13.12.2012
Richard Valoušek

Bývalý pardubický bek Jan Snopek se zapsal do dějin fair play

PARDUBICE — Obránce Jan Snopek patřil ke stálicím hokejové extraligy. Nejdelší část kariéry zažil v pardubickém dresu, ve kterém se také dvakrát stal vítězem extraligy a získal ocenění Českého klubu fair play za mimořádné gesto.

V 17. kole sezony 2008/2009 Pardubice bojovaly o přední příčky extraligové tabulky, když zavítaly na led předposledního Znojma. Úvod zápasu se hostům vydařil. Rychle vedli 3:1, jenže Znojemští dokázali během druhé třetiny utkání dokonale otočit na 5:3. Pardubice ovšem dostaly dobrou šanci, když byl jeden z hráčů na konci druhé třetiny vyloučen na 2+2 minuty. Výhoda měla být o to větší, když se rozhodčí Šindler chystal vyloučit Jaroslava Svobodu za vyhození kotouče.

Orli by tak šli na celé dvě minuty do tří, jenže pardubickou dvojnásobnou výhodu odmítl Jan Snopek, který přijel za rozhodčím Šindlerem a vysvětlil mu, že tečoval puk a že Jaroslav Svoboda tak vyloučen být nemá.

„Ani na okamžik jsem ale neváhal. Jel jsem za rozhodčím mu situaci vysvětlit. Původně si asi pan Šindler myslel, že mu budu něco dalšího vysvětlovat. Jen jsem mu jel sdělit to, co jsem už řekl předtím. Rozhodčí to vzal a trest zrušil,“ řekl po zápase Snopek, který dříve působil také ve Znojmě. Pokračovala tak klasická přesilovka Pardubic pěti proti čtyřem, kterou ale hosté do konce druhé části nevyužili.

Těžko říci, co za takového stavu říkali Janu Snopkovi spoluhráči o přestávce v kabině. Nicméně pouhých 13 vteřin po startu třetí části dokázaly Pardubice přesilovku využít a snížily. O další necelé dvě minuty později už bylo vyrovnáno. Pardubice nakonec v utkání zvítězily díky gólu v prodloužení a Jan Snopek mohl se spoluhráči slavit zisk dvou bodů.

Jeho radost pak jistě narostla i díky tomu, že za svůj čin dostal od znojemského manažera Romana Kaňkovského karton vín. „Řekl mi, že se s něčím podobným ve své kariéře nesetkal. Ale jak jsem už řekl, beru to jako běžnou věc,“ uvedl po utkání Jan Snopek, který byl za svůj čin oceněn ještě jednou, když dostal od Českého klubu fair play děkovný dopis.

Vzpomínáte si na další příběhy fair play z hokejového prostředí? Upozorněte na ně na www.fairhokej.cz, kde se zároveň Chartu fair play můžete podepsat.