28.02.2013
David Záruba

Čtvrtfinále 2005: Zlatá cesta začala pořádnou fuškou

PARDUBICE — Symbolicky právě kladenské Rytíře postavil hokejový osud do cesty pardubickým hokejistům, kteří na poslední chvíli proklouzli do bojů o mistrovský pohár, jež v letošní sezoně obhajují. Souboj Pardubice – Kladno se totiž v historii play off konal jen jedinkrát. Při vrcholu sezony 2004/2005, kdy na tuzemských kluzištích řádili, stejně jako letos, hokejisté z pozastavené NHL.

Tehdy ale výluka nejlepší ligy na světě trvala celou sezonu, poprvé od roku 1919 nebyl udělen slavný Stanley Cup, a hvězdy z kanadskoamerické soutěže zasáhly i do bojů o mistrovský pohár v play off. Letos ne. Znesvářené strany se na začátku nového roku dohodly, takže Jágr, Hemský a spol. museli balit kufry. I tak ale zanechali v české lize výraznou stopu.

V roce 2005 se kvůli sporům odpískala celá sezona. Do Pardubic stávka přilákala útočníky Aleše Hemského, Jana Bulise, Milana Hejduka a později také obránce Michala Rozsívala, jenž odehrál většinu základní části v Třinci. Za Kladno půl sezony, než odešel do ruského Omsku, válel Jaromír Jágra. Další útočník Jan Hrdina a obránce Tomáš Kaberle vydrželi až konce ročníku.

Před osmi lety vyřazovací část začínala rovnou bitvami ve čtvrtfinále. Pardubice jako třetí nejlepší tým po základní části vyzval šesté Kladno. Sérii na čtyři vítězná utkání tedy startovaly doma v Duhové aréně a stejnou výhodu měly i v sedmém rozhodujícím zápase.

V tehdejším kádru byli hned čtyři hráči, kteří oblékli pardubický dres také letos, tři půjdou na zteč i v pátek – Tomáš Rolinek, Jan Starý a Jiří Cetkovský. Nejproduktivnější hráč play off 2005 Aleš Hemský se již vrátil do Edmontonu.

1. čtvrtfinále: Pardubice otočily zápas v přesilovkách

Čtvrtfinálová série odstartovala 6. března v pardubické Duhové aréně. Domácí favorit chtěl hned v prvním duelu potvrdit svou pozici, ale Kladno začalo odvážněji. Zásluhou Gardoně se také ve čtvrté minule ujalo vedení. Náskok Rabatu nevydržel dlouho, Východočeši získali zápas na svou stranu díky třem využitým přesilovkám. Ještě v první třetině tečoval Čáslavovu střelu Blažek a bylo srovnáno. Po pauze nejdřív otočil skóre bombou Petr Sýkora, krátce před druhou pauzou zvýšil parádním sólem Mikeska. První bod v sérii jistil ve třetí částí prudkou ranou Pištek.

1. zápas čtvrtfinále play off 2004/2005, 6. března 2005, Duhová aréna:
HC MOELLER PARDUBICE – HC RABAT KLADNO 4:1 (1:1, 2:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 13:45 Blažek (Čáslava), 27:06 P. Sýkora (Čáslava, Dopita), 34:49 Mikeska, 42:09 Pištek (Hemský) – 3:38 Gardoň (Hrdina). Rozhodčí: Rejthar, Šindler – Čech, Chytil. Vyloučení: 10:10, navíc Rozsíval (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0. Diváci: 9084. Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, M. Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Divíšek, Pištek – Tvrdík, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík – Bílek, Patera, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Hluchý, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.

2. čtvrtfinále: Skvělé začátky třetin znamenaly druhý bod

Druhé utkání o den později skončilo stejným výsledkem, ale mělo zcela opačný průběh. Tentokrát hrály hlavní roly povedené vstupy Východočechů do jednotlivých třetin. Do vedení je poslal už v prvním střídání Petr Sýkora, jenž se umně proháčkoval obranou. Na 2:0 zvýšil čtvrtou využitou přesilovkou v sérii Bulis. Kladno ještě pořád nic nevzdávalo, Východočeši ho definitivně zlomili až ve třetí třetině. Bleskově po druhé pauze přidal svůj druhý zásah Bulis, který poté v 50. minutě završil hattrick. Kladno dosáhlo už jen na kosmetickou úpravu skóre.

2. zápas čtvrtfinále play off 2004/2005, 7. března 2005, Duhová aréna:
HC MOELLER PARDUBICE – HC RABAT KLADNO 4:1 (1:0, 1:0, 2:1).
Branky a nahrávky: 0:32 Sýkora (Dopita), 21:53 Bulis (Mikeska), 41:24 Bulis (Hejduk, Mikeska), 49:45 Bulis (Mikeska) – 54:56 Hrdina (Hořava, T. Kaberle). Rozhodčí: Jebavý, Nečas – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:8, navíc Blažek – Zeman oba 5+OK. Využití: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Pardubice: Lašák (Kameš) - Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Divíšek, Pištek - Tvrdík, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Kladno: Orct (Kopřiva) - Ševc, Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, Kasík, Jelínek - Bílek, Patera, Procházka - Hořava, Gardoň, Hrdina - Kysela, Zajíc, Mrázek - Hluchý, Kalla, Frolík - Huml. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.

3. čtvrtfinále: Pardubice poprvé narazily

Pardubičtí hokejisté jeli do Kladna k první zápasu s cílem vybojovat si mečbol pro další den, ale čekal je tvrdý pád na zem. V první třetině nedokázaly Pardubice využít dvojnásobnou přesilovku a naopak v klasickém oslabení inkasovaly. I v dalším průběhu si Východočeši připravovali šance, tutovku spálil Blažek, avšak Kladno vyučovalo v produktivitě. Kolem poloviny zápasu se trefili domácí Mrázek a Patera, a tak to s pardubickými nadějemi na třetí bod začalo vypadat bledě. Navíc na začátku třetí třetiny zvýšil na 4:0 Hrdina a Pardubice se dostaly do křeče. Bylo rozhodnuto.

3. zápas čtvrtfinále play off 2004/2005, 10. března 2005, Městský zimní stadion Kladno:
HC RABAT KLADNO – HC MOELLER PARDUBICE 4:0 (1:0, 2:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 8:08 Patera (Ševc), 29:23 Mrázek (Zajíc), 32:49 Patera (Procházka, Kasík), 44:33 Hrdina (Gardoň). Rozhodčí: Rejthar, Šindler – Rittich, Guth. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4653. Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 4:0.
Kladno: Orct – Ševc, Kaberle, Zeman, Špelda, Čech, Kasík – Bílek, Patera, Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Horna, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Divíšek, Pištek – Tvrdík, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

4. čtvrtfinále: Střelecky se probudil Průcha, Pardubice pokukovaly po semifinále

Kladno den po jasné výhře cítilo šanci a do čtvrtého zápasu doslova vlétlo. Pardubičtí hráči naproti tomu chtěli odčinit nezdar, a tak hráli o poznání opatrněji. Na první branku se čekalo až do 16. minuty, kdy Snopkovu střelu v přesilovce dorazil Tomáš Blažek. Východočeši se dokázali prosadit ve třech různých herních situacích a pokaždé v jiné třetině. Čtyři minuty po pauze pláchl kladenským obráncům Průcha a v oslabení zvýšil. Pardubice pak díky Snopkově pohotovosti přežily kritickou chvíli, puk se po Kaberleho střele už už šoural za brankovou čáru. Definitivu dal výsledku v čase 50:00 svou druhou brankou Petr Průcha. Martincovi svěřenci vezli domů mečbol.

HC RABAT KLADNO – HC MOELLER PARDUBICE 0:3 (0:1, 0:1, 0:1).
Branky a nahrávky: 15:53 Blažek (Snopek, P. Sýkora), 23:33 Průcha (Havíř), 50:00 Průcha (Hemský, Havíř). Rozhodčí: Husička, Nečas – Kalivoda, Bláha. Vyloučení: 8:11, navíc Patera 5 minut a osobní trest do konce utkání – Dopita 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6392. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 0:3.
Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík – Bílek, Patera, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Horna, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, M. Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Tvrdík, Divíšek, Pištek – Hemský, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

5. čtvrtfinále: Pardubice třikrát vedly, Kladno si vynutilo pokračování

Pardubice už mohly rozhodnout, avšak kladenští hokejisté ukázali, že se nehodlají jen tak vzdát. Natřískanou Duhovou arénu postupově navnadil už ve druhé minutě Hejduk. Na další gól se čekalo až do poloviny zápasu, kdy vyrovnal kladenský Ševc. Chvíli poté sice Východočechům vrátil vedení Koukal, ale jen na chvíli. Za minutu se už radoval Kaberle. Do třetice získaly Pardubice náskok ve 47. minutě, trefil se podruhé Hejduk. Pak už ale přesně pálili jen hráči Rabatu. Nejprve Procházka srovnal, aby následně trojice Bílek, Hrdina a M. Hořava slepenými góly vrátila sérii do Kladna.

5. zápas čtvrtfinále play off 2004/2005, 13. března 2005, Duhová aréna:
HC MOELLER PARDUBICE – HC RABAT KLADNO 3:6 (1:0, 1:2, 1:4).
Branky a nahrávky: 1:55 Hejduk (Mikeska, Bulis), 31:32 Koukal (Průcha, Hemský), 46:08 Hejduk (Bulis, Mikeska) – 28:38 Ševc (Kalla, Martin Frolík), 32:33 T. Kaberle (Gardoň, Horna), 48:55 Martin Procházka (Hrdina), 53:22 Bílek (Hrdina, Martin Procházka), 56:18 Hrdina (Bílek), 58:42 M. Hořava (Gardoň). Rozhodčí: Husička, Minář – Český, Kostka. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 52:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:6.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Koukal, Průcha – Tvrdík, Divíšek, Pištek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík, Jelínek – Bílek, Hrdina, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Horna – Kysela, Zajíc, Mrázek – Michael Frolík, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.

6. čtvrtfinále: Nabuzené Kladno vrátilo sérii do Pardubic k zápasu o všechno

Psychicky navrch měli před vlastními fanoušky kladenští hokejisté. Podle toho také vypadal úvod utkání, ve kterém musel Pardubice několika skvělými zákroky podržet Ján Lašák. Kladno bylo za svou aktivitu odměněno ve dvojnásobné přesilovce, kterou využil Martin Procházka. Ale i hosté dokázali zhodnotit, tentokrát klasickou, přesilovku. Hemský připravil pozici Petru Sýkorovi a jeho dělovka skončila v síti. Zápas ve třetí části gradoval. Kladno chtělo vyhrát za každou cenu, pardubičtí hráči se spíše soustředili na brejky. Bylo jasné, že jedna branka může mač rozseknout. A to se také stalo. Podruhé v zápase se trefil Martin Procházka, a přestože měli Pardubičtí v závěru několik dobrých šancí, bylo jasné, že rozhodnout bude muset sedmý zápas v Duhové aréně.

HC RABAT KLADNO – HC MOELLER PARDUBICE 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).
Branky a nahrávky: 25:31 Martin Procházka (Patera, Bílek), 46:02 Martin Procházka (Patera, Bílek) – 28:47 P. Sýkora (Hemský, Dopita). Rozhodčí: Rejthar, Šindler – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 8118. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík, Jelínek – Bílek, Patera, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Horna, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis – Průcha, Hemský, Koukal – Tvrdík, Divíšek, Rolinek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

7. čtvrtfinále: Pardubice rychle spláchly úvodní šok, postup zařídil střelec Hejduk

Sedmé zápasy nebyly do této chvíle výkladní skříní pardubického hokeje. Tuhá bitva s Rabatem ale vše změnila, Východočeši se dostali poprvé od roku 1997 do semifinále. Opět nadupaná Duhová aréna ale musela v úvodu vydýchat pořádné hrknutí. Čas 1:16, Jan Snopek na trestné lavici a přesnou kombinaci zakončuje Gardoň – 0:1. Hráči se ale oklepali rychleji, než možná někteří čekali. Díky Hemského individuální akci a přesilovkové trefě Hejduka svítil na kostce v 6. minutě stav 2:1. Pořád ale nebylo rozhodnuto, oba týmy si vytvořily několik nadějných příležitostí. S blížícím se koncem zápasu rostla nervozita na tribunách, ale všechny uklidnil šest minut před koncem další přesnou ranou v početní převaze Milan Hejduk. Ján Lašák v závěru zlikvidoval Paterovi trestné střílení a pekelně rozpálená „Duhovka“ upadla do euforie. Bylo hotovo!

7. zápas čtvrtfinále play off 2004/2005, 17. března 2005, Duhová aréna:
HC MOELLER PARDUBICE – HC RABAT KLADNO 3:1 (2:1, 0:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 4:06 Hemský (Průcha, Koukal), 5:47 Hejduk (Hemský, Mikeska), 54:00 Hejduk (Mikeska, Bulis) – 1:16 Gardoň (Bílek, M. Hořava). Rozhodčí: Husička, Nečas – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 33:22. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Průcha, Hemský, Koukal – Tvrdík, Divíšek, Rolinek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.