvé v tomto ročníku na střídačku brankář Adam Svoboda, kterého nahradil Barek. To už ovšem byly Pardubice na lopatkách a postupně se smiřovaly s prohrou. Sporadickým pokusům o nátlakovou hru chybělo proti znojemskému brankáři Oldřichu Svobodovi přesné zakončení a na zvrat neměli dost energie. Naopak Znojmo nepolevilo ve svém útočném úsilí a ve 31. minutě střelecky produktivní Haman přidal po Uramově uvolnění pátý gól.

I když v závěrečné třetině Pardubice po šesti sekundách přesilovky vstřelily první branku, obraz hry se příliš nezměnil. Naopak při následné početní výhodě zaznamenal Uram šestý gól. Další nabídku zvýšit skóre za 96 sekund přesilovky už Znojmo nevyužilo. Pardubickou potupu ale uzavřeli dalšími dvěma góly v samém závěru Havíř a Vorel.

Pavel Pazourek (HC Excalibur Znojemští Orli): „Náš výkon byl po všech stránkách velice dobrý. Hráli jsme velmi dobře v obraně, brankář nás podržel a dnes se k tomu přidali i útočníci. Těžko někoho vyzvedávat, všichni podali výborný výkon a zaslouženě jsme vyhráli. Důležitý byl hlavně úvod druhé třetiny, kdy jsme vstřelili dva góly.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Těžko se dá k našemu výkonu něco dodat. Kdyby šlo v hokeji vhodit na led ručník a vzdát zápas, tak bychom prohráli jen 0:5 a nikoliv 1:8. Soupeř nás dostal pod tlak a byl po všech stránkách lepší. Adam Svoboda odešel sám, nechytal ale špatně a zlikvidoval několik brankových příležitostí. Ostatní hráči mu však vůbec nepomohli.“