26.06.2016

Gentlemanská remíza 2:2. Fotbalové derby spojilo rivaly

ŽIVANICE — O výsledek až tolik nešlo, i když na trávníku si oba východočeské extraligové kluby nic nedarovaly. I tak se hokejisté Dynama a Mountfieldu HK rozešli ze živanického pažitu 2:2, vždy vyrovnávací branky Pardubic vstřelili Lukáš Nahodil a Martin Růžička.

Benefiční podtext historicky prvního fotbalového derby mezi oběma rivaly přilákal na živanický stadion zhruba tisíc fanoušků. Ti viděli dohromady čtyři branky, po kterých se oba týmy rozešly smírně 2:2.

První velkou šanci utkání měl již v úvodní desetiminutovce Lukáš Nahodil, pardubický útočník vzal na sebe zahrávání pokutového kopu, ale Martin Štajnoch v brance Mountfieldu HK jej vychytal. V 26. minutě poslal Hradec Králové do vedení Richard Jarůšek. Nová tvář útoku Mountfieldu utekla do brejku a proměnila jej šikovnou střelou – 0:1.

Pardubice se dočkaly vyrovnání o šest minut později. Nadýchaný centr od Davida Tomáška získal Lukáš Nahodil a spravil si náladu – 1:1. „Ten pas byl super, Davidovi to sedlo parádně. Sice jsem nedal penaltu, ale aspoň něco,“ usmíval se pardubický útočník, který obdržel žlutou kartu za svlečení dresu po oslavě vstřeleného gólu.

Poločasový program obohatily soutěže v kopání penalt, kdy primátoři obou měst vyzkoušeli brankáře rivalů. Musela rozhodnout až čtvrtá série, ve které uspěl pardubický Martin Charvát ve fešných lakýrkách, královéhradeckého Zdeňka Finka v cyklistických tretrách vychytal Michal Bárta, který po celý duel byl velikou oporou hráčů v bílých dresech.

I ve druhém poločase se Mountfield dostal do vedení, Richard Jarůšek zavedl míč do šestnáctky, centrem našel Lukáše Nedvídka a ten mu vrátil vedení – 1:2. V dalších minutách ale širší tým Dynama zatlačil rivala a aktivní hrou toužil po vyrovnání.

V 82. minutě se hokejisté v bílých dresech dočkali, úřadovala opět Tomáškova technika, načechraný balon získal ve vápně Martin Růžička a šikovnou střelou zařídil vyrovnání na 2:2. Pardubický rodák po svém srovnání předvedl excelentní gymnastickou hvězdu. „Celková plichta si myslím utkání slušela, nechtěli jsme odejít poraženi, možná jsme měli i více šancí. O výsledek ale přece jen až tolik nešlo,“ usmíval se jinak hokejový brankář.

„Celé nedělní odpoledne se nám, a mohu hovořit za všechny hráče, velmi líbilo. I když jsme s Hradcem Králové velcí rivalové, tak jsme se dokázali spojit na podporu malé Míši. I když oba týmy hrály naplno, tak to bylo čestné utkání, kterému přispěli i korektní fanoušci obou klubů. Opravdu děkujeme za takový zápas, určitě bych jej někdy s podobným podtextem zopakoval,“ řekl Lukáš Nahodil.

Po skončení utkání se oba týmy dohodly na penaltovém souboji, který se nepočítal do celkového skóre, úspěšnější v něm byli Královéhradečtí 5:3. Pardubické penalty proměnili Michal Bárta, Tomáš Kaut a David Tomášek.

„Fotbal hraji moc rád, rád jsem tohoto utkání zúčastnil. Jsem rád, že jsme naším dílem mohli pomoci malé Míše a vybrané peníze jí budou prospěšné, aby mohla bojovat se svým osudem. Na ledě to asi tak rytířské souboje nebudou, ale když jde o dobrou věc, může jít rivalita stranou a to je dobře,“ pověděl po utkání druhý střelec Pardubic Martin Růžička.

Charitativní fotbalové utkání, neděle 26. června 2016 od 17.00 hodin, Živanice:
HC DYNAMO PARDUBICE – MOUNTFIELD HK 2:2 (1:1).
Branky: 32. Nahodil, 82. Růžička – 26. Jarůšek, 63. Nedvídek. Rozhodčí: Drábek – Fojtík, Starý. ŽK: Nahodil (Dynamo Pardubice). Diváci: 1000.
HC Dynamo Pardubice: Bárta – Zajíc, Růžička, Hoskovec, M. Rohlík, Panna, Nahodil, Nedbal, Pipek, Tomášek, Klimenta, Havlík, Ščotka, T. Kaut, J. Martinec, Roubal.
Mountfield HK: Štajnoch – Tvrdík, Havránek, Hašek, Jarůšek, Štohanzl, Čáp, Plášil, Pavlík, Stehno, Borovec, Plášil, Nedvídek.

Rozsáhlou galerii z fotbalového derby naleznete na klubovém Google plus.