Český Telecom extraliga ledního hokeje, SF2, pátek 21.3.2003, Duhová aréna

3:4
1:1, 1:3, 1:0
Branky a nahrávky: 10:35 M. Sýkora (P. Sýkora, Blažek; 5/3), 28:35 Kudrna (Lubina; 5/5), 41:00 Kropáč (T. Divíšek; 5/5) – 3:55 Král (Malinský; 4/5), 21:52 Marek (Žabka; 4/5), 24:49 Pavelek (Čakajík, Marek; 5/5), 25:57 Zadina (Gřegořek; 5/5). Rozhodčí: Svoboda, Venglář – Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 14:12, navíc, Jančařík 5 minut a osobní trest do konce utkání, Král (oba Třinec) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 9180. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 3:4. Stav série: 1:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Novotný, Duben, M. Sýkora (27. Čáslava), Mudroch, Pácal, Zábranský – Janecký, Mikeska, Pištek – Kudrna, Blažek, Lubina – P. Sýkora, T. Divíšek, D. Pospíšil – Kolář, Koukal, Průcha, od 28. navíc Kropáč. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Oceláři Třinec: Lakosil – Gřegořek, Malinský, Houdek, Jančařík, Čakajík, Žabka, L. Procházka, Štefanka – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Martynek, Skořepa – Ivan, Meluzín, Polončič. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.

Hokejisté Třince se stali teprve třetím celkem, který dokázal v této sezoně zvítězit v Pardubicích a díky výhře 4:3 srovnali stav semifinálové série na 1:1. O svém úspěchu rozhodli hosté v úvodu druhé třetiny, kdy si vypracovali tříbrankové vedení. Pardubice sice dokázaly snížit na rozdíl jediné branky, ale vyrovnat se jim již nepodařilo.

Domácí začali zápas ve stejném stylu, v jakém končili první. Zatlačili soupeře do defenzivy a brankář Lakosil se musel činit. Jako první však kapituloval jeho protějšek Svoboda. Na trestnou lavici usedl Novotný a Třinečtí jeho prohřešek využili, když Královo nahození od modré tečoval Malinský. Pardubice však tato skutečnost nedeprimovala, k čemuž jim pomohla i série vyloučení hostí.

Oceláři se snažili hrát důrazně, ale rozhodčí pro jejich styl neměli pochopení. Lakosil sice dlouho čelil rostoucímu tlaku soupeře, Třinec přežil i první čtrnáctivteřinové dvojnásobné oslabení, ale přesto Michal Sýkora v 11. minutě vyrovnal. Stalo se tak při druhé dvojnásobné přesilovce. Další gól mohl vzápětí přidat Divíšek, ale zakončení mu nevyšlo podle představ. Zdálo se, že přízeň paní Štěstěny si domácí vybrali již ve čtvrtek.

Vyprodanou pardubickou arénu zmrazil v úvodu druhého dějství Marek, jenž opět šikovně tečoval Žabkovo nahození od modré čáry. Nejlepší střelec základní části soutěže tak odstartoval obrat zápasu. Zkamenělou obranou domácích totiž poté projel Pavelek, překonal Svobodu a stejně suverénně si vedl i o 68 vteřin později Zadina. To vše ve chvíli, kdy hosté hráli bez vyloučeného kapitána Krále, jenž dostal desetiminutový osobní trest.

Pardubický kouč Říha si vzal oddechový čas a snažil se své svěřence nabudit k obratu. Kromě inkasovaných branek však Pardubice přišly o svého nejproduktivnějšího hráče a pilíř obranných řad M. Sýkoru, který odstoupil s poraněnými kolenními vazy. Krátká pauza přišla Východočechům vhod, Kudrna snížil a vrátil svůj tým zpět do hry.

Uklidnit hosty mohl Žabka, jenž ale zakončil přečíslení tří na jednoho střelou vedle. V dobré šanci selhal i Janků a Pavelek. Nejblíže k brance měl Marek, jehož rána však skončila na horní tyčce. Přišel tak zákonitě trest. O kontaktní gól se postaral slovenský ostrostřelec Kropáč, pro nějž to byl první přesný zásah v play off.

Vypjaté utkání pokračovalo i nadále často v nestejnoměrném počtu hráčů na ledě. Nejprve byl na čtyři minuty vyloučen domácí Zábranský, ještě před jeho návratem poté odešel s pětiminutovým trestem do kabin třinecký Jančařík. Vstřelit kýžený vyrovnávací gól se však domácím nepodařilo ani v závěrečné pětatřicetivteřinové hře bez brankáře.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Prohráli jsme si zápas ve druhé třetině, kdy jsme totálně propadli v herní kázni. V obraně jsme propadali a hráli alibisticky. Nedohrávali jsme souboje, nechali jsme se zatáhnout. Pak jsme dali rychlý gól a věřil jsem, že se vývoj otočí. Jenže jsme nevystřelili v závěru na bránu, pořád jsme puk strkali do koutů a nevytvořili si tlak před brankou, proto jsme zápas prohráli.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Chtěli jsme hrát více zezadu, což se nám podařilo. Nechtěli jsme otevřít hru. Rozhodující byla ubráněná série oslabení. Potom jsme proměnili nějaké šance. Čtvrtý gól byl důležitý, protože za stavu 4:1 jsme už věřili, že dotáhneme zápas do vítězného konce.“