Český Telecom extraliga ledního hokeje, 45. kolo, čtvrtek 30.1.2003, Arena Pardubice

Slavia Praha

3:1
0:0, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 24:20 P. Sýkora (Janecký), 33:51 Mudroch (Průcha), 41:26 D. Pospíšil (P. Sýkora) – 33:27 Sailer (Antoš). Rozhodčí: Turčan – Guth, Rittich. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 29:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, Duben, A. Novotný – J. Kudrna, T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, Janecký, D. Pospíšil – Tvrdík, Rolinek, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.
Slavia Praha: Málek – J. Novák, F. Kučera, Kadlec, Hejda, Kolařík, Graňák, Posmyk – Šaffer, J. Beránek, Sup – Sailer, Klepiš, Antoš – Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý – Kukla, Z. Novák, Tomica.

Hokejisté vedoucích Pardubic zdolali v předehrávaném utkání 45. kola extraligy druhou Slavii 3:1 a zvýšili svůj náskok v čele tabulky na třináct bodů. Navíc mají lepší bilanci ve vzájemných duelech, protože Pražany porazili již potřetí v tomto ročníku, zatímco pouze jednou podlehli.

Domácím v prestižním souboji, který se hrál o den dříve kvůli pořádání sobotního Utkání hvězd v Pardubicích, chyběli obránce Zábranský a útočníci Divíšek s Mikeskou, ale do sestavy se vrátil navrátilec Tvrdík z Karlových Varů. Slávistický trenér Vladimír Růžička nemohl počítat vedle zraněných Hrušky, Fadrného a potrestaného Dudy nově i s Krátoškou.

Jako první musel řešit nebezpečnou situaci pardubický brankář Svoboda, ale se střelou osamoceného Klepiše si poradil. Na druhé straně měl plné ruce práce i jeho kolega Málek po závaru před brankou, v němž zakončoval Pištek.

Důrazný hokej poté nepřinesl dlouhou dobu žádné velké vzrušení pro diváky na vyprodaném pardubickém stadionu. Až ve 12. minutě se ocitl v šanci Michal Sýkora, jenže Málek opět prokázal své umění. Mimo mířil poté Blažek. Na druhé straně neuspěl kapitán Beránek a při hře čtyř proti čtyřem minul po Kolaříkově akci před odkrytou brankou Sailer.

Vedoucí branky se dočkal lídr tabulky. V 25. minutě potrestal Posmykovo vyloučení přesnou střelou od modré čáry Petr Sýkora. Za dvě minuty prokázali své schopnosti oba brankáři, kteří zlikvidovali v rozmezí několika sekund sólové nájezdy. Na Málka nevyzrál Kolář a Svoboda se vytáhl proti Tomicovi. Ve 34. minutě bylo vyrovnáno: Sailer objel branku a propasíroval puk za Svobodova záda.

Jenže hosté se neradovali dlouho a za 24 sekund vrátil domácím jednobrankový náskok obránce Mudroch. Další rušný moment nastal přesně za dvě minuty. Slávistický bek Kolařík totiž nastřelil vnitřní tyč, hosté reklamovali vyrovnávající gól, ale sudí Turčan měl po poradě s videorozhodčím pro ně opačnou odpověď. V závěru druhé části hráli Pardubičtí dlouho oslabení i s dohromady 44 vteřin trvající převahou pěti proti třem. Největší možnost měl ale Petr Sýkora, který však v nájezdu na Málka nezpracoval puk.

Úvod závěrečné části se vydařil Pardubicím. Necelou minutu poté, co se trestná lavice vyprázdnila, prostřelil z levého kruhu pro vhazování slávistického brankáře Pospíšil. Domácí pak nevyužili 43 sekund trvající převahu dvou mužů v poli, ale vítězství bez větších potíží uhájili. Pardubice se tak Pražanům v tabulce ještě vzdálily a jejich náskok je obrovský i přesto, že má Slavia dohrávku se Spartou k dobru.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Přijel vynikající soupeř, byla vynikající kulisa a také vynikající zápas. Nebyl sice na krásu, ale byl vedený velmi dobře takticky z obou stran, s obrovským nasazením, velkým počtem osobních soubojů a šarvátkami. Byli jsme o kousek lepší. Hráli jsme důsledně ve středním pásmu, soustředěně a jako tým. Nemohli nastoupit Zábranský a Vyhlídal, kteří leží s chřipkou.“

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „Bylo to solidní utkání ve vysokém tempu, hodně se bruslilo. Bohužel jsme prohráli, škoda, že jsme nevyužili naše vyložené šance. Byli jsme několikrát před brankou v dobrých pozicích, měli jsme i samostatné uniky, ale bohužel jsme další góly nedali. Šance ale byly na obou stranách.“