Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF5, čtvrtek 13.3.2003, Duhová aréna

Znojmo

3:1
1:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 6:35 M. Sýkora (T. Blažek), 46:26 Pištek (Kropáč), 58:06 Lubina (Divíšek) – 14:06 Vorel. Rozhodčí: Minář, T. Svoboda – Český, Kostka. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Novotný (9. Janecký), Duben, Čáslava, Pácal, M. Sýkora, Mudroch – Kudrna, Mikeska, Janecký (9. Pištek) – Kolář, Koukal, Průcha – Rolinek (37. Kropáč), T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, T. Divíšek, Pospíšil.
Znojmo: Altrichter – Benák, Havíř, Snopek, Toman, Soudek, Křetínský – Uram, Pucher, Haman – Procházka, Melenovský, Vorel – Plášek, Erat, Barus – Beroun, Mikulík, Kumstát.

Střídající slovenské duo Ľubomír Pištek a Radoslav Kropáč zařídilo vítězství hokejistů Pardubic v důležitém pátém utkání čtvrtfinálové série nad Znojmem 3:1. Po Kropáčově akci ve 47. minutě vstřelil Pištek vítěznou branku. Dvě minuty před koncem potvrdil výhru v oslabení Ladislav Lubina.

Suverénní vítěz základní části se ujal vedení 3:2 na zápasy a k prolomení pětiletého čtvrtfinálového prokletí mu schází jediná výhra. Šestý zápas se hraje v sobotu od 17.00 hodin ve Znojmě.

Pardubický trenér Miloš Říha se musel obejít bez obránce Zábranského a v úvodu utkání nechal Pišteka s Kropáčem sedět. Na domácích byla vidět nervozita a jako první ohrozil pardubického brankáře Vorel. Východočeši postupně přebírali iniciativu a v páté minutě mohl otevřít skóre Blažek, jenže bekhendem ležícího Altrichtera nepřekonal.

Vzápětí šel na trestnou lavici znojemský Soudek a za 36 sekund putoval zpátky na led. Obránce Michal Sýkora si řekl Blažkovi o přihrávku a prostřelil hostujícího gólmana. Poté fauloval pardubický Divíšek, domácí se sice ubránili, ale i za cenu obětavého zákroku bek Novotného proti Havířově trefě. Slovenský reprezentant po zásahu pukem opustil led na nosítkách, místo něj se zařadil do obrany veterán Janecký a Pištek naskočil do formace ke Kudrnovi a Mikeskovi.

Ve 14. minutě dal o sobě vědět pozorně střežený první znojemský útok, ale Haman puk přes Svobodu neprotlačil. Vzápětí vypálil od modré čáry Vorel a pardubickému gólmanovi přes lapačku propadl kotouč za brankovou čáru. Poté se Svoboda vyznamenal při znojemské přesilovce proti Vorlovi, naopak v oslabení mohl skórovat Divíšek, ale Altrichter proti jeho kličce na poslední chvíli zasáhl hokejkou.

Na začátku druhé třetiny mělo Znojmo štěstí, protože kombinaci celého Mikeskova útoku zakončil Kudrna střelou do tyče. Potom prověřil Altrichtera dvakrát Petr Sýkora. Domácí Svoboda ve druhé části moc práce neměl a největší příležitost zlikvidoval ve 26. minutě Pláškovi. Po polovině utkání dostali domácí možnost hrát hned tři přesilové hry, ale k vedení jim to nepomohlo.

Nespokojený pardubický kouč nasadil v závěru druhé třetiny do hry Kropáče za Rolinka a tento tah se mu náramně vyplatil. Oba Slováci, kteří v úvodu do hry nezasahovali, byli ve 47. minutě u rozhodující branky. Kropáč svůj únik po pravém křídle zakončil do tyče a Pištek dorazil puk do prázdné branky.

V dalším průběhu kralovali oba brankáři a drama pokračovalo. Tři a půl minuty před koncem šel pykat na trestnou lavici Kudrna, ale domácí odehráli oslabení perfektně. Po Divíškově přihrávce se před brankou prosadil Lubina a definitivně rozhodl. Oba týmy tak zatím zůstávají v domácím prostředí stoprocentně úspěšné.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Pro nás bylo utkání po psychické stránce velice těžké, ale hráči se toho zhostili dobře. Hráli jsme disciplinovaně, a proto jsme vyhráli. Novotný byl nastřelen kotoučem zezadu do krku a byl odvezen do nemocnice. Uvidíme v pátek, jak to s ním vypadá. Náš inkasovaný gól byl chyba Adama Svobody, ale on potom chytil tři gólové šance. Pak už jsme hráli poctivě v obraně a soupeře jsme k ničemu nepustili.“

Milan Skrbek (HC JME Znojemští Orli): „Zápas jsme zvládli celkem dobře, přestože jsme prohráli. Nepodařily se nám však herně vstupy do druhé a třetí třetiny.“