Český Telecom extraliga ledního hokeje, 8. kolo, pátek 28.9.2001, Paegas Arena

Sparta Praha

3:4p
3:0, 0:1, 0:2 – 0:1
Branky a nahrávky: 11:13 Havelka (Bělohlav, Broš), 14:46 Bělohlav (Broš), 16:28 Žemlička (Jiruš) – 35:48 Kudrna (Mikeska), 50:22 Lubina (M. Sýkora), 54:03 Mikeska, 62:48 Lubina (M. Sýkora, Mudroch). Rozhodčí: Homola – Dvořák, Křivský. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 5327. Střely na branku: 34:30. Průběh utkání: 3:0, 3:4.
Sparta Praha: Bříza – Ptáček, Šrek, Nedvěd, Jiruš, Jan Hanzlík, Srdínko – Tomík, J. Hlinka, Žemlička – Bělohlav, Broš, Havelka – V. Novák, Kašpařík, Chabada.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Novotný, Malinský – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Blažek, Lubina – Pospíšil, Rolinek, S. Procházka.

Ani třígólové vedení nestačilo hokejistům pražské Sparty v souboji s Pardubicemi k více než jednobodovému zisku. Hosty nepoložily ani dvě branky inkasované při vlastní přesilové hře v průběhu úvodní dvacetiminutovce, v normální hrací době dokázali srovnat skóre a v prodloužení rozhodl o jejich čtvrté výhře v řadě zkušený Lubina.

Pardubičtí sice zahájili bez ostychu a Bříza měl plné ruce práce se střelami Petra Sýkory a Lubiny, avšak ofenziva svědčila i domácím, o čemž se záhy přesvědčil i pardubický gólman Adam Svoboda po akci Kašpaříka s Chabadou. Strážce pardubické svatyně nepůsobil v první třetině tak jistým dojmem a jeho psychiku navíc nahlodal lehký Havelkův bekhend, který skončil za jeho zády.

Východočeši měli o chvíli později šanci vyrovnat poté, co na trestnou lavici zamířil obránce Šrek, ale o výhodě při přesilové hře nemohla být v jejich pojetí řeč. Pouhých jedenáct sekund totiž trvalo Brošovi, aby v oslabení dovezl puk až před Svobodovu branku a tam našel volného Bělohlava, jenž zvýšil. Druhou ránu zasadil hostům sedm sekund před vypršením Šrekova trestu důrazný sparťanský kapitán Žemlička. Zoufalý trenér Paleček si ihned vybral oddechový čas.

Sparta byla na koni a na začátku prostřední části hry mohl zvýšit zblízka Kašpařík, krátce po něm trefil Šrek tyčku pardubické branky. Hosté se snažili, ale jejich úsilí naráželo na pozorného brankáře Břízu, v němž měla Sparta velkou jistotu. Až při početní výhodě při Hlinkově vyloučení se dokázal před domácím gólmanem prosadit nadvakrát Kudrna a vykřesal před závěrečným dějstvím jiskru naděje.

Tu ještě přiživil v polovině třetí třetiny Lubina a vzápětí se Východočechům naskytla 45 sekund trvající šance hry v pěti proti třem. Sparta v sestavě bez Hamra, Zábranského, Tomajka a Kratěny sice srdnatě bránila, ale Mikeska přece jen střelou pod horní tyčku vyrovnal. Domácí už v té době viditelně tahali za kratší konec a jejich osud se naplnil v nastaveném čase, kdy střelu obránce Sýkory dorazil za Břízova záda Lubina.

Pavel Hynek (HC Sparta Praha): „Ubránili jsme sice pardubický nástup a odehráli dobrou první třetinu, ale v dalším průběhu jsme neproměnili vypracované šance a to se nám v závěru vymstilo. Přesto se domnívám, že za stavu 3:1 jsme už měli výhru v závěrečné třetině udržet. Jistě, čtyři hráči základní sestavy chybějí, ale to nebyl ten jediný důvod prohry. Nedokázali jsme čelit závěrečnému náporu soupeře.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Po výpadku v první třetině jsme si v kabině vytkli chyby a zbytek zápasu už odehráli podle svých představ. Cením si na mužstvu, že ho nepoložilo ani tříbrankové vedení Sparty a v prodloužení jsme ještě dokázali vybojovat dva body.“