Český Telecom extraliga ledního hokeje, SF1, čtvrtek 20.3.2003, Duhová aréna

Oceláři Třinec

10:2
2:0, 4:1, 4:1
Branky a nahrávky: 5:08 Pištek (Mikeska; 5/5), 19:47 Lubina (Mudroch; 4/5), 27:52 M. Sýkora (Mudroch, Blažek; 5/4), 28:31 P. Sýkora (Pácal; 5/5), 32:58 Kolář (Koukal; 5/5), 37:43 Pospíšil (5/5), 41:33 Duben (Kropáč; 5/5), 41:56 Kolář (Pácal; 5/5), 49:09 M. Sýkora (Lubina; 5/4), 56:07 Průcha (Koukal, M. Sýkora; 5/5) – 20:54 Gřegořek (Zadina; 5/5), 52:14 Janků (Pavelek, Čakajík; 5/5). Rozhodčí: Homola, Nečas – Guth, Rittich. Vyloučení: 3:6, navíc Král (Třinec) osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 54:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 9:1, 9:2, 10:2. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Novotný, Duben, Zábranský, Pácal – Kudrna, Blažek, Lubina – Janecký, Mikeska (34. Kropáč), Pištek – P. Sýkora, T. Divíšek, Pospíšil – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Oceláři Třinec: Lakosil (33. Horčička) – Procházka, Jančařík, Gřegořek, Malinský, Čakajík, Žabka, Štefanka, Houdek – Ivan, Martynek, Skořepa – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Meluzín, Zbořil. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.

Těžký direkt uštědřili hokejisté Pardubic svému třineckému soupeři v úvodním semifinálovém duelu extraligy. Vítěz základní části rozstřílel slezský celek 10:2 a brankář hostí Vlastimil Lakosil, jenž ve čtvrtfinále proti Vítkovicím neinkasoval gól přes dvě stě minut, raději opustil po páté brance svoje místo. Po dvou brankách vítězů zaznamenali obránce Michal Sýkora a útočník Jan Kolář.

Brankové hody předeslal už úvod, z obou stran nezvykle otevřený. Na jedné straně se zastřeloval třinecký Pletka, na druhé zase minul Koukal úplně odkrytou branku poté, co Lakosil neodhadl situaci a vyjel za kotoučem hluboko do pole. Výbuch nadšení v nabité hale však způsobila poprvé až akce druhého útoku domácích; Mikeska ideálně předložil puk Pištekovi a Lakosil se už proti střele slovenského křídelníka nestačil včas přesunout.

Třinečtí však pokračovali ve svém ofenzivním pojetí, nebezpečně zaútočit dokázali i ve vlastním oslabení. S koncovkou však byli na štíru. Obrovskou šanci k vyrovnání spálili Janků s Markem, oba v krátkém sledu za sebou orazítkovali tyčku Svobodovy branky. Jenomže červené světlo se rozsvítilo na druhé straně v době, kdy do konce první třetiny scházelo pouhých třináct sekund.

Lubina se při přesilovce Třince neohroženě probil po levé straně až před Lakosila, který jeho pokus o blafák ještě zlikvidoval, ale dorážka pardubického křídla z téměř nulového úhlu skončila za zády překvapeného brankáře hostí. Lubina je specialistou na góly v oslabení; ve čtvrtfinálové sérii proti Znojmu dal hned dva.

Branka v samotném závěru úvodního dějství postavila domácí pevně na nohy a jejich sebevědomím neotřásla ani brzká Gřegořkova odpověď na začátku prostřední části hry. V rozmezí pouhých 39 sekund překonali Lakosila dvakrát pardubičtí bratři Sýkorové, a když o něco později proměnil mladíček Kolář další nájezd, Lakosil raději přepustil svoje místo v brance Horčičkovi. Jenomže ani třinecký náhradník neměl svůj den; inkasoval stejný počet branek jako jednička týmu. Ještě ve druhé třetině si sám srazil Pospíšilem nahozený puk do sítě.

O vítězi zápasu bylo prakticky rozhodnuto, a tak si domácí trenér Říha mohl dovolit šetřit nastydlého Mikesku a do hry se zapojil i slovenský kanonýr Kropáč. Byl to právě on, kdo vypracoval na začátku závěrečného dějství akci, po níž obránce Duben vstřelil do odkryté branky sedmou branku, a ještě v téže minutě přidal další úspěch Kolář. Hosté byli psychicky na dně, o čemž svědčí Králův osobní trest do konce zápasu, gól Janků byl už jen labutí písní třineckého mužstva. Domácí excelovali a k radosti diváků dotáhli utkání k dvoucifernému vítězství.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „V úvodu jsme měli štěstí, že nás soupeř nepotrestal, protože jsme nehráli důsledně do obrany. V těchto důležitých chvílích nás podržel Adam Svoboda. Góly jsme dali naopak sami ze dvou protiútoků, a pak už jsme měli zápas jednoznačně ve své režii.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Vstup do utkání se nám vcelku povedl, vypracovali jsme si několik šancí, ale nedokázali jsme dát ani jeden gól. Naopak, dvakrát jsme inkasovali. Pardubice se uklidnily, začaly hrát perfektní hokej a dařilo se jim, na co sáhly. Na začátku druhé třetiny nám ještě svitla šance po gólu na 1:2, ale zápas definitivně zlomilo zbytečné vyloučení a branka na 3:1. Musíme na dnešní debakl co nejrychleji zapomenout, soustředit se na zítřejší odvetu a v ní si dát hlavně pozor na nájezdy do brankáře.“