15.03.2017

Mistrovský titul z roku 1987 slaví třicáté narozeniny!

PARDUBICE — Vyspělá generace hráčů dorostla v 80. letech do A týmu tehdejší Tesly Pardubice. Parta okolo brankáře Dominika Haška dosáhla na dva mistrovské tituly, ten první získala přesně před třiceti lety. Tehdy slavila v neděli 15. března 1987 poté, co Jan Levinský v prodloužení vstřelil vítězný gól na 3:2. Jásot byl elektrizující, strhl fanoušky sestoupit na ledovou plochu, měli obrovskou potřebu obejmout své hrdiny, kteří si po čtrnácti letech mohli říkat „mistři“.

Teslu vedla trenérská dvojice Karel Franěk – Horymír Sekera, před sezonou přišel brankáč Michal Kopačka z Českých Budějovic na hostování, velikou posilou byl návrat Jiřího Šejby z vojny v jihlavské Dukle, z té trenčínské se dále zpět na východě Čech hlásili Jiří Jiroutek a Ludvík Kopecký. Narukovat naopak musel Ladislav Lubina. Naopak aktivní kariéru ukončili Vladimír Bezdíček a Milan Koďousek, oba mistři z roku 1973. K odchodům ještě připočtěme přestup Libora Dolany do Jihlavy přes aktivní nesouhlas Pardubic, či emigraci Františka Musila.

Kapitánem prvního mužstva byl zvolen na začátku sezony Otakar Janecký, který před prvním utkáním převzal cenu pro nejlepšího střelce předchozí sezony, v níž vsítil dohromady 26 branek, navrch přidal stejný počet nahrávek.

Tesla vstoupila do sezony remízou 2:2 v Trenčíně, kterou jedenáct sekund před koncem utkání zachraňoval Stanislav Mečiar. V dalších osmi zápasech v řadě Pardubice ukázaly, že mají obrovskou sílu: neztratily v nich ani bod, v Bratislavě ve druhém kole a v Plzni v desátém vyhrály dokonce shodně 10:2!

Ještě předtím hráli Východočeši v rámci osmého kola v Jihlavě, jenže zápas nebyl dohrán. Ve 35. minutě došlo k poruše trafostanice, vážnou závadu nešlo opravit. V dohrávce 19. října Dukla vyhrála 4:1. I v dalších kolech Pardubice pravidelně sbíraly body a držely se mezi předními týmy tabulky. Po dvanáctém kole měla Tesla na svém kontě deset výher, jednu remízu a porážku při skóre 67:24, v celé sezoně prohrála doma jedinkrát, a to ve 32. kole 2:3 s Košicemi.

Hokejem žil celý kraj. Dominik Hašek, jenž nastoupil do všech 43 utkání sezony, vymyslel na začátku odvetných utkání základní části, že by fanoušci na Jižní tribuně mohli doprovázet nástup hráčů do potemnělé haly rozsvícenými prskavkami. Tesla pravidelně vítězila, základní čtyřiatřicetikolovou základní část vyhrála s pětibodovým náskokem na druhou Spartu Praha.

Čtvrtfinále a finále play off se hrálo na dvě vítězná utkání, Tesla měla vždy výhodu domácího prostředí v prvním a případném třetím střetnutí. Na něj ale nikdy nedošlo, neboť osmý tehdejší Gottwaldov v prvním kole a čtvrté Košice v semifinále vyřadila 2:0 na zápasy. Ve čtyřech duelech, po kterých postoupila do finále nastřílela dohromady 23 branek!

A tak začátkem března odstartovalo veliké finále Tesla Pardubice – Dukla Jihlava! Liché zápasy se hrály na východě Čech, sudé hostil Horácký zimní stadion. Východočeši vstoupili do finále pravou nohou, v úterý 3. března 2017 vyhráli 6:1, po dvou brankách vsítili Vršanský a Jiroutek. Odveta v Jihlavě o tři dny později vyšla lépe Dukle, ta oplatila Pardubicím stejnou mincí, jediný gól červenobílých vstřelil Zdeněk Čech, jenž pouze mírnil prohru 1:6.

Třetí zápas – o mečbol – opět zaplnil pardubický stadion do posledního místečka. Brankáři Dominik Hašek a Petr Bříza v něm pochytali doslova nemožné, jediným úspěšným střelcem vyrovnaného duelu byl Jiří Kovařík ve 48. minutě. Tesla si do Jihlavy odvezla vedení 2:1 na zápasy.

Start do zápasu hraného v pátek třináctého vyšel lépe Pardubicím, po brankách Kopeckého a Jiroutka vedly v 17. minutě o dvě branky, Dukla zásluhou přeběhlíka Dolany snížila a na přelomu druhé a třetí třetiny dvěma góly otočila zápas ve svůj prospěch. Rozhodnout tak musel pátý zápas o všechno! Už ve tři hodiny ráno se v sobotu začala tvořit fronta na vstupenky, během několika hodin všechny lístky zmizely.

Od ledu po strop natřískaný stadion vytvořil v neděli 15. března 1987 Tesle fantastické domácí prostředí. Tribuny tlačily puk do hostující sítě, dýchaly každé střídání červenobílé party. Už po 39 sekundách poslal Jiří Jiroutek do vedení Pardubice, zásluhou Vlka a Válka ale Dukla vyrovnala.

Když ve 22. minutě Evžen Musil střelou na Břízovou lapačku vyrovnal na 2:2, oslavil svůj brankový moment tradičním kotoulem. Tři minuty před koncem třetí třetiny hráli domácí přesilovku, Mečiarovu střelu Petr Bříza bravurně vykryl, rozhodnout tak muselo prodloužení.

Hala vřela, cítila, že tenhle večer Pardubice urvou. Tesla čím dál tím více šlapala na pilu a tlačila. Deset minut Dukla odolávala snaze červenobílých, až to v 71. minutě na začátku třetího pětiminutového prodloužení přišlo: Vršanský získal puk, lehce přenechal Musil, jenž si všiml najetého Levinského a jeho zlatá střela rozpoutala divoké oslavy. Po čtrnácti letech se hokejové Pardubice mohly objímat s mistrovským pohárem, navíc doma!

Základní část 1986/1987

KoloDenDatumDomácíHostéČas/skóreStadion/třetiny
1. pátek 19.9.1986 Trenčín Tesla Pardubice 2:2 (2:1, 0:0, 0:1)
2. úterý 23.9.1986 Tesla Pardubice Vítkovice 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
3. pátek 26.9.1986 Slovan Bratislava Tesla Pardubice 2:10 (0:3, 2:1, 0:6)
4. úterý 30.9.1986 Tesla Pardubice Sparta Praha 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
5. pátek 3.10.1986 Č. Budějovice Tesla Pardubice 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)
6. neděle 5.10.1986 Tesla Pardubice Košice 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)
7. úterý 7.10.1986 Kometa Brno Tesla Pardubice 3:7 (1:2, 1:3, 1:2)
9. úterý 14.10.1986 Tesla Pardubice Litvínov 4:3 (1:2, 0:1, 3:0)
10. pátek 17.10.1986 Plzeň Tesla Pardubice 2:10 (0:3, 1:6, 1:1)
8. neděle 19.10.1986 Jihlava Tesla Pardubice 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
11. úterý 21.10.1986 Tesla Pardubice Zlín 6:3 (0:1, 5:1, 1:1)
12. pátek 24.10.1986 Tesla Pardubice Trenčín 8:0 (0:0, 5:0, 3:0)
13. úterý 4.11.1986 Vítkovice Tesla Pardubice 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
14. pátek 7.11.1986 Tesla Pardubice Slovan Bratislava 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
15. neděle 9.11.1986 Sparta Praha Tesla Pardubice 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)
16. úterý 11.11.1986 Tesla Pardubice Č. Budějovice 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)
17. sobota 15.11.1986 Košice Tesla Pardubice 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
18. úterý 18.11.1986 Tesla Pardubice Kometa Brno 1:1 (1:0, 0:1, 0:0)
19. pátek 21.11.1986 Tesla Pardubice Jihlava 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
20. neděle 23.11.1986 Litvínov Tesla Pardubice 6:5 (2:3, 2:1, 2:1)
21. úterý 25.11.1986 Tesla Pardubice Plzeň 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
22. pátek 28.11.1986 Zlín Tesla Pardubice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
23. úterý 2.12.1986 Litvínov Tesla Pardubice 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)
24. pátek 5.12.1986 Tesla Pardubice Litvínov 5:3 (0:0, 3:1, 2:2)
25. neděle 7.12.1986 Slovan Bratislava Tesla Pardubice 6:4 (3:2, 2:1, 1:1)
26. neděle 11.1.1987 Tesla Pardubice Slovan Bratislava 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
27. úterý 13.1.1987 Č. Budějovice Tesla Pardubice 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
28. pátek 16.1.1987 Tesla Pardubice Č. Budějovice 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
29. úterý 20.1.1987 Zlín Tesla Pardubice 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
30. pátek 23.1.1987 Tesla Pardubice Zlín 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
31. úterý 27.1.1987 Košice Tesla Pardubice 4:7 (2:1, 0:3, 2:3)
32. pátek 30.1.1987 Tesla Pardubice Košice 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
33. úterý 3.2.1987 Sparta Praha Tesla Pardubice 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
34. sobota 7.2.1987 Tesla Pardubice Sparta Praha 7:3 (2:1, 3:2, 2:0)

1. čtvrtfinále, úterý 10. února 1987:
TJ TESLA PARDUBICE – TJ GOTTWALDOV 6:2 (4:1, 1:0, 1:1).

Branky: Hrubeš, Kopecký, Seidl, Jiroutek, Mečiar, Musil – Mimochodek, Švancar. Rozhodčí: Jirka – Tatíček, Šafařík. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5084.

2. čtvrtfinále, pátek 13. února 1987:
TJ GOTTWALDOV – TJ TESLA PARDUBICE 2:4 (0:3, 1:1, 1:0).

Branky: Jurík, Vlach – Herold, Šejba, Slavík, Bažant. Rozhodčí: Šutka – Beneš, Grúň. Vyloučení:5:5, navíc Čech (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využitíDiváci: 6700.

1. semifinále, pátek 20. února 1987:
TJ TESLA PARDUBICE – TJ VSŽ KOŠICE 7:1 (0:0, 5:0, 2:1).

Branky: Janecký, Slavík, Čech, Šejba, Levinský, Jiroutek, Prajzler – Bondra. Rozhodčí: Šubrt – Brunclík, Rouspetr. Vyloučení: 5:8. Bez využitíDiváci: 8165.

2. semifinále, úterý 24. února 1987:
TJ VSŽ KOŠICE – TJ TESLA PARDUBICE 4:6 (0:1, 1:2, 3:3).

Branky: Slanina 2, Vodila, Liba – Levinský 3, Janecký 2, Marek. Rozhodčí: Šubrt – Beneš, Grúň.Vyloučení: 10:10. Využití: 1:2. Diváci: 5000.

1. finále, úterý 3. března 1987:
TJ TESLA PARDUBICE – ASD DUKLA JIHLAVA 6:1 (1:0, 1:0, 4:1).

Branky: Vršanský 2, Jiroutek 2, Janecký, Čech – Svozil. Rozhodčí: Jirka – Brunclík, Rouspetr.Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 9000 (vyprodáno). Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
Tesla Pardubice: Hašek – Marek, Mečiar, Seidl, Prajsler, Střída, Hrubeš, Levinský – Janecký, Kovařík, Šejba – Slavík, Jiroutek, Dinis – Musil, Čech, Vršanský – Kopecký, Herold, Bažant.
Dukla Jihlava: Bříza – Ščerban, Benák, Čajka, Řezníček, Kadlec, Kolek – Hrbatý, Svozil, Caldr – Válek, Žák, Lubina – Dolana, Kučera, Vlk – Kašťák, Polcar, Konopčík.
Karel Franěk (TJ Tesla Pardubice): „Zápas potvrdil, co jsme od něj očekávali. Dá se říci, že nasazením a bojovností se soupeř vyrovnal, ale elánu a cílevědomí jsme měli víc my.“
Jaroslav Holík (ASD Dukla Jihlava): „Dobře jsme hráli jen do poloviny zápasu, pak začalo být utkání jednoznačnou záležitostí domácích. Naši hráči neovládli své chování, nechali se vylučovat. Jsme rádi, že série nekončí, protože ještě chceme předvést lepší hokej.“

2. finále, pátek 6. března 1987:
ASD DUKLA JIHLAVA – TJ TESLA PARDUBICE 6:1 (0:0, 3:0, 3:1).

Branky: Kadlec 2, Vlk, Benák, Lubina, Kučera – Čech. Rozhodčí: Šubrt – Brunclík, Rouspetr.Vyloučení: 4:3, navíc Vršanský a Musil (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Diváci: 7000.Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
Dukla Jihlava: Hašek – Marek, Mečiar, Seidl, Prajsler, Střída, Hrubeš – Janecký, Kovařík, Šejba – Slavík, Jiroutek, Dinis – Musil, Čech, Vršanský – Kopecký, Herold, Bažant.
Tesla Pardubice: Bříza – Ščerban, Benák, Čajka, Řezníček, Kadlec, Kolek – Hrbatý, Svozil, Caldr – Lubina, Žák, Válek – Dolana, Kučera, Vlk – Kašťák, Polcar, Konopčík.

3. finále, úterý 10. března 1987:
TJ TESLA PARDUBICE – ASD DUKLA JIHLAVA 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

Branka: 48. Kovařík. Rozhodčí: Šubrt – Tatíček, Furmánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci:8000. Průběh utkání: 1:0.
Tesla Pardubice: Hašek – Marek, Mečiar, Seidl, Prajsler, Brázda, Levinský, Střída, Hrubeš – Janecký, Kovařík, Šejba – Slavík, Jiroutek, Dinis – Musil, Čech, Vršanský – Kopecký, Herold, Bažant.
Karel Franěk (TJ Tesla Pardubice): „Domácí prostředí nás nutilo zápas vyhrát, chtěli jsme se vyvarovat chyb v obraně a rychle přecházet do protiútoků. Záměry, které jsme měli, hráči splnili. Ironií však je, že nakonec rozhodla náhoda – tečovaná střela z dálky.“
Jaroslav Holík (ASD Dukla Jihlava): „Štěstí se přiklonilo na stranu Pardubických po naší hrubé chybě, kdy dva nejchytřejší v mužstvu špatně vystřídali. Myslím, že náš celek hrál lépe v prvních dvou třetinách než v poslední, kdy si domácí v závěru vytvořili značnou převahu.“

4. finále, pátek 13. března 1987:
ASD DUKLA JIHLAVA – TJ TESLA PARDUBICE 3:2 (1:2, 1:0, 1:0).

Branky: 18. Dolana, 39. Válek, 41. Žák – 16. Kopecký, 17. Jiroutek. Rozhodčí: Jirka – Tatíček, Furmánek. Vyloučení: 4:4. Bez využitíDiváci: 7500. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Dukla Jihlava: Bříza – Ščerban, Benák, Čajka, Řezníček, Kadlec, Kolek – Caldr, Svozil, Micka – Válek, Žák, Lubina – Dolana, Kučera, Vlk – Kašťák, Polcar, Konopčík.
Jaroslav Holík (ASD Dukla Jihlava): „Na naše hráče jakoby zapůsobila kritika… S mimořádným úsilím dokázali zvrátit vývoj zápasu. Po první třetině se výrazně zlepšil výkon našich útočníků, neztráceli už tak lehce puky a tím se zvedla také hra obránců. Podržel nás několikrát brankář Bříza.“
Karel Franěk (TJ Tesla Pardubice): „Jako jsme my vyhráli šťastně v Pardubicích, zvítězila Dukla dnes. Rozhodlo o tom především nasazení hráčů v situacích předcházejících brankám.“

5. finále, neděle 15. března 1987:
TJ TESLA PARDUBICE – ASD DUKLA JIHLAVA 3:2 v prodloužení (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0 – 0:0 – 1:0).

Branky a nahrávky: 0:39 Jiroutek (Dinis), 22. Musil (Levinský), 71. Levinský – 12. Vlk (Čajka), 14. Válek (Žák). Rozhodčí: Šubrt – Brunclík, Rouspetr. Vyloučení: 2:3. Bez využitíDiváci: 9000 (vyprodáno). Průběh utkání: 1:2, 1:2, 3:2.
Karel Franěk (TJ Tesla Pardubice): „Skutečné vyvrcholení sezony! V tomto zápase bylo všechno. Korektní hra, nasazení hráčů obou stran, jejich koncentrace, úsilí všech, co byli na ledě. Nepadlo moc branek, rozhodla chyba, jakých bylo v zápase na obou stranách více. Pokud jde o celý průběh sezony, nejvíce si na svých svěřencích vážím toho, že nepodlehli sebeuspokojení, když vedli tabulku a hra jim šla, stejně jako nepropadli panice, když se jim nedařilo.“