Tipsport extraliga ledního hokeje, 6. kolo, pátek 26.9.2003, Duhová aréna

Sparta Praha

3:1
0:0, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 26:21 Kolář (Podhradský, Zábranský), 29:48 Průcha (Lubina, Kolář), 55:50 Průcha – 45:55 Marek (Srdínko). Rozhodčí: Turčan – Český, Kostka. Vyloučení: 9:11, navíc Marek (Sparta) osobní trest do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, A. Novotný, Duben, Podhradský, Zábranský – Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, Divíšek, Janecký – Razingar, Mrázek, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Sparta Praha: Bříza – L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Hanzlík, Šrek, Výtisk – Paroulek, J. Marek, Tomajko – Kratěna, Broš, Špilár – Vondráček (41. Šindel), Šimíček, Jakeš (41. Vrbata). Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.

Vítěznou šňůru hokejistů pražské Sparty přestřihly až v šestém kole Pardubice. Před vyprodaným stadionem exceloval zejména reprezentanční objev, útok Kolář, Koukal, Průcha, který Spartě zasadil všechny tři gólové rány. Dosud vedoucí celek ligy nastoupil poprvé bez vypůjčené hvězdy Havláta a hned narazil. Spartu v čele ligové tabulky vystřídal právě její přemožitel.

Vysoké úrovni hry neuškodilo ani to, že oběma týmům chyběla řada opor. Domácí postrádali Dopitu s Mikeskou, Sparta kromě Havláta i Tona, Ujčíka a Havelku. Zápas začal ve vysokém tempu a už po třiceti vteřinách skončil puk v Břízově brance. Pro Kudrnovo postavení v brankovišti ale rozhodčí Turčan gól neuznal.

Sparta hrála na tři útoky a před pardubickou branku se v kombinované sestavě dostávala jen stěží. Přesto byla ve 26. minutě blízko k prvnímu gólu, ale domácí po Brošově střele zachránila tyčka. O minutu později se ale skóre měnilo. Srdínko si na trestné lavici odseděl jen 19 vteřin, když ho zpět na led poslal Kolář, který prostřelil Břízu mezi nohama.

Kolářův útok měl prsty i ve druhé brance domácích. Pardubičtí mladíci roztočili v obranném pásmu Sparty hotový kolotoč, na jehož konci stál Průcha. O pár vteřin později zachránil skvělým zákrokem Bříza Spartu od další branky, když bravurně kryl Blažkovu dělovku. V této fázi se hrál skvělý hokej, který uváděl diváky do varu. Důraznou hru Sparty oplatili domácí stejnou mincí a zejména v útočné fázi se jim dařilo.

V závěru třetiny se na ledě zajiskřilo a rozhodčí Turčan měl starosti, jak spravedlivě vyřešit situaci, která za Břízovou brankou málem přerostla v hromadnou bitku. Před závěrečnou částí provedla Sparta korektury v sestavě a ve 45. minutě se jí naskytla obrovská šance, když byl domácí Mrázek vyloučen na čtyři minuty. Přesilovku Sparta využila Markovou zásluhou a dostala se znovu do hry.

Pardubičtí se v této části zápasu nemohli dostat do tempa a působili dojmem, že jim ubývají síly. Bylo to znát zejména v osobních soubojích, kde měli navrch hosté. V 55. minutě měl na holi třetí gól Divíšek, ale před Břízou v rozhodujícím momentu zaváhal. O minutu později při domácí přesilovce Bříza špatně rozehrál za vlastní brankou, ke kotouči se dostal Průcha a bez problému kolem vracejícího se brankáře dal třetí gól Pardubic.

Gól neunesl sparťanský Marek a za nesportovní chování dostal trest do konce utkání. Pak se do sebe pustili Lubina s Řezníčkem a postarali se o další vzrušení na ledě i v hledišti.

Miloš Říha (HC Pardubice): „Hráli jsme vynikající moderní hokej plný bruslení, nasazení a kombinací s vynikající obranou. Mužstvo bojovalo jako tým a myslím, že jsme Spartu kromě tří čtyř šancí do ničeho nepustili.“

Kamil Konečný (HC Sparta Praha): „Dnes jsme měli užší kádr než normálně a ve druhé polovině utkání se to začalo projevovat. Zatímco Pardubice měly k dispozici kompletní čtyři pětky, my jsme museli hrát jenom na tři. V takovýchto utkáních rozhodují maličkosti. Z naší strany to byla šance Broše, který trefil horní tyčku a vzápětí jsme inkasovali. Vítězství domácích ale bylo zasloužené.“