23.11.2015
David Záruba

Dynamo promarnilo náskok, s Litvínovem získalo pouze bod

PARDUBICE — A zase nájezdy. Pětašedesát minut zápasu s Litvínovem vítěze nenašlo, Pardubice vedly po brankách Petra Čáslavy a Tomáše Marcinko o dvě branky po prvním dějství, ve druhém ale Litvínov srovnal krok. V závěrečné dvacetiminutovce posunul domácí blíže třem bodům Lukáš Nahodil, ale hosté opět dorovnali. Prodloužení gól nepřineslo, a tak vítěze určily nájezdy: v nich byli úspěšnější hosté, jako jediný se prosadil Robin Hanzl ve třetí sérii.

Tipsport extraliga, 23. kolo, úterý 24.11.2015, Tipsport arena

Litvínov

3:4sn
2:0, 0:2, 1:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 3:24 Čáslava (Sýkora, Nahodil; 5/5), 19:35 Marcinko (Redenbach; 5/5), 43:54 Nahodil (Sýkora, Nedbal; 5/5) – 21:46 Piroš (Pavlík; 5/5), 25:11 Piroš (Válek; 5/5), 50:30 Lukeš (Pavlík; 5/5), rozhodující sam. nájezd Hanzl. Rozhodčí: Hejduk, Šindler – Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:6 (0:3, 1:1, 1:2 – 0:0). Bez využití. Diváci: 7014. Střely na branku: 23:24 (10:5, 8:11, 5:7 – 0:1). Srážky: 13:18. Vhazování: 35:27. Blokované střely: 8:12. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Lukáš Nahodil – Kamil Piroš.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Gregorc, Šeda, Čáslava, Štajnoch, Ščotka, Bokroš, Havlík, Nedbal – Svoboda, Redenbach, Marcinko – Sýkora, Nahodil, Rolinek – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Šimun, Kaut, Moučka. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.
Litvínov: Janus – Kubát, Chaloupka, Baránek, Pavelka, Frolo, Pavlík – Jánský, Hübl, Lukeš – Válek, Hanzl, Trávníček – Havlíček, Piroš, Hořava – Smolka, Gerhát, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík, Ondřej Weissmann a Jiří Šlégr.

Litvínovu se sice v sezoně, ve které obhajuje mistrovský titul, vůbec nedaří, nicméně v posledním utkání prolomil proti Chomutovu sedmizápasovou sérii porážek. V tabulce mělo Dynamo pětibodový náskok.

Dynamo získalo dvoubrankové vedení, další šance zahodilo

Pardubice do souboje o důležité body odstartovaly výrazně lépe než soupeř. Šimun nebezpečně tečoval před brankou, ale Janus se překonat nenechal. Na druhé straně po nenápadné akci o kousek přestřelil Smolka. Skóre se poprvé měnilo ve 4. minutě, kdy Petr Čáslava podpořil útok a přečíslení druhé lajny zakončil střelou do poloprázdné branky – 1:0.

Dynamo zůstalo i po vedoucí brance aktivní, čímž donutilo soupeře k faulům. V první třetině si domácí zahráli celkem tři přesilové hry, ale ani jednu nevyužilo, přestože dvakrát z mezikruží zakončoval Tomášek. Blízko ke druhé brance byl i Sýkora, kterému po brejku vrátil kotouč Nahodil, ale pardubický střelec už nestihl zakončit za ležícího Januse.

Litvínov se musel soustředit hlavně na bránění oslabení, což se mu bez větší újmy dařilo. Navíc při hře ve čtyřech měl svou vůbec největší šanci, když se na výlet vydal Baránek, zakončil tvrdě a nahoru, avšak Maxwellova lapačku mu radost sebrala.

25 vteřin před odchodem na pauzu Dynamo udeřilo podruhé. Redenbach skvěle vystihl litvínovskou rozehrávku a připravil pozici pro Tomáše Marcinka, který prudkou střelou k tyči zvýšil náskok domácích – 2:0. Vzápětí mohly Pardubice přidat třetí branku, ale Nahodil svůj blafák nedotáhl.

Litvínov bleskově srovnal

V litvínovské kabině musela být o přestávce velká bouřka, neboť hned po úvodním buly ve druhé třetině začali hosté řádit. A za pět minut bylo srovnáno. Kamil Piroš nejprve ukázal potřebný důraz na brankovišti a dorazil kotouč za Maxwella – 2:1.

Poté Verva sice nevyužila přesilovku, ale po jejím skončení ujeli do brejku Válek s Pirošem, který střelou do dolního koutu branky zaznamenal svou druhou branku a v čase 25:11 srovnal skóre – 2:2.

Litvínov byl po rychlém srovnání pochopitelně na koni a nadále podnikal nebezpečné útoky směr Maxwellova branka. Střelou ze slušné pozice neuspěl Jurčík a Hořava byl kousek od zakončení do poloprázdné klece, puk mu však přeskočil hokejku. Pardubickou ofenzívu snahu připomněl Rolinek, kterého ale Janus vybruslil do míst, odkud se gól dává těžko.

Změnu skóre nepřinesla ani další přesilovka Dynama, v níž nejlepší střeleckou možnost promarnil kvůli zlomené hokejce Voženílek. Minutu před koncem se před Januse protáhl Svoboda, ale do zakončení mu v poslední chvíli strčil hokejku jeden z obránců Vervy.

Pardubice hubený náskok neuchránily

Remízové skóre platilo v Tipsport areně do 44. minuty. Po parádním sólu Nahodila sice netrefil opuštěnou klec Rolinek, ale akce pokračovala a kotouč se dostal před branku znovu na hůl Lukáše Nahodila, který už dokázal Januse prostřelit – 3:2.

Pardubice pak nevyužily přesilovou hru a do akce šla Verva. Ti sice svou výhodu také nezužitkovali, ale chvíli po jejím skončení srovnali stav. Pavlík nabil kotouč Františku Lukešovi, který nepohrdl dostatkem prostoru a kotouč zavěsil pod horní tyč – 3:3.

Série vyloučení pokračovala odejmutím jednoho hráče Litvínovu. Janus ani nemusel pořádně zasahovat, i když na Rolinkovu volej by asi nedosáhl, jenže pardubický útočník ve slibné šanci promáchl. Pak už se oba týmy soustředily hlavně na defenzívu. Utkání spravedlivě dospělo k prodloužení.

Nastavení vítěze neurčilo, nájezdy rozhodl Hanzl

V prodloužení se oba týmy snažily hlavně neudělat chybu, a tak si brankáři na nějakou větší práci nepřišli. Trochu vzruchu přinesly jen akce Poulíčka a na druhé straně Piroše, ovšem rozhodnutí nepadlo.

Samostatné nájezdy rozhodl ve třetí sérii jediný úspěšný Robin Hanzl, který po povedeném blafáku překonal Maxwella – 3:4.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Byl to důležitý zápas, hrálo se prakticky o šest bodů, chtěli jsme ho zvládnout za každou cenu. Povedla se nám první třetina, bohužel jsme nevyužili nabídnuté přesilovky. I tak bylo vedení 2:0 po první třetině výborné. Nabádali jsme hráče, že nesmíme polevit, přesto jsme Litvínovu darovali hrubými chybami dva góly. Třetí třetina už byla lepší, zase jsme se dostali do vedení, mohli jsme přidat další gól, ale naopak lacině inkasovali. V nájezdech vyhrál lepší tým, Litvínov má šikovnější hráče. Pro nás je to ztráta a jsme rozhodně nespokojení.“

Ondřej Weissmann (HC Verva Litvínov): „Jsem rád, že si odvážíme dva body, pro nás jsou v současné situaci hodně důležité. Utkání pro nás nezačalo dobře, po hrubých až lajdáckých chybách jsme prohrávali 2:0. Cením si toho, že mužstvo zabralo. Ve druhé třetině jsme byli lepší, vytvářeli si šance a nepříznivý výsledek srovnali. Ve třetí části nikdo nechtěl udělat chybu, hrál se opatrnější hokej. Při nájezdech se štěstí přiklonilo k nám.“