Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF3, neděle 9.3.2003, Hostan arena

Znojmo

3:2
1:0, 1:2, 1:0
Branky a nahrávky: 7:46 Melenovský (Pucher), 37:58 Uram (Křetínský), 45:54 Uram – 20:22 Blažek (Kropáč), 20:47 Čáslava (Divíšek). Rozhodčí: Husička, Minář – Chytil, Pospíšil. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 5700 (vyprodáno). Střely na branku: 30:42. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Stav série: 1:2.
Znojmo: Altrichter – Benák, Havíř, Snopek, Toman, Soudek, Křetínský – Pucher, Haman, Uram – Melenovský, Vorel, Procházka – Erat, Plášek, Barus – Mikulík, Kumstát, Beroun.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Čáslava, Zábranský, M. Sýkora, Mudroch, Novotný, Duben, Pácal, Kolář – P. Sýkora, Divíšek, Pospíšil – Kropáč, Blažek, Lubina – Kudrna, Mikeska, Pištek – Rolinek, Janecký, Tvrdík.

Dvě branky útočníka Urama zajistily hokejistům Znojma první vítězství v letošní sezoně nad Pardubicemi 3:2. O svém úspěchu rozhodli domácí aktivní hrou a dobrým výkonem gólmana Altrichtera. Jediný výpadek mělo Znojmo v úvodu druhé třetiny, kdy v rozmezí 25 sekund dostalo dvě branky.

Hokejisté Znojma vstoupili do zápasu mnohem aktivněji, vsadili na útočnou hru a brankář Svoboda řešil několik obtížných situací. Po dvou vítězstvích na domácím ledě působily Pardubice v úvodu utkání bezstarostně, což se jim vymstilo hned při první přesilovce při vyloučení znojemského obránce Tomana.

V početní převaze chyboval za vlastní brankou obránce Duben, jemuž sebral kotouč znojemský útočník Pucher a našel volného Melenovského, jenž ostrou střelou do horního růžku překonal Svobodu. I po vstřeleném gólu se Orli pokoušeli o nátlakový hokej. Jedinou vážnější střeleckou příležitost si pardubičtí hokejisté vypracovali až v závěru úvodní třetiny, ale sólový nájezd útočníka Divíška brankář Altrichter chytil.

Vyloučení znojemského útočníka Erata nabídlo hned v úvodu druhého dějství Pardubicím možnost ke zvratu. Početní výhodu využil Blažek po sólovém průniku přes celé kluziště a položení brankáře Altrichtera k vyrovnání. Šokovaní Znojemští ztratili koncentraci a za pouhých 25 sekund přidal obránce Čáslava druhý gól.

Proti úvodní třetině se výkon Pardubic rapidně zlepšil: hosté rychleji bruslili, přesněji kombinovali a důrazněji si vedli i v osobních soubojích. Rezignované Znojmo mohl položit na lopatky útočník Petr Sýkora, který však v 28. minutě trefil pouze tyč odkryté branky; o čtyři minuty později unikl tentýž hráč při vlastním oslabení, jeho pokus o blafák ale brankář Altrichter zlikvidoval.

Teprve v závěru třetiny se Orli znovu vzpamatovali a srovnali krok, hlavně zásluhou zvýšené bojovnosti v osobních soubojích. Nájezd domácího Pláška v 37. minutě ještě brankář Svoboda chytil, o minutu později se ale nestačil přesunout k druhé tyčce, útočník Uram objel zezadu branku a kotouč zasunul do sítě.

Oboustrannou opatrnost v úvodu třetího dějství narušil znojemský útočník Uram, který si dovolil drze zakroužit s kotoučem ve středním pásmu, našlápl do útoku a od modré čáry tvrdou střelou pod horní tyčku překvapil brankáře Svobodu. Po této brance Znojmo ožilo, šanci na zvýšení náskoku ale Melenovský ve výhodné pozici nevyužil.

Pardubice se sice pokusily o vyrovnání a zvýšily tlak, jenže tři minuty před koncem nevyšel Sýkorovi ani třetí pokus překonat brankáře Altrichtera po sólovém nájezdu. V samém závěru Znojmo útočnou hrou nepustilo soupeře ani ke hře bez brankáře.

Milan Kastner (HC JME Znojemští Orli): „Byli jsme v první třetině lepší, soupeř nás ale zaskočil hned v úvodu druhé třetiny dvěma rychlými góly, kterými otočil výsledek, a v tu chvíli měl velkou převahu. Důležité bylo, že jsme přečkali kritickou čtvrthodinku, kdy jsme nevěděli, co máme hrát, bez další inkasované branky. Škoda jen, že jsme nevyužili ve třetí třetině po vstřelené brance ještě další šance. Na soupeře přišel útlum a nám se podařilo vyhrát. Kdyby Pardubice vedly už 3:0 na zápasy, tak bychom byli ve velmi špatné situaci.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápas jsme mohli rozhodnout ve druhé třetině, kdy jsme otočili výsledek a vytvořili si další příležitosti. Bohužel jsme šance neproměnili a dovolili Znojmu po našich hrubkách vývoj zápasu otočit na svou stranu. Potom jsme už nehráli náš kombinační hokej, zbytečně jsme si komplikovali situaci a jenom nastřelovali kotouče. Znojmo už jen stav udržovalo.“