19.04.2018
Klára Petrásková

Výborný vstup do Carlson Hockey Games: Češi zdolali Finy 3:1

PARDUBICE — Pravou nohou vkročili čeští hokejoví reprezentanti do mezinárodního turnaje Carlson Hockey Games. V Tipsport areně přehráli Finsko 3:1. První branku vsítil při svém premiérovém startu v národním týmu Filip Zadina, další úspěšné české trefy přidali Dmitrij Jaškin a Andrej Nestrašil při power play soupeře.

Lehce neučesaný hokej z obou stran jako první pročísla finská příležitost. Maninnen se zčistajasna zjevil před českou bránou a Francouz měl plnou výstroj práce se zneškodněním nebezpečného pokusu. A další zajímavé situace přinesly dvě české přesilovky, přičemž diváci se dočkali úvodní branky v té druhé. Filip Zadina napřáhl na pravém kruhu a jeho bombu si do sítě nechtěně tečoval jeden z finských beků – 0:1.

Vedení ale Čechům nevydrželo ani tři minuty. Antti Suomela si totiž najel do pásma po levém mantinelu a chirurgicky přesně mířenou ranou na přední tyč se nemýlil – 1:1. Hokejisty Suomi vyrovnání nakoplo a v početní výhodě předvedli závěrem třetiny slušný kolotoč, Pavel Francouz se však prezentoval pohotovými zákroky.

V prostřední periodě sice žádný gól nepadl, trestů ale bylo rozdáno požehnaně. Rozhodčí zvedli pravici ke stropu celkem pětkrát, pokaždé po zákroku českých hráčů. Národní tým se tak musel dlouhé minuty bránit ve čtyřech, či dokonce ve třech, a útočná iniciativa byla v těchto okamžicích především na straně Finů. Ti kombinovali v útočném pásmu a hledali recept na českého brankáře, najít se jim ho však nepodařilo.

Jakmile se však hrálo ve vyrovnaném počtu, také Češi vystrčili růžky. Několik dělovek vyslal na soupeřovu klec Kubalík, z vrcholu kruhů zase zkoušel švihovku Jordán. Do zajímavé pozice se před bránou dostal také Jaškin, ani on ale skóre před přestávkou nezměnil.

Trend častého vylučování pokračoval i v poslední dvacetiminutovce, celkový počet dvouminutových trestů obou týmů se nakonec zastavil až na čísle 15. A jedna z českých přesilovek našla gólové zužitkování. Dmitrij Jaškin se rychle zorientoval před Kilpeläinenem, nabral na hůl Kautovu odraženou střelu a uklidil ji za beton finského muže v masce – 1:2.

O šance nouze nebyla ani nadále. Parádní zákrok vytasil skandinávský brankář proti střele Tomáška. Kotouč už letěl do prázdné klece, Kilpeläinen však fantasticky vytáhl lapačku a puk i vleže na boku chytil. Finové zkusili v posledních minutách hrát power play, místo vyrovnání ale inkasovali další branku. Českou výhru potvrdil ranou od červené čáry Andrej Nestrašil – 1:3.

Carlson Hockey Games, čtvrtek 19. dubna 2018 od 19.00 hodin, Tipsport arena Pardubice:
FINSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 1:3 (1:1, 0:0, 0:2).
Branky a nahrávky: 11:56 Suomela (Näkyvä, Kilpeläinen) – 9:05 Zadina (D. Sklenička, M. Kaut), 49:33 Jaškin (M. Kaut, D. Sklenička), 59:15 Nestrašil. Rozhodčí: Oskirko, Soin (oba Rus.) – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:2. Diváci: 6212. Střely na branku: 35:33 (11:14, 15:11, 9:8). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Toni Rajala – Pavel Francouz.
Finsko: Kilpeläinen – Riikola, Pokka, Kivistö, Honka, Vaakanainen, Näkyvä, Jokiharju – Jormakka, Manninen, Palola – Savinainen, Suomela, Puustinen – Rajala, Sandell, Ikonen – Enlund, Niemi, Anttila – Björkqvist.
Česká republika: Francouz – Pyrochta, Jordán, Pláněk, D. Sklenička, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík – Nestrašil, Horák, D. Kubalík – Zadina, Chytil, Jaškin – M. Kaut, Chlapík, Červenka – Musil, Tomášek, Šťastný.