22.8.2015
Marek Votke

Napoprvé to nevyšlo. Davos zápas urval v poslední minutě

PARDUBICE — Úvodní utkání nového ročníku hokejové Ligy mistrů v Pardubicích bylo od začátku do konce vyrovnané. Po první dvacetiminutovce vedli Východočeši po gólu Tybora 1:0, Davos ale posléze zabral a získal zápas v poslední minutě, když svým druhým gólem v zápase rozhodl Andres Ambühl.

Liga mistrů, 1. kolo, sobota 22.8.2015, Tipsport arena

Davos

2:3
1:0, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 13:07 Tybor (Rolinek, Gregorc; 5/4), 28:53 Tybor (Havlík, Nahodil; 5/5) – 26:02 Ambüehl (Paulsson, Schneeberger; 5/5), 38:53 Wieser (5/5), 59:18 Ambühl (Brejčák; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Salonen – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:10 navíc Brejčák (Davos) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 3123. Střely na branku: 33:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Čáslava, Gregorc, Ščotka, Zdráhal, Borkoš, Látal, Tomášek – Sýkora, Kolář, Rolinek – Tybor, Nahodil, Svoboda – Kaut, Marcinko, A. Havlík – Mouček, Poulíček, Voženílek.
Davos: Genoni – Brejčák, Guerra, Forster, Heldner, Kindschi, Schneeberger, Paschoud, Jung – Ambüehl, Sciaroi, Walser – Aeschlimann, Paulsson, Wieser – Joerg, Simion, Schläepfer, Egli.

První utkání letošního ročníku Ligy mistrů, doplněno o skvělou atmosféru v obou táborech, mělo hned od začátku poměrně svižné tempo. Do první vážnější šance se dostal pardubický Tomáš Kaut, když ve druhé minutě z bezprostřední blízkosti mířil nad Genoniho lapačku, ale neuspěl.

Dynamo sehrálo skvělou první dvacetiminutovku. Na davoskou bránu se valil jeden útok za druhým, ale jistý brankář Genoni kryl jeden pokus za druhým.

Východočeši se ale nakonec kýžené vedoucí branky přece jen dočkali. Ve čtrnácté minutě byl Davos po nedovoleném zákroku oslaben o jednoho hráče a po Gregorcově střele od modré tuto převahu zužitkoval Radoslav Tybor – 1:0.

Ještě před koncem první třetiny mohl vedení domácích navýšit Petr Sýkora, který ujel při vlastním oslabení, ale svým příklepem si na brankáře Davosu nepřišel. Po první siréně se tedy šlo do kabin při těsném pardubickém vedení.

Vstup do druhé třetiny se lépe vydařil hostům z Davosu. Kapitán domácích Petr Čáslava inkasoval menší trest a Švýcaři se díky této početní výhodě dostali do tempa. Pár chvil po vypršení trestu srovnal stav zápasu Andres Ambüehl – 1:1.

Vyrovnaný stav ale příliš dlouho nevydržel. Zhruba za tři minutky zavezl kotouč do pásma Adam Havlík a předložil jej Radoslavu Tyborovi, který vstřelil svůj druhý gól v zápase – 2:1.

Hra se potom poměrně rozkouskovala vinou častého vylučování. Více ze hry měly stále Pardubice nejen díky dvojnásobné početní výhodě, ale přesto se ještě do přestávky Davosu podařilo vyrovnat.

Minutu před koncem prostředního dějství se po chybě pardubického obránce dostal do samostatného úniku Marc Wieser a přesnou střelou pod víko nedal Maxvellovi šanci – 2:2.

V poslední části základní hrací doby byl k vidění urputný hokej s několika šancemi na obou stranách, ale na gól se čekalo poměrně dlouho.

Rozuzlení celého zápasu si Andres Ambüehl nechal až na poslední minutu. Dvaačtyřicet vteřin před závěrečným hvizdem dopravil kotouč do pardubické sítě a rozhodl tak toto střetnutí – 2:3.